Menu
FANZINE.cz
Technologie

První dojmy z Age of Empires Online. Jak vypadají komiksoví Řekové?

Redakce

Redakce

21. 5. 2011

Jestli jste se někdy zabývali tím, jak by vypadali antičtí Řekové v komiksové úpravě, tak už nehloubejte. Pro svůj nejnovější počin totiž Microsoft Games zvolila právě komiksovou grafiku. Takže jak vypadá masivní online strategie (že by MOS), která má vyjít letos na podzim? Díky betě uvolněné již dnes o tom můžeme našim čtenářům povyprávět.

Zatím jediný hratelný národ - Řekové; Zdroj: Kristina Gonzálezová, Topzine.cz

V zásadě je Age of Empires Online (dále jen AEO) stejná jako každá druhá MMORPG. Dostáváte úkoly, získáváte za ně zkušenosti a ty pak můžete investovat. A tady je zásadní změna, tentokrát není naším hrdinou válečník bez bázně a hany, ale město či vlastně městečko. Je to hlavní město vašeho budoucího impéria. Samozřejmě, že na začátku je na první úrovni a jsou postaveny jen ty nejdůležitější budovy, avšak přístup do nich se povoluje postupně. Prvními úkoly a úrovněmi a vlastně takovým tutoriálem nás provází starý, moudrý stařec, který stojí před, no snad se může říct, že je to radnice.

Vidím město veliké

První úkoly jsou jednoduššího rázu, postav kasárny, obdělej pole, znič bandity či postup do nového věku, a jsou na nich postupně vysvětleny všechny důležité herní principy. Úkol se po přijmutí zapíše na mapu světa, odkud může být kdykoli spuštěn. Po spuštění úkolu se hra přepne do módu známého se série Age of Empires. Bohužel se hra během úkolu nedá uložit, takže pokud  hra spadne nebo jen potřebujete odejít, budete muset úkol hrát znovu od začátku. Není to příliš praktické, ale snad to vývojáři ještě doladí.

Úkoly jsou různého typu: čistě singleplayerové, které se nikterak neliší od klasických RTS her, dále multiplayerové, kde k úkolu můžete, ale nemusíte přizvat kamaráda, tzv. challenge, kde je dán časový limit, po který musíte splnit daný úkol (kupříkladu za devět minut postavit deset farem), tento úkol se dá přijmout opakovaně a časový limit se snižuje; a samozřejmě je tu i PVP, kde se mohou hráči utkat mezi sebou, hra vždy vybírá hráče na stejné úrovni.

Tady začíná veškeré dobrodružství; Foto:Kristina Gonzálezová, Topzine.cz

Pro úkoly můžete zajet do sousedního města či země. Za úkoly dostáváte samozřejmě odměnu, která může být ve formě stavebního materiálu, za něž poté můžete stavět nové budovy ve městě, či vylepšení pro jednotku či stavbu nebo plány na novou budovu, a také samozřejmě peníze a zkušenosti, za které si při dosažení nové úrovně pořizujete nové vlastnosti.

Tak jako v RPG vylepšujete sílu, obratnost, odolnost a podobně, tady si za své body, můžete pořídit různá vylepšení pro vesničany či možnost stavět střelnici či stáj. Čím větší úroveň vaše město získá, zvětšují se i vaše možnosti v stavbě nových budov. Zajímavá je kupříkladu Craft Hall, kde můžete ze surovin vyrábět bonusy. S přibývající úrovní dostáváte čím dál těžší úkoly a i počet zadávajících se rozšiřuje.

A jak to bude s placením

Jediným hratelným národem jsou Řekové, známí jsou již i Egypťané, kteří přijdou pravděpodobně až s plnou verzí. Třetí národ, který by měl být hratelný, zatím není znám. AEO by měla fungovat na dnes moderním Free to play modelu, to znamená, že hra bude k dispozici zdarma, samozřejmě hratelná, pro nějaký ten obsah navíc (jako například další hratelný národ či nový balík misí) si budete muset připlatit pomocí tzv. mikrotransakcí. Dalším trochu omezujícím prvkem je potřeba mít aktivovaný Windows Live účet, pod kterým se do hry vždy přihlásíte.

Hra je, jak už bylo řečeno výše, celá v komiksové grafice. Rozhodně to nebyla špatná volba, hra není příliš HW náročná, a přesto vypadá velmi hezky. Ani hudební motivy nezní špatně, v melodiích se dají rozpoznat motivy známé ze série Age of Empires doplněné o nová témata, hudba hru neruší, ba naopak ji příjemně doplňuje.

Takové brzké jitro v Řecku; Foto: Kristina Gonzálezová, Topzine.cz

Na plnou verzi si budeme muset ještě chvíli počkat, ale zatím Age of Emipres Online, i přes drobné mouchy, vypadá velmi dobře. Hra vychází až na podzim, takže mají vývojáři dost času ty mouchy vychytat. Je na co se těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První dojmy z Age of Empires Online. Jak vypadají komiksoví Řekové?

Hide picture