Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Prší po americku nese jméno Uno

Redakce

Redakce

18. 4. 2010

UnoJe jen několik v českých domácnostech notoricky známých karetních her. Válka, žolík, poker a prší (nebo také sedma). A jak už to tak bývá, proslulé hry dostávají často nový kabát.

Uno - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uno - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Venku se setmělo a mraky se pomalu hromadily. Lidé přidali do kroku, někteří začali připravovat deštníky. Jarní přeháňky a bouřky byly teď častým úkazem, a tak tmavá obloha nikoho nějak zvlášť nepřekvapila.

Všechno se zdálo být stejné, jako už tolikrát předtím, každý rok ve stejném ročním období. Najednou se na zem začaly místo kapek snášet pestrobarevné karty. Pokryly chodníky, silnice, lavičky v parcích, dětská hřiště. Lepily se na okna domů. Projíždějící auta za sebou vyvolávala papírové víry.

Deštníky byly lidem venku na nic, protože jejich váha byla po chvíli nesnesitelná. Všichni rychle vyhledávali úkryty, aby se uchránili před tím nenadálým překvapením. A pak se zničehonic mraky rozestoupily a vysvitlo sluníčko. Svými paprsky ozářilo tu barevnou nádheru. Bylo zřejmé, že se nikomu naštěstí nic nestalo a snášející se papíry pouze mírumilovně usedly na zemský povrch.

Uno - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uno - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Když vyprchalo počáteční zděšení, uvědomili si lidé, že jim napršela zábava. Napršelo jim Uno.

Uno je karetní hra, která si našla na český trh cestu už před mnoha lety. Celosvětově oslaví za rok již čtyřicet let své existence, v roce 1971 ji vymyslel Merle Robbins, původním povoláním holič.

Provedení na karetní hru ničím nepřekvapí, možná jen veselými barvičkami, které všechny karty pokrývají. Krabička obsahuje celkem 108 karet rozdělených do čtyř barev (modrá, žlutá, červená a zelená) po 25 kartách a zbylých osm karet zastupují divoké karty. Každý hráč nalezne na své barvě číslice od nuly do devítky a několik dalších speciálních karet, o nichž bude řeč později.

Uno - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uno - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Kartička na kartičku

Průběh hry není nijak složitý. Všechny karty zamícháte, rozdáte každému sedm z nich a ze zbytku utvoříte dobírací hromádku. Do středu stolu položíte jednu kartu, která utvoří základ pro hru. Na ni můžete položit pouze takovou kartu, která na sobě nese buď stejnou barvu, nebo stejné číslo. Pokud žádnou kartu, která by těmto podmínkám vyhovovala, nemáte, musíte si líznout jednu z dobírací hromádky.

Cílem je zbavit se jako první všech karet. Na to, že vám v ruce zbývá už jen poslední kartička, musíte však podle pravidel soupeře upozornit výkřikem „Uno!“, jinak vás čeká postih v podobě dvou dalších karet do ruky.

Úkol je tedy snadný, ale budou vám ho notně znepříjemňovat vychytralí soupeři. Nejen, že vám budou měnit barvy tak, aby to vyhovovalo na vykládání jim, ale především mohou vykládat takzvané akční karty. Jejich účinkem budete muset jedno kolo stát nebo lízat určitý počet karet.

Uno - karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uno - karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Jakmile se někomu podaří zbavit všech karet, sečtou se bodové hodnoty těch, které zbyly v ruce ostatním. Tyto body získá vítěz kola. Ten, komu se podaří jako prvnímu dosáhnout bodového zisku 500 bodů, vyhrává celou hru.

Uno versus Prší

Rozdíl proti českému Prší spočívá především ve využití speciální sady karet, které jsou určeny výhradně pro Uno. Všechna ostatní pravidla jsou podobná. Ovšem v americké variantě nelze přebíjet akční karty, a tak se nemůže stát situace, kdy by jeden hráč dobíral z hromádky třeba deset či dvanáct karet.

Partii Una hodně ozvláštňuje pravidlo otáčení směru hry. V Prší je častým problémem pořadí hráčů, kdy hrajete vždy jen na jednoho soupeře. Speciální karta se dvěma šipkami totiž celý průběh hry otočí, a tak hrajete jednu chvíli po směru a hned zase proti směru hodinových ručiček. Této nové vlastnosti lze velmi dobře takticky využívat.

Další varianty

Hra existuje v mnoha variantách, některým z nich se v budoucnosti budeme určitě věnovat v nějakém dalším článku. Kromě především grafických změn jako je Uno H2O, existují akčnější varianty jako je Uno Spin či Uno Extreme.

Uno - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uno - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Existuje také mnoho domáckých úprav pravidel, jako již zmíněné přebíjení nuceného tažení karet z balíčku, ale také například rozšíření o možnost zahrát více číselných karet v jednom tahu.

Uno je příjemná zábava na cesty či mezi přátele. Nezabere příliš času, rozproudí zábavu a prolomí ledy. S dětmi si její hraní také velice užijete, není náročná na pochopení ani neobsahuje žádné texty, takže ji může klidně hrát i dítě, které ještě neumí číst. Uno tu prostě už nějakou dobu je a ještě dlouho bude, ačkoliv se mu do cesty určitě postaví jeho česká varianta Prší, kterou lze hrát s jakýmikoli kartami.

Název hry: Uno
Typ hry: karetní
Výrobce: Mattel
Distributor pro ČR: Mattel ČR
Cena: 189 Kč
Počet hráčů: 2-10
Hrací doba: 10-15 minut
Doporučený věk: od 7 let

Hodnocení: *** (3,1 / 5)

Klady:
+ jednoduchá pravidla
+ grafika umožňuje hru i menším dětem
+ rychle přístupná zábava
+ obracení směru hry

Zápory:
– kopie Prší
– stejný zážitek můžete zažít i s obyčejnou sadou karet

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prší po americku nese jméno Uno

Hide picture