×
FANZINE.cz

První dojmy: Sci-fi film Nevědomí s Tomem Cruisem překvapením roku?

FOTO: Nevědomí - Tom Cruise a Olga Kurylenko

FOTO: Nevedomi_foto2Tento čtvrtek vstupuje do českých kin nový akční sci-fi snímek s názvem Nevědomí od režiséra Josepha Kosinskiho, ve kterém se ukáže v hlavní roli Tom Cruise. A jaký snímek je? Redakce FANZINE.cz přináší první dojmy bezprostředně po dnešní novinářské projekci.

video

Pavlína NouzováJak to vidí Pavlína Nouzová? Když Joseph Kosinski před pár lety vyslal do kin pokračování Trona, ne každý byl nadšený. Snímek měl sice nádhernou vizuální stránku a hudbu, ale příběh haproval, hlavní hrdina nebyl zrovna dvakrát velký sympaťák a 3D zahalilo už tak tmavý film do občas neprohlédnutelné tmy. Po ohlášení jeho teprve druhého celovečerního snímku tak mohlo leckoho strašit, že se historie bude opakovat.

Naštěstí to tak ale není. I když sledujeme film většinou z pohledu Toma Cruise (spolu s ním odhalujeme pravdu o jeho světě), dá se s ním snadno ztotožnit, přestože nebudete žádný velký fanoušek tohoto mrňouse. Jeho postava zde prodělá poměrně velký psychologický vývoj, ale nepůsobí nijak křečovitě. K tomu si přidejte zmíněné klady Tron: Legacy plus tentokrát i poměrně inteligentní příběh a vyjde vám, že tohle sci-fi naše kina už dlouho potřebovala. Možná tu není dramatická linka perfektní a občas se sklouzne i k nějakému tomu patosu, ale opuštěná Země, futuristická vozidla a narážky na 2001: Vesmírná odysea udělají své.

Hodnocení: 80 %

nela-christovovaJak to vidí Nela Christovová? Pokud jste viděli trailer, nebo si alespoň přečetli oficiální popis od distributora, už vás zřejmě moc překvapení nečeká. Spoustu důležitých zvratů totiž najdete právě v trailerech, takže není moc těžké odhadnout, o co půjde. Scénář tedy není úplně na Oscara, přesto jsem se bavila. Nevědomí má pomalejší rozjezd, který režisér Kosinski plně využil ke znázornění Země po mimozemské válce.

Z vizuálního hlediska je to vážně pecka, až jsem na chvíli zalitovala, že se film nepromítá i ve 3D. Táhlé letecké záběry na zdevastovanou Ameriku by si to zasloužily. Zbytek filmu se odehrává podle starých dobrých schémat, ať už jde o kombinaci špinavé postapokalyptické Země a sterilně bílé budoucnosti, nebo hrdinného Toma Cruise v hlavní roli. To všechno už jsme tu viděli. Co na tom, že to občas nedává smysl, hlasité, ohnivé akční scény mají takové koule, až člověk zalituje i podruhé, že Nevědomí není ve 3D.

 Hodnocení: 70 %

Oldřich Mánert

Jak to vidí Olda Mánert? Sci-fi, poddruh chytré, specifikace audiovizuálně opojné. Režisér resurektovaného Trona poskočil na novou filmařskou úroveň a přestal se soustředit jen na fetišisticky dokonalé architektonicky-designové cvičení. Oblivion chytne a nepustí, Kosinski skvělým způsobem dávkuje informace a ve výsledku nepříliš komplikovaný příběh díky tomu dokáže udržet pozornost i přes lehce přepálenou dvouhodinovou stopáž. Technická stránka pak vše vystřeluje až k výšinám filmových lahůdek. Jedno z osobních největších překvapení letošního roku. Projekce na co největším plátně s co nejlepším zvukem podmínkou.

Hodnocení: 90 %

Martin Peška 75x100

Jak to vidí Martin Peška? Nevědomí je velkým překvapením. Ačkoliv jsem čekal další film, který je vizuálně pěkný, ale o ničem, není to tak. Ty hezké obrázky dávají dohromady i vcelku zajímavý příběh! Po zbytečně dlouhém (rozuměj zbytečném) vysvětlovacím úvodu, v jaké době jsme a kde se vše odehrává, dojde i na akci a několik emotivních chvil. Kdo má podobné snímky nakoukané, jistě dokáže mnoho scén předvídat, ale jako celek film působí originálně a díky hudbě nenechá diváka oddechnout.

Hodnocení: 70 %Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..