Menu
FANZINE.cz
Technologie

Prodeje PS Vita poklesly o 80 %. Kapesní PlayStation zklamal

Marek Jedinák

Marek Jedinák

17. 1. 2012

Nový handheld PS Vita zaznamenal v Japonsku hned několik týdnů po zahájení prodejů rychlý pád. Prodeje poklesly téměř o 80 %, ačkoli ostatní konzole udávaly zcela odlišný trend.

PS Vita měl pro kapesní hraní znamenat malou revoluci. Jejich konec je však nevyhnutelný Zdroj: sony.com

Ačkoli by se mohlo zdát, že za podobnou odchylkou stojí Štědrý den, analýza ostatních prodejních čísel tento fakt vyvrací. Od launche v polovině prosince došlo k raketovému růstu, kdy se pouze během 18. a 19. prosince podařilo prodat dle japonského auditora Media Create až 324 000 kusů kapesních konzolí, několik dní ke 24. prosinci stagnovalo číslo na pouhých desetitisících kusech za den.

Naproti tomu konkurenční konzole Nintendo 3DS, která byla ihned po zahájení prodejů vystavena podobnému problému, zažila naprosto opačný trend. Ta je oproti kapesnímu PlayStationu od Sony levnější o několik desítek procent, přičemž se zaměřuje spíše na masovou populaci než ortodoxní nerdy.

Čtěte také: Namíchejte si nejlepší koktejly roku. Drinky inspirované videohrami

V prvním měsíci se prodalo jen přibližně stejných 80 % první várky vyrobených konzolí, což ve srovnání s představami není skutečně žádná pecka a jedná se spíše po podprůměrný launch, který managerovi placenému dle výsledků úsměv na tváři nevykouzlí.

O čem tedy podobná situace svědčí?

Éra kapesních konzolí je definitivně mrtvá a nejspíše máme tu čest s jejich poslední generací. Kvalitní hry za hubičky, jež si majitelé smartphonů nebo tabletů mohou dopřát v kompaktních rozměrech a zároveň nabízejí i vysokou míru pracovního nadstandardu, si podmanily trh a handheldy této hrozbě nedokážou čelit. Ani 3D displejem, ani certifikací PlayStation.

Samotná Sony své schopnosti předvedla v nedávné době již několikrát, třeba telefonem Xperia Play, který byl během půl roku zlevněn o 50 % a stejně o něj nikdo nemá zájem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodeje PS Vita poklesly o 80 %. Kapesní PlayStation zklamal

Hide picture