Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Profil: Obstojí Joe Hill v srovnání se svým otcem?

Redakce

Redakce

9. 2. 2011

Jméno Joe Hill je v našich krajích téměř neznámé. Ani jeho celé jméno Joseph Hillstrom King toho moc nenapoví. Když ale čtenář zjistí, že to není jen tak ledajaký King, podnítí to jeho zvědavost velmi rychle.

Ilustrace na obálce knihy Rohy

Říká se „jaký otec, takový syn“. Kolik otců to může o svých potomcích říct? Stephen King, světoznámý autor hororových knih, je ale jedním z nich. Jeho druhé dítě – Joseph Hillstrom King – se totiž značně potatilo. A možná právě proto se rozhodl junior zkrátit si jméno pouze na Joe Hill, aby za veškeré úspěchy mohl děkovat jen sám sobě. Svou pravou identitu prozradil až po velkém úspěchu svého prvního románu.

Hillova první kniha, vydaná roku 2005, 20th Century Ghosts (Duchové 20. století) získala ocenění za nejlepší britskou fantasy a zároveň Bram Stoker Award za nejlepší soubor povídek a za nejlepší krátkou hororovou povídku. Jde o antologii čtrnácti příběhů, jejichž ústředním tématem jsou duchové. Mnoho z nich bylo různými spisovateli označeno za nejlepší povídky ve svém oboru. Mezi nimi stojí například povídka Pop Art o chlapci, který to má opravdu těžké – je totiž nafukovací.

První novela na sebe nenechala dlouho čekat – Heart-Shaped Box (č. Černá krabice, BETA Dobrovský 2007) vyšla roku 2007. V dubnovém žebříčku nejprodávanějších knih podle New York Times se Černá krabice vyšplhala na osmé místo, což je pro téměř neznámého autora velký úspěch. Černá krabice vypráví příběh bývalého death-metalového boha, který má zálibu ve zvláštnostech. Do své sbírky jednou dostane i černou krabici s opravdovým duchem. Na FantasyConu v roce 2007 Hilla po úspěchu Černé krabice Britská fantasy společnost ocenila cenou za nejlepšího nového spisovatele.

Joe Hill: Černá krabice

Hill je také autorem komiksu Locke & Key (2008), na kterém spolupracoval s ilustrátorem Gabrielem Rodriguezem. Prozatím vyšly čtyři díly, jejichž děj vypráví příběh tří dětí, které se ocitnou v domě, kde každé dveře skrývají něco kouzeleného, nebo dokonce děsivého. Když projdou jedněmi změní se v ducha, za dalšími visí obleky, které dokážou změnit rasu jedince. Jsou tu samozřejmě i jedny, které nesmí být nikdy otevřeny. Právě o to se ale pokouší stvoření jménem Dodge. Spolu se svým otcem sdílí Hill i jedno nedokončené dílo – But Only Darkness Loves Me, která je spolu s dalšími Kingovými dokumenty uschována v knihovně v Maine.

V pořadí druhou Hillovou knihou, se stala novela Horns (Rohy, BETA Dobrovský 2010), která vyšla roku 2010. Napůl fantasy, napůl detektivka, kde hlavní postava Iggy Perrish řeší vraždu a znásilnění své milované Merrin, ze které byl sám obviněn. To by nebylo nic divného, kdyby mu ale nenarostly přes noc rohy.

Hill se prý v mnohém podobá svému otci zamlada, Hillova tvorba je ale rozšířená o komiks Locke & Keys, kterému nyní věnuje nejvíce svého času. Zároveň se již hovoří o televizní adaptaci, jejíž režisérem by údajně mohl být samotný Steven Spielberg.

Joe Hill je mladý spisovatel, jehož kariéra právě začíná. Již nyní však potvrdil, že jeho dílo stojí na poměrně vysoké úrovni. Kam se bude vyvíjet a co chystá dál, si lze přečíst na Hillových osobních stránkách joehillfiction.com, kam se autor co nejčastěji snaží přispívat deníkovými zápisy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Profil: Obstojí Joe Hill v srovnání se svým otcem?

Hide picture