Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

První dojmy: Star Trek: Do temnoty předčil očekávání. Rodí se hit léta

Redakce

Redakce

24. 5. 2013

Star Trek Into DarknessZa necelé dva týdny vstupuje do kin jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku, Star Trek s podtitulem Do temnoty. A jaký snímek je? Redakce FANZINE.cz přináší první dojmy bezprostředně po dnešní novinářské projekci.

star trek nove foto 6

Názor Martina Pešky:

Martin Peška 75x100Jak už název filmu Star Trek: Do temnoty napovídá, druhý díl ze série je podstatně temnější než jednička z roku 2009. Technicky perfektně zvládnuté řemeslo přináší vizuálně dokonalou podívanou. Už to je důvod, proč budete chtít vidět film znovu a zapomenete, že kdy existovalo něco jako planetárium.

Děj odsýpá solidním tempem, pohání ho výborné dialogy i porce geekovského humoru. Scénáři plného zvratů tak odpustíte i pár nelogických a předvídatelných scén. Zajímavé je sledovat dvojici Spock a Kirk a jejich (ne)vyjadřování emocí. Zatímco jednička byla hlavně o Kirkovi, nyní ze dvojice vystupuje do popředí spíš Vulkánec Spock.

Úroveň pozvedá i skvělý záporák slizký jako had, kterého si zahrál představitel seriálového Sherlocka Holmese. Ostatní postavy, včetně nové sexy posily posádky Enterprise, moc prostoru nedostanou, ale je vidět, že se celý tým při natáčení filmu nechal atmosférou Star Treku pohltit a patřičně si svou práci užil.

Star Trek: Do temnoty je bezkonkurenčně prozatím největší sci-fi nářez roku, který se svému prvnímu dílu přinejmenším vyrovná.

Hodnocení: 90 %

Názor Marka Jedináka:

marek-jedinakVesmírná loď Enterprise se pod vedením kapitána Abramse vydává na provětrání peněženek všech geeků již podruhé. Vyšperkovaný scénář plný dějových zvratů přibije za doprovodu opulentního vizuálu všechny diváky k sedačkám.

Velkolepá podívaná jde ještě mnohem dál než v případě jedničky a přidává emocemi nabitý příběh plný napětí. Abrams zkouší, co všechno si může dovolit, a zatraceně mu to vychází. Vesmírné bitvy, akční přestřelky a dramatické honičky na pozadí bombastických scenérií nezvedají mužské části publika jen krevní tlak. Parádnímu příběhu kazí spád snad jen pomalejší závěr.

Dost možná si nechám narůst ofinku. Hvězdné války jsou pod vedením tohohle geniálního stratéga vyhrány.

Hodnocení: 90 %

Názor Petry Štěpánkové

petra stepankovaJ.J. Abrams opět dokazuje, že monumentální show dokáže nejen prodat, ale také emočně vyšperkovat. S novým přírůstkem v podobě bravurního záporáka Benedicta Cumberbatche je snímek přehlídkou koncentrovaného charismatu.

Pestrý koktejl technicky dokonalé podívané, maximálně využité plastičnosti IMAXu a celkově čisté, profesionální práce je podtržený dějem plným zvratů. Ty jsou však mnohdy předvídatelné i nezkušeným okem a přikrmené závěrem vyhnaným do extrému, který voní o něco méně.

Abrams má vkus, se Star Trekovou látkou umí pracovat a vytáhl ji v druhém dílu ještě o úroveň výš. Palec nahoru patří scénáři, jenž svědčí zejména Spockovi. Po dvouhodinové plejádě rozmanitosti, kdy se stále něco děje a příběh uhání kupředu, není možné litovat.

Star Trek je adeptem na krále letošní šňůry letních blockbusterů.

Hodnocení: 80 %

Názor Marka Bendy:

marek-benda (1)Druhý filmový výlet vesmírné lodi Enterprise pod taktovkou J. J. Abramse nejvíce vystihuje slovo rozporuplný. Nabízí totiž klady i zápory současné akčně trikové kinematografie. Lehce podlehnete výjevům bortících se lodí a budov, budete vtaženi do akčních přestřelek a tak dále, ale…

Nepříjemným nešvarem těchto filmů je opomíjení zajímavého děje a přítomnost slepence scén. První problém lze ještě do jisté míry tolerovat, ten druhý však nikoliv. Oddělení jednotlivých sekvencí je násilnější než zabití rozmáčknutím hlavy. Plynulá návaznost jednotlivých scén mezi sekvencemi, které podléhají principu „mluvíme, střílíme, mluvíme, střílíme“, chybí. Alespoň, že to nové člence posádky sluší.

Děkuji, kapitáne, že se koukáš, kam (ne)máš.

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První dojmy: Star Trek: Do temnoty předčil očekávání. Rodí se hit léta

Hide picture