Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

První dojmy: Sci-fi film Nevědomí s Tomem Cruisem překvapením roku?

Redakce

Redakce

15. 4. 2013

FOTO: Nevedomi_foto2Tento čtvrtek vstupuje do českých kin nový akční sci-fi snímek s názvem Nevědomí od režiséra Josepha Kosinskiho, ve kterém se ukáže v hlavní roli Tom Cruise. A jaký snímek je? Redakce FANZINE.cz přináší první dojmy bezprostředně po dnešní novinářské projekci.

video
play-sharp-fill

Pavlína NouzováJak to vidí Pavlína Nouzová? Když Joseph Kosinski před pár lety vyslal do kin pokračování Trona, ne každý byl nadšený. Snímek měl sice nádhernou vizuální stránku a hudbu, ale příběh haproval, hlavní hrdina nebyl zrovna dvakrát velký sympaťák a 3D zahalilo už tak tmavý film do občas neprohlédnutelné tmy. Po ohlášení jeho teprve druhého celovečerního snímku tak mohlo leckoho strašit, že se historie bude opakovat.

Naštěstí to tak ale není. I když sledujeme film většinou z pohledu Toma Cruise (spolu s ním odhalujeme pravdu o jeho světě), dá se s ním snadno ztotožnit, přestože nebudete žádný velký fanoušek tohoto mrňouse. Jeho postava zde prodělá poměrně velký psychologický vývoj, ale nepůsobí nijak křečovitě. K tomu si přidejte zmíněné klady Tron: Legacy plus tentokrát i poměrně inteligentní příběh a vyjde vám, že tohle sci-fi naše kina už dlouho potřebovala. Možná tu není dramatická linka perfektní a občas se sklouzne i k nějakému tomu patosu, ale opuštěná Země, futuristická vozidla a narážky na 2001: Vesmírná odysea udělají své.

Hodnocení: 80 %

nela-christovovaJak to vidí Nela Christovová? Pokud jste viděli trailer, nebo si alespoň přečetli oficiální popis od distributora, už vás zřejmě moc překvapení nečeká. Spoustu důležitých zvratů totiž najdete právě v trailerech, takže není moc těžké odhadnout, o co půjde. Scénář tedy není úplně na Oscara, přesto jsem se bavila. Nevědomí má pomalejší rozjezd, který režisér Kosinski plně využil ke znázornění Země po mimozemské válce.

Z vizuálního hlediska je to vážně pecka, až jsem na chvíli zalitovala, že se film nepromítá i ve 3D. Táhlé letecké záběry na zdevastovanou Ameriku by si to zasloužily. Zbytek filmu se odehrává podle starých dobrých schémat, ať už jde o kombinaci špinavé postapokalyptické Země a sterilně bílé budoucnosti, nebo hrdinného Toma Cruise v hlavní roli. To všechno už jsme tu viděli. Co na tom, že to občas nedává smysl, hlasité, ohnivé akční scény mají takové koule, až člověk zalituje i podruhé, že Nevědomí není ve 3D.

 Hodnocení: 70 %

Oldřich Mánert

Jak to vidí Olda Mánert? Sci-fi, poddruh chytré, specifikace audiovizuálně opojné. Režisér resurektovaného Trona poskočil na novou filmařskou úroveň a přestal se soustředit jen na fetišisticky dokonalé architektonicky-designové cvičení. Oblivion chytne a nepustí, Kosinski skvělým způsobem dávkuje informace a ve výsledku nepříliš komplikovaný příběh díky tomu dokáže udržet pozornost i přes lehce přepálenou dvouhodinovou stopáž. Technická stránka pak vše vystřeluje až k výšinám filmových lahůdek. Jedno z osobních největších překvapení letošního roku. Projekce na co největším plátně s co nejlepším zvukem podmínkou.

Hodnocení: 90 %

Martin Peška 75x100

Jak to vidí Martin Peška? Nevědomí je velkým překvapením. Ačkoliv jsem čekal další film, který je vizuálně pěkný, ale o ničem, není to tak. Ty hezké obrázky dávají dohromady i vcelku zajímavý příběh! Po zbytečně dlouhém (rozuměj zbytečném) vysvětlovacím úvodu, v jaké době jsme a kde se vše odehrává, dojde i na akci a několik emotivních chvil. Kdo má podobné snímky nakoukané, jistě dokáže mnoho scén předvídat, ale jako celek film působí originálně a díky hudbě nenechá diváka oddechnout.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První dojmy: Sci-fi film Nevědomí s Tomem Cruisem překvapením roku?

Hide picture