Menu
FANZINE.cz
Technologie

První telefon se systémem SailFish oficiálně představen. Jmenuje se Jolla

Pavel Šnábl

Pavel Šnábl

22. 5. 2013

Bývalí zaměstnanci Nokie, kteří nesouhlasili s pohřbením systému MeeGo, si založili vlastní firmu a začali kutit nový operační systém pro telefony.

video
play-sharp-fill

Systém SailFish už byl představen loni. Nyní vývojáři oznámili, že mají k dispozici první smartphone, který na tomto systému běží. Pojmenovali ho jednoduše Jolla.

Hardwarově se nijak neliší od své konkurence ve střední třídě. Obsahuje displej o úhlopříčce 4,5 palce, dvoujádrový procesor a 8 Mpx pro foťák. Interní úložiště má 16 GB a je možné jej rozšířit pomocí paměťových karet microSD.

Hlavní předností telefonu je podle vývojářů možnost libovolně měnit kryty, jež se nabízí v několika barevných provedeních.

OS SailFish je postaven na jádru MeeGo. Jeho klíčovou vlastností je ovládání pomocí dotykových gest, na telefonu tak nenajdete žádné systémové tlačítko. SailFish také podporuje aplikace pro Android, díky tomu získá obrovskou výhodu při nástupu na trh. Zvláštností nového systému je řazení ploch. Ty nejsou tradičně seřazeny za sebou, nýbrž vertikálně. Zajímavý a osvěžující nápad.

Smartphone Jolla se začne prodávat na konci tohoto roku. Cena byla stanovena na poměrně vysokých 399 USD (asi 10 000 Kč).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První telefon se systémem SailFish oficiálně představen. Jmenuje se Jolla

Hide picture