Menu
FANZINE.cz

Pronásledovaná: Bitva dobra a zla na pozadí milostných problémů pubertální upírky

Redakce

Redakce

7. 4. 2011

Po předchozích dílech mnohý čtenář na sérii knih o Škole noci od P. C. a Kristin Castových zanevřel. Nejnovější svazek, Pronásledovaná, sice laťku také příliš nezvedne, nicméně ani neshodí.

Ilustrace na obálce knihy Pronásledovaná, autor: Viera Fabianová

Příběh navazuje na události ze čtvrté knihy, Nezkrotné. Zoey Redbirdová a její nejbližší prchají ze Školy noci, aby unikli před svou učitelkou Neferet a jejím novým spojencem Kalonou. Situace se vyhrocuje, napětí stoupá, tempo se zrychluje. Nebo se o to autorky přinejmenším pokoušejí. Čtenáře však zahrnují tolika informacemi najednou, že ani není schopen všechny dostatečně vstřebat.

Ano, je dobré připomenout si, co se vlastně ve všech těch knihách stalo. Čtenář je také jen člověk, který má právo sem tam na něco zapomenout a v takových chvílích si jistě přeje, aby mu to bylo připomenuto, aniž by pro to chodil někam daleko. Ale když už počtvrté čte, co se stalo v Označené, připadá si jako blázen. Člověk, který drží v ruce pátý díl série, pravděpodobně všechny předchozí četl, a tudíž nepotřebuje připomínat jména hlavních hrdinů, ani nejdůležitější část zápletky. A rozhodně nechce v polovině celé knihy číst zkrácené verze těch předchozích, než se konečně dostane k něčemu novému.

Vše, co jste chtěli vědět a mnohem víc

Mezi autory je tato slabůstka velice oblíbená. Vědí toho o svých postavách a jejich životech tolik, že chtějí čtenáři sdělit co nejvíce. On tak zjišťuje i to, nad čím by se sám ani nepozastavil.  Zvlášť v Pronásledované se naskytla tak jasná příležitost rozvést život v tunelech, že jí autorky zkrátka musely využít. Ovšem vysvětlování každé maličkosti postupem času čtenáře začne mírně otravovat a on si uvědomí, že mu vlastně vůbec nezáleží na tom, jak se do podzemí dostalo všechno to jídlo. Koneckonců, trocha tajemnosti nikdy není na škodu.

Každý jistě zná ten pocit, kdy se jako malý poprvé zamyslel nad tím, kam se v těch vesmírných lodích vlastně chodí na záchod a následně zalitoval, že mu to nikdo neřekne. Ale kdyby na něj bylo na několika stránkách vychrleno, kam se chodí na záchod, kde se bere jídlo, odkud pochází nábytek… všechny otázky by si propříště nejspíš nechal pro sebe, protože takováhle odklonění od osy děje ubližují celkovému konceptu knihy, která se prezentuje jako napínavý akční příběh.

Návrat do Školy noci

I přes občasné zádrhele se ale příběh stále rozvíjí dál. Tajemná atmosféra, s jejíž pomocí se daří čtenáře udržet v napětí, pomáhá i tomu, aby prominul některé chyby, které snad v průběhu četby objeví. Bytosti zvané Krakouni, ohrožující hlavní hrdinku a její přátele, jsou natolik působivé, že nutí člověka při čtení každou chvíli zvednout oči od knihy a podívat se z okna, jestli tam nějaký nečeká.

Pronásledovaná. Název knihu vystihuje tak dobře, jako se to u žádné z jejích předchůdkyň nepovedlo. Neustálé nutkání ohlížet se za sebe provází čtenáře po celou dobu a dokonce i po přečtení. Jediné, co tuto atmosféru kazí, jsou neustálé Zoeyiny citové výlevy, v některých situacích naprosto nepatřičné. Ve chvílích, kdy každý napjatě očekává nějakou bitku, hlavní hrdinka z ničeho nic vytáhne na světlo své milostné problémy. Dívčí duše snad její trápení pochopí, poprvé, ale když se stejné úvahy opakují na každé stránce, ani ty nejcitlivější povahy nevydrží Zoey neustále litovat. Většina milostných dialogů je navíc postavena tak, že touha po krvi a bojích přepadne i nejmírumilovnější čtenáře.

Závěrem

Směr, který celá série nabrala po Nezkrotné, je rozhodně správný. To, co se zpočátku jevilo jako tuctový příběh o několika upírech školou povinných získalo s nástupem apokalypsu způsobujícího záporáka myšlenku i cíl. Zda se ho budou autorky držet a rozvinou ho do opravdu kvalitního dobrodružství, to není jisté.

Název originálu: Hunted
Český název: Pronásledovaná
Autorky: P. C. a Kristin Castovy
Překlad: Jana Kunová
Obálka: Viera Fabianová
Počet stran: 368
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 135 × 207 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pronásledovaná: Bitva dobra a zla na pozadí milostných problémů pubertální upírky

Hide picture