Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Přinášíme 10 příběhů o největších válkách světa science fiction

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

2. 10. 2012

OBR: TOP 10 válečných sci-fi příběhůVálka mění vše. Přináší revoluci, apokalypsu, nevratnou změnu a dobrodružství. A nejlépe vše dohromady. Nelze se proto divit, že tolik sci-fi příběhů se odehrává právě v době válečného stavu. A který nejvíce zaujal vás?

OBR: Warhammer 40K, legendární sci-fi hra

Warhammer 40K, tahle stolní hra rozhodně není Člověče, nezlob se. Zdroj: distributor hry

Firefly

Někdo by mohl namítnout; „Co tu Firefly sakra dělá?“ Vždyť jde spíš o „soup operu“ a ještě ke všemu dost netradiční. Vždyť kdo kdy viděl sci-fi seriál s prvky westernu? A přesto to funguje a čert vem, že hlavní postavě říkají Mal (latinsky špatně, což o mnohém vypovídá), že tvůrce Joss Whedon se podepsal už pod upírobijku Buffy a že zděšení producenti po 14 epizodách celou sérii Firefly stopli.

Čtěte také: Přichází apokalypsa! Kterých deset knih na ni nejlépe připraví?

Dost důvodů, aby se jednalo o absolutní brak, a co si budeme povídat, on to takový brak vlastně je. Ale jistě se najdou tací, kteří si příběh posádky lodě Serenity, která se po prohrané válce nelegálně prohání kdesi na hraně vesmíru i zákona, zamilovali.

Warhammer 40K

Série stolní hry, která se odehrává daleko předaleko, 38 tisíc let v budoucnosti, předkládá svým fanouškům válku celé galaxie. Dokonce bylo vytvořeno i několik novel, které dokreslují příběhy jednotlivých herních postav, včetně slavné Gaunt’s Ghosts série od spisovatelského veterána Dana Abnetta.

O jeho příbězích ze světa Warhammer 40K se říká, že se jedná o „Bratrstvo neohrožených světa sci-fi“. Stejnou proslulost si vysloužila i série Horuse Heresyho, jehož knihy vypráví o občanské válce v Galaxii dobrých 10 000 let před tím, než začne hra. Tak co, zahrajeme si?

OBR: Válka starého muže, legendárníé sci-fi příběh

Být stále mlád, zpívá Karel Gott, ve Válce starého muže by si to ale zřejmě nepřál. Zdroj: výřez z obálky

Star Trek: Hluboký vesmír devět

Jedná se o čtvrtý seriál z legendárního světa Gena Roddenberryho. Děj je zasazen do 24. století, kdy se odehrává válka o Dominion společně s příběhy důstojníků Spojené federace planet. Tato válka mohla být tou nejlepší, kterou svým fanouškům série Star Trek kdy nabídla, a zřejmě se tak i stalo.

Máme pro vás i další články o Star Treku

Ve Star Treku se vždy, už od původní série, řešily válečné problémy, otázky etiky a strategie, ale v Hlubokém vesmíru 9 je válka ještě odpornější a výraznější než kdy dříve. A úkolem posádky není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil.

Válka starého muže

Jedná se o příběh od Johna Svalte. Že ho neznáte? Ještě nebyl natočen film, tak možná proto. Lidé tuto ságu milují, protože je „prďácká“ a „fakt hlína“, ale především proto, že Heinleinova vojenská sága je naprosto unikátní. Pojednává o době budoucí, kdy každý, kdo dosáhne věku 75 let, dostane možnost znovu nabýt zázračného mládí.

Dokonalé mládí a síla, no není to bomba? No, bomba to teprve bude, a to doslova, protože háček vězí v tom, že každý omlazený musí odejít do války, která ho nejspíš zabije dříve než stáří. Ale… nebudeme detailisté, že?

OBR: Válka světů od George Wellse

Tyhle milé robůtky byste na návštěvu nechtěli. Zdroj: distributor hry

Armor

Amor z pera Johna Steakleyho patří už mezi vojenské sci-fi klasiky. Muž jménem Felix je voják v předvoji invaze na nehostinné planetě Banshee a jeho jediným přáním je dostat se ze své poslední mise a pokud by toho nechtěl moc, tak i v jednom kuse.

