Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

PREVIEW: V Hobitovi se sejdou hvězdy ze seriálu Sherlock, Bilbo a drak Šmak

Redakce

Redakce

11. 12. 2013

FOTO: Hobit 2Přesně o den dříve a o rok později se na stříbrná plátna vrací Středozem v adaptaci Tolkienova Hobita. Druhá část třídílné série Petera Jacksona s podtitulem Šmakova dračí poušť přijde do kin 12. prosince.

FOTO: Hobit 2

Martin Freeman v roli hobita Bilba Pytlíka. Zdroj: Warner Bros. CZ

V prvním dílu s názvem Hobit: Neočekávaná cesta jsme sledovali Bilba Pytlíka, který se náhodou a ne zcela dobrovolně ocitl na dobrodružné výpravě. Na cestě za získáním Osamělé hory a ztraceného trpasličího království Ereboru ho doprovázel již známý čaroděj Gandalf a třináct trpaslíků v čele s legendárním válečníkem Thorinem. Během putování narazili na zlobry, skřety, elfy v Roklince, Sarumana, hromové obry. Došlo i na setkání s Glumem a jeho všemocným prstenem, Miláškem, jenž skrývá mnohem víc, než by si dokázal nevědomý hobit Bilbo vůbec představit, a má navždy změnit jeho život.

Ve druhém pokračování se můžeme těšit na další dosud nepoznané tvory a místa Tolkienova fantastického světa. Bilbo, který postupem času poznává svou dobrodružnou povahu, a ostatní z výpravy přežili část dlouhé cesty, ale ta větší a těžší je stále před nimi. S postupem dále na Východ potkává tato roztodivná společnost kožoměnce Medděda či skupinu obřích Pavouků. Uniknou ze zajetí nevyzpytatelných lesních elfů, navštíví Jezerní město, až se konečně dostanou k Osamělé hoře. Tam na ně čeká to nejhorší nebezpečí ztělesněné drakem Šmakem, který je postaví před zkoušku odvahy. Otestuje jejich přátelství a loajálnost vůči ostatním společníkům.

video
play-sharp-fill

Co se týče obsazení, nečeká nás mnoho překvapení. Z prvního filmu se znovu objeví samozřejmě Martin Freeman jako Bilbo Pytlík, Ian McKellen coby Gandalf, Luke Evans alias Thorin a Orlando Bloom v roli Legolase. Nejžhavější novinkou série je Benedict Cumberbatch, který propůjčil hlas i mimiku drakovi Šmakovi. Sejde se zde tedy titulní dvojice seriálu Sherlock, ačkoli v „trochu“ nevšední podobě. Dalším hereckým zpestřením se stane Evangeline Lilly, jež se proslavila zejména svou rolí Kate v seriálu Ztraceni. Zde si zahraje rusovlasou elfku Tauriel z Mirkwoodských lesů, která má zvláštní vztah s Legolasem. K jakési rozporuplnosti této postavy přispívá fakt, že je čistě výmyslem režiséra Jacksona a jeho spoluspisovatelů, v Tolkienově Hobitovi se Tauriel neobjevila.

„Kontroverze, jež je spojená s touto postavou, mi nevadí. Vítám ji. Raději si zahraju kontroverzní postavu v centru dění, než přehlíženou postavu někde na okraji. Seriál Ztraceni byl kontroverzní, lidé ho buď milovali, nebo nenáviděli. Tam jsem se obrnila,“ vysvětluje představitelka „umělé“ postavy.

Jistě se můžeme těšit na neotřelý humor, typický již pro první díl. Velká očekávání se týkají Cumberbatchova ztvárnění draka Šmaka, jenž je tak trochu zahalené tajemstvím. Zda neztratí druhý díl na tempu a naopak nabere větší rychlost, než tomu bylo u předchozí části, to můžete zjistit od 12. prosince v českých kinech. Fanoušky snímku by také mohla zajímat naše soutěž o vstupenky do kina.

Hodnocení snímku:

Forbes: „Šmakova dračí poušť přináší divákovi jedno z nejlepších dračích ztělesnění v historii filmu. Šmak má v sobě tolik osobnosti, a to nejen díky hlasu Benedicta Cumberbatche, ale i v pohybech a způsobu projevu, či v úšklebcích, když mluví s Bilbem či trpaslíky.“

The Guardian: „Druhý film trilogie Hobit od Petera Jacksona se vydává v plné rychlosti na cestu a po celou dobu si udržuje svou energii, šarm i tajemnost.“

IGN.com: „Druhá část Hobita je mnohem zábavnější a lepší, než ta předchozí. Vše funguje mnohem lépe: bitvy, vizuální efekty, souhra postav, zvuk i energie.“

Variety.com: „Po hrbolatém začátku s Neočekávanou cestou nachází trilogie Hobit svou podstatu ve druhé mnohem smysluplnější a zábavnější kapitole.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: V Hobitovi se sejdou hvězdy ze seriálu Sherlock, Bilbo a drak Šmak

Hide picture