Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Princezna z Nekonečného příběhu Tami Stronach: Ráda bych vystupovala v České republice

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

4. 7. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Tami Stronach se zapsala do srdcí filmových fanoušků zejména rolí křehké princezny v kultovním Nekonečném příběhu. Po úspěchu ve světě filmu se rozhodla naplno věnovat své největší lásce – tanci. Do filmového průmyslu se nyní vrací v českém fantasy Poslední z Aporveru a její jméno bude spojeno také s chystanou Válkou s mloky. Jak se jí spolupracovalo s českými tvůrci? Za Topzine.cz se ptal Oldřich Mánert.

Tami Stronach jako princezna v Nekonečném příběhu, Zdroj: distributor filmu

Pro filmové fanoušky je nejznámější váš vůbec první film Nekonečný příběh. Jaké to bylo pro vás, jako malou dívku, hrát princeznu v pohádce?

Byla to pro mne neuvěřitelná zkušenost. Jsem velmi vděčná, že jsem dostala důvěru zrovna pro tuto roli.

Po velkém úspěchu Nekonečného příběhu bych očekával, že vaše budoucnost bude spojená s filmem, vy jste si ale zvolila odlišný umělecký směr. Až nyní je vaším dalším velkým filmem fantasy Poslední z Aporveru. Jak jste se k tomuto projektu dostala a jaké role jste se zhostila?

Režisér filmu Tomáš Krejčí mi zaslal několik kreseb a náčrtů, jak by mohl výsledný film vypadat. Ty se mi opravdu zalíbily, takže jsem se rozhodla s Tomášem sejít. Původně jsem neplánovala ve snímku hrát, pouze jsem chtěla zjistit, zda bych se nemohla postarat o choreografii, protože ta patří k mým aktuálním hlavním profesím. Nakonec, když už jsem pro film choreografii skutečně dělala, mě Tomáš přesvědčil, abych si zahrála malou roli. Ve výsledku to byla skvělá zábava.

Na českém fantasy filmu Poslední z Aporveru spolupracuje také střihač Vetřelce Terry Rawlings

Jak se vám spolupracovalo s mladými českými filmaři? Myslíte si, že je zde určitá podobnost mezi Nekonečným příběhem a chystanými Posledními z Aporveru?

Nedávno jsem se dozvěděla, že Nekonečný příběh byl jedním z mála snímků ze západu, který sovětská vláda povolila promítat v televizi v dobách okupace, takže si mohl vybudovat zvláštní a trochu nostalgické místo v srdcích tehdejších diváků. Je zjevné, že talentovaní lidé pracující na Posledních z Aporveru mají Nekonečný příběh velmi rádi, takže je zde patrná jistá inspirace. Návrhy lokací a celková koncepce filmu jsou ale unikátní a obstojí samy o sobě. Na mne osobně dýchly zvláštní atmosférou východní Evropy, což se mi na nich líbilo nejvíce.

Myslíte si, že se může z Posledních z Aporveru stát podobný kult, jakým je právě Nekonečný příběh?

Nikdy jsem neočekávala, že by se mohl Nekonečný příběh stát takovou kultovní klasikou. Podobné věci prostě odhadnout nejde. Poslední z Aporveru jsem zatím neměla možnost vidět, na první projekci se ale moc těším. Z celého srdce doufám, že se film bude divákům líbit.

Už jsem zmínil, že po úspěchu Nekonečného příběhu jste si zvolila tak trochu odlišnou kariéru, kterou byl tanec. Je zde určitá podobnost mezi hraním a tancem ve smyslu uměleckého vyjádření nebo se jedná o kompletně odlišné umělecké směry?

Myslím si, že na tuto otázku by odpověděl každý úplně jinak. Můj přístup ke hraní a tanci je obdobný. Samozřejmě tu jsou technické aspekty, které jsou pro tanec a herectví rozdílné. Právě do těchto aspektů se musí vložit největší úsilí a hodiny tréninku, aby je bylo možné následně uplatnit v konkrétním uměleckém odvětví. To vše se ale ve výsledku překrývá: touha hrát, schopnost kompletně se vcítit do fiktivního světa a absolutně se oddat tomu, o co se v daný moment snažíte. Můj taneční styl je dosti specifický a obsahuje mnoho z klasického divadelního herectví. Někdy dokonce do mých tanečních představení přidávám i scény s dialogem.

Viděl jsem několik z vašich tanečních vystoupení. Na první pohled bylo zřejmé, že vkládáte ohromné množství energie a zápalu do každého aspektu vaší show. Jak obtížné je připravit a nacvičit jedno z takových představení?

Řídit taneční společnost a zároveň být také přímou účastnicí vystoupení je velmi náročné. Můj čas tomu všemu věnuji ráda, protože tato práce mi přináší také celou řadu uznání a ocenění, a obecně mě po umělecké stránce velmi uspokojuje. Po fyzické stránce se musí neustále trénovat a občas také přecházet a balamutit některá zranění. Já si ale tvrdý trénink vždy užívám.

Moderní tanec je jako umělecká forma bohužel na okraji dnešního hlavního proudu, takže získání pozornosti a finanční podpory stojí mnohem více úsilí než u populárnějších uměleckých odvětví. Je to ale součástí mé nátury, přemýšlet tak trochu mimo hlavní proud. Člověk prostě nemůže bojovat sám se sebou, pokud totiž dělá něco proti svému přesvědčení, vždy prohraje.

Tanec jsem si zamilovala hlavně proto, že se dotýká všech mých smyslů. Reaguji na něj nervovým systémem, vědomou myslí i smyslovým vnímáním. Mimochodem jsem vždy ta poslední, která na večírcích a oslavách zůstává na parketu, tam se totiž cítím nejlépe.

Plánovala jste někdy filmový projekt, ve kterém byste spojila herectví s tancem? Jak by takový film vypadal?

Něco takového bych udělala moc ráda. Jsem velkou obdivovatelkou starých hollywoodských muzikálů s Fredem Astairem a moc se mi líbí také taneční složka z Mary Poppins. Můj filmový projekt by mohl být například pokračováním některých z těchto klasických děl. Jen bych hodně ubrala na sladké roztomilosti a přidala ostřejší a vážnější podtóny.

Pracovala jste s talentovanými filmaři z České republiky. Máte nějaké oblíbené české umělce?

Miluji romány od Franze Kafky a divadelní hry od Václava Havla. Mám také česko-americkou přítelkyni, která žije v San Franciscu. Jmenuje se Karina Denike a je úžasnou zpěvačkou. Dokonce vystupuji v jedné její české show a v současnosti pro ni také dělám choreografii.

Plánujete nějaká vystoupení vaší taneční skupiny v Evropě? Myslím, že by bylo skvělé vidět některou z vašich show u nás, v České republice.

To bych byla opravdu ráda! Byla bych nadšená, kdybych mohla zavítat s mým týmem do České republiky, záleží to ale také na některém z pořadatelů, kteří mě mohou kontaktovat přes mé oficiální stránky a podobná vystoupení dohodnout. Má taneční skupina bude na tour v Rusku v roce 2013. Je tedy možné, že přidáme ještě několik vystoupení v rámci tohoto turné v České republice.

S Tami Stronach hovořil Oldřich Mánert

Tami Stronach je filmovým fanouškům známá zejména v roli princezny z kultovního snímku Nekonečný příběh. V uměleckých kruzích je oceňována za svá emocemi nabitá taneční vystoupení. Kromě samotného tance se věnuje také choreografii, divadlu a příležitostně i herectví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Princezna z Nekonečného příběhu Tami Stronach: Ráda bych vystupovala v České republice

Hide picture