Menu
FANZINE.cz
Technologie

První počítač slaví třicátiny. Přečtěte si, jak lidstvo vstoupilo do éry IT technologií

Jan Kouba

Jan Kouba

12. 8. 2011

Nejrozšířenější platforma počítačů přišla na trh 12. srpna roku 1981. Slaví tedy již krásných 30 let existence.

FOTO: IBM 5150

Počítač IBM 5150. Jeden z prvních počítačů podobným tomu, jak je známe dnes, Zdroj: Wikipedia

Historie počítačů sahá až do 40. let 20. století, když německý inženýr Konrad Zuse předvedl roku 1938 první počítač zvaný Z1. Počítač byl dost poruchový, a proto se nijak nerozšířil. Zuse se nevzdal a v průběhu příštího desetiletí přišel s počítači Z2 a Z3. Jeho vynálezy si neužily dlouhé existence, protože byly zničeny při bombardování.

Podívejte se na Commodore 64. Nabušený počítač v retro stylu!

Roku 1951 byl světu ukázán první sériově vyráběný počítač UNIVAC, který později správně předpověděl vítězství Eisenhowera v prezidentských volbách. I když šlo o sériově vyráběný počítač, stále to bylo zařízení tak drahé a enormní, že si jej mohly dovolit jen hrstky těch nejbohatších.

Nastupuje IBM

To se mělo změnit v sedmdesátých letech, kdy vznikl stavebnicový počítač Altair 8800, který byl cenově dostupný široké veřejnosti. Odborníky je považován za úplně první osobní počítač. IBM nastoupilo v roce 1981.

iPad2 včetně Smart Coveru

Počítače jsou nyní k dispozici i v mnohem kompaktnějších rozměrech, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Personal Computer s kódovým označením 5150 byl počítač ve skutečnosti složen pouze z komponentů jiných výrobců. IBM nevybočoval ani tak výkonem, který byl na svou dobu standardní, jako spíše příjemným uživatelským rozhraním a širokou nabídkou doplňků.

Protože byly počítače IBM složeny z různých dílů, nebylo těžké je reprodukovat. Tak vznikly různé napodobeniny počítačů IBM. IBM PC compatible byly počítače, které okopírovaly původní architekturu a reprogramovaly jazyk BIOS tak, aby měl stejnou funkčnost.

Podívejte se na Plantbook. Počítač budoucnosti napájený vodou!

Společnosti Compaq a Columbia Data Products tak otevřely brány masovému užití počítačů. IBM od roku 2005 do vývoje počítačů nedělá, jejich divizi odkoupila firma Lenovo.

Avšak to nic nemění na tom, že se IBM stalo jedním z nejdůležitějších článků v řetězu prosazení počítačů do našeho všedního světa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První počítač slaví třicátiny. Přečtěte si, jak lidstvo vstoupilo do éry IT technologií

Hide picture