Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Proxima Centauri není sama. Obíhá kolem ní planeta o hmotnosti Země

Jan Kouba

Jan Kouba

27. 10. 2012

Konečně se podařilo to, v co už skoro nikdo nevěřil. Vědci našli planetu obíhající kolem nejbližší hvězdy, Alphy Centauri.

OBR: Kepler 22b

Je u trojhvězdy Alpha Centauri život? Možné to je, planetu jsme našli Zdroj: NASA.gov

Trvalo to celá desetiletí, nejbližší hvězda stále mlčela.  Až nyní evropská organizace ESO objevila důkaz, že Proxima Centauri není osamocená. Dokonce kolem ni obíhá planeta, která má hmotnost Země.

Vědci z ESO důkladně zkoumali odchylky v pohybu hvězdy Alpha Centauri B. Přitom zjistili, že opravdu dochází k takovým výkyvům, které indikují přítomnost tělesa o hmotnosti Země. Je to tedy nejbližší planeta naší Sluneční soustavě, vzdálená kolem 4,3 světelných let.

Nepřehlédněte: Obyvatelné planety jsou zcela běžné. V Mléčné dráze jich najdeme miliardy

Data vědci sbírali ze zařízení HARPS z observatoře v Chille, protože ze severní polokoule nelze Alpha Centauri pozorovat. Naopak na jižní straně se jedná o jednu z nejjasnějších hvězd. Je to dáno také tím, že ve skutečnosti jde o trojhvězdu s dvěma hvězdami o velikosti našeho Slunce a jedním rudým trpaslíkem.

Je nepravděpodobné, že by na nově nalezené planetě byl život, aspoň ne ten podobný našemu. Planeta je totiž ještě blíž hvězdě než náš Merkur, a tak je to spíše žhavá koule než oceány a zelení hýřící ráj. Každopádně je Alpha Centauri opět po letech v hledáčku vědců po celém světě.

Je určitě možné, že vědci objeví v tomto solárním systému i další planety.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proxima Centauri není sama. Obíhá kolem ní planeta o hmotnosti Země

Hide picture