Trochu náročný, řekl by jeden, ale Felix má štěstí a to hned dvojnásobné. Dostane to nejlepší možné brnění, které je výsledkem 10.000 let příprav, a ke všemu ho neustále chrání i tajemná osoba Engine. Že to obojí nebude jen tak zadarmo, na to vemte jed.

Válka světů

Válka světů je jedinečná z mnoha důvodů. Nejen proto, že její přečítání v rozhlase vyděsilo diváky natolik, že málem začala skutečná válka, ale také z toho důvodu, že se jedná o meziplanetární bitvu, do které je zapojená Země. Že to není nic zvláštního? To sice není, ale v málokterém příběhu dostává lidstvo tak na frak, jako právě ve Válce světů.

Jedná se o úžasný příběh ukazující, jak jednostranná válka může být, pokud na podobné boje jedna z bojujících stran nemá. A přiznejme si to, pokud bychom se my, Pozemšťané, dostali do války světů, o moc rovnocenný boj by se rozhodně nejednalo.

OBR: Hvězdné války, příběh, který se už za živa stal legendou

Mark Hamill ve své nejslavnější roli Luka Skywalkera. Zdroj: distributor filmu

Hvězdné války

Kdo by neznal nejslavnější dítko George Lucase. U nově natočených dílů by jistě mnozí mohli namítat, že to přece nemá s válkami nic společného a název je jen klamavá reklama, původní trilogie je však pravým opakem. Vždyť všechny tři první díly se odehrávají především v otevřeném vesmíru během bitev mezi Rebely a Impériem.

Přečtěte si i další články o Star Wars

O neuvěřitelné bitvě a zničení Hvězdy smrti ani nemluvě. George Lucas nám se svými kolegy nejen přinesl neuvěřitelný příběh, ale také jako první ukázal skutečné vesmírné válečné řádění.

Duna

Ač pro někoho látka zcela neznámá, patří Duna mezi velké válečné sci-fi příběhy. Vypovídá o povstání Paula Muad’diba, který chce získat kontrolu nad Arrakis, jinak nazývanou Duna, a jeho boji s Harkonneny. A co může být na planetě, kde není nic než písek, tak zajímavého, že se vyplatí o ni bojovat?

Nachází se zde tajemná látka, která svému majiteli dovolí ovládnout místa, která ještě nikdy nikdo nenalezl. Potom každý uzná, že nějaké to nepříznivé proroctví a obří píseční červi jsou jen nepodstatným detailem.

OBR: The Forever war

Proti téhle bitvě jsou i klonové války dětskou hrou

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica přebrala mnoho témat od svého staršího bratra Hlubokého vesmíru 9. A je tomu dobře, rozhodně působí mnohem vyzráleji. Děj se odehrává roky po první Cylonské válce, ve které povstalí roboti prolili neskutečné množství krve a zničili, co se dalo.

A nyní se Cyloni vrátili a z dlouhé chvíle téměř vyhladili většinu lidstva. To teď čelí vážné možnosti vyhynutí. Na to vše, včetně hord uprchlíků a genocidy, však Battlestar Galactica pohlíží s absolutním nadhledem a snad i nezájmem. Koho by podobné detaily také zajímaly?

Věčná válka

Příběh od Joe Haldemana se velmi brzy dočká filmového zpracování, a to možná hned od slavného Ridleyho Scotta. Válka, která probíhá desetiletí, je hrozná, ale válka, která probíhá staletí a staletí kvůli neustálému vracení se v čase, je ještě horší.

William Mandelle se tak stále více dostává mimo realitu prostoru i času, okolní svět už mu po staletích bojů nedává žádný smysl. A co teprve, když válka skončí a on se má vrátit domů? Jenže jeho domov už zdaleka není ten, který opouštěl. Vždyť strávil ve válce stovky let! To už si pak jeden zaslouží označení válečný veterán.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přinášíme 10 příběhů o největších válkách světa science fiction

Hide picture