Menu
FANZINE.cz

Douglas Adams: Připravte si ručníky na 25. května, jde se stopovat!

Redakce

Redakce

24. 5. 2010

!AKTUALIZOVÁNO!Přesně devět let uplynulo 10. května ode dne, kdy naši Galaxii opustil stopař číslo jedna, Douglas Adams, ve věku 49 let. Na odpočinek se odebral po srdeční mrtvici a zanechal tak po sobě miliony fanoušků svých sérií Stopařův průvodce po Galaxii a Holistická kancelář Dirka Gentleyho, kteří se rozhodli uspořádat dva týdny po jeho výročí speciální svátek nazvaný Ručníkový den.

Douglas Adams Zdroj: easyquestion.net

25. května proto do ulic vyrážejí všichni příznivci slavné pětidílné trilogie, vyzbrojeni jedním ručníkem, a celodenní slavnost zakončují v mnoha městech světa na společných srazech. Ty se konají tradičně i v Praze a Brně.

„Ručníkový den měl být něco jako stráž u mrtvého, náš způsob, jak dát světu najevo, jak důležitý pro nás byl nejhúpovější z frúdů,“ prohlašují na českých stránkách rucnik.ic.cz organizátoři akce a zároveň vysvětlují, proč si vybrali zrovna pětadvacátý květen. „První navržený termín byl týden po jeho smrti, ale to ani zdaleka nestačilo, aby se o akci dozvědělo dost lidí. Proto jsme ji ještě o týden posunuli. Lidé se také ptají: ‚A proč ne 42 dní po jeho smrti?‘ Šlo nám o načasování, protože 42 dní je dost dlouhý úsek v historii Vesmíru a trochu jsme se obávali, aby se nadšení nevypařilo jako planeta, která se připlete do cesty vogonské stavební flotile.“

V úterý proto všichni nezapomeňte vytáhnout své sváteční ručníky a pověsit si je kolem krku, aby byly viditelné všem kolemjdoucím. Je pravda, že většina z nich na vás pravděpodobně bude zírat jako na pitomce, ti zasvěcení však budou vědět, že jste příznivci dobré věci. Je důležité, abyste svůj ručník skutečně neztráceli z dohledu, protože, co by to bylo za stopaře, který nemá ručník? Ať už vyrazíte do práce, do školy či se jen nazdařbůh projet městskou dopravou, nezapomínejte, že Vesmír si vás přeje zajištěné ručníkem.

A proč vlastně právě tato součást výbavy každé koupelny? Stopařův průvodce po Galaxii to vysvětluje jasně:

Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu – můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Kakrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás – blbá jak tágo, ale značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.

Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Tak například když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoli ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou „ztratil“. Onen paďour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou galaxii, žít v drsných podmínkách a za pár šupů, porvat se s osudem a přeprat ho, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat.

Tento obrat ostatně pronikl i do stopařského slangu. Lze například říct: „Hele, sasuješ toho húpyho Forda Prefecta? To ti je teda frúd, kterej fakticky ví, kde má ručník.“ (sasovat = znát, brát na vědomí, seznámit se s, poznat po sexuální stránce; húpy = opravdu děsný frajer, frúd = opravdu děsně správný frajer).

A co vám může být odměnou kromě pocitu, že zrovna dnes s vámi pochodují ulicemi milióny dalších individuí s prapodivným módním doplňkem? To, že máte možnost se na konci dne s některými z nich potkat na společném srazu. Ten Pražský začíná v 17:00 na zahrádce u Letenského zámečku a kromě seznámení se se svými kolegy stopaři se zde můžete pokusit překonat rekord ve výdrži při poslechu vogonské poezie. Brněnský sraz proběhne tradičně od 17 hodin v zahradní restauraci Plzeňský dvůr, stůl číslo 42 a i tady je na co se těšit.

Do oslav Ručníkového dne se letos zapojilo i nakladatelství Argo, český vydavatel Douglase Adamse, které pořádá speciální ARGOpodvečer. Od 17:00 budete mít v pražské kavárně Vesmírna možnost poslechnout si čtené ukázky z nejnovějšího přírůstku do série, knihy A ještě něco…, a zjistit něco o žhavé, dosud nepublikované, novince Smysl Životic. hudební doprovod obstará skupina Herky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Douglas Adams: Připravte si ručníky na 25. května, jde se stopovat!

Hide picture