Menu
FANZINE.cz
Literatura

Prvú tohtoročnú Fantáziu zdobí jej obsah i kráska zo Sucker Punch

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

22. 3. 2011

Fantázia 01/2011Březen, za kamna vlezem, tvrdí se v české pranostice. Na Slovensku mají jinou pranostiku: Najlepšie sliepky sú marcové. Redakce slovenské Fantázie servíruje v březnu slepic celý kurník. Kupříkladu filmovou novinku Sucker Punch, článek o Karlu Zemanovi či povídku od Michaela Marshalla Smithe. Tak co? Za kamna vlezem?

FOTO: Sucker Punch

Holky z naší školky už vyrostly... Zdroj: distributor filmu

Pokud patříte k pohlaví obecně považovanému za silnější, první letošní Fantázia vás v trafice určitě upoutá. Přiznejte se, pánové. Takovou blondýnku by nejeden z nás chtěl mít doma. No hej, není nad čím váhat. První Fantázia tohoto roku určitě není ztrátou času. Jen si dávejte pozor, ať ji neobjeví vaše současné drahé polovičky. To by pak z jedné blondýnky mohly být dvě.

Na druhou stranu dvě takové blondýnky…

Zack Snyder a jeho fetiše

Tou tajemnou slečnou na obálce, která míří pistolí na zvědavce, co se vám při otevírání časopisu naklánějí přes rameno, je Baby Doll a společně se svými kamarádkami vtrhne do česko-slovenských kin na sklonku března. Nejnovější režijní počin Zacka Snydera (300: Bitva u Thermopyl, Watchmen), akční snímek Sucker Punch, už v tuto chvíli drží jeden primát – nedočkal se trapného a dozajista zavádějícího distribučního názvu, jak je v našich zeměpisných končinách zvykem. Nejeden filmový fanda však doufá, že nezůstane jen u této přednosti .

Režisér Zack Snyder má po animovaných sovičkách (čti: Legenda o sovích strážcích) rozhodně co napravovat, a tak se vrací téměř ke kořenům a chystá se vykoupit si přízeň spoře oděnými a značně stylizovanými slečnami. O ženském ekvivalentu Třístovky se rozepsal Imrich Rešeta ml., pokud navíc někomu chybí potřebná znalost snyderovštiny, může si ji doplnit v samostatném článku Zack Snyder – od mrtvol k dobrému mimozemšťanovi.

Kromě toho připravila filmová sekce poměrně tradiční obsah prvních ročníkových čísel. Společně s Ivanem Kučerou čtenář zjistí, jak bude vypadat Rok 2011 v kinách, Ďuro Červenák jej provede úspěšným zombie seriálem Walking Dead a komu by to bylo málo, zimní filmovou sezónu připomenou recenze na Zeleného sršně (aka Green Hornet) a Plavbu Jitřního poutníka (aka třetí a ještě horší Narnie).

Filmom vládne nostalgia

Filmová sekce však tradičně nabídne výlet i do mnohem hlubší minulosti. Nejen čeští vlastenci si jistě rádi připomenou osobu Karla Zemana, jemuž jsou v časopise věnovány hned tři dvojstránky. O něco méně prostoru si vysloužila akční ikona mého dětství Lorenzo Lamas. Legendárnímu Odpadlíkovi, který brázdil americké dálnice na harleyi a chytal zločince s podporou přívětivé blondýnky a ukecaného Indiána, jsem před lety věnoval nejedno odpoledne. Martin Karlík však nezapomíná zmínit ani další hercovy štace.

FOTO: Karel Zeman

Postava Karla Zemana změnila podobu kinematografie Zdroj: archiv magazínu Topzine.cz

Podobný nádech kultovního seriálu mají bezesporu i Profesionálové. Bodie, Doyle a jejich šéf Coyle uhranuli srdce nejednoho televizního diváka let minulých a příjemné lechtání u srdce vyvolává i dvoustránkový článek. Ačkoli na základní škole jsme je znali spíše jako Bodýho, Dojla a Kaulího.

Tradiční rubrika Od 10 k 5 poté pozve do prachu cest. Cestou – necestou se vydáme na průzkum příběhu na cestě, přičemž autoři článku nezůstávají pouze v rozmezí filmové tvorby. Vzpomenou třeba i literární klasiky On the Road od Jacka Kerouaca nebo antický epos Odysea.

Pri hraní Arkham Horroru je jednému horúco

Sekce počítačových a konzolových her nabídne podobný výhled do budoucnosti jako její filmová kolegyně, větší pozornost si však tentokrát zaslouží hry deskové, a to konkrétně Arkham Horror. Z článku se deskovka jeví velmi dobře, takže vášniví hráči mají určitě o brouka v hlavě navíc. Pokud si hráč osvojí poměrně složitá pravidla, hře k dokonalosti podle recenzenta chybí opravdu málo.

obálka Fantázia 01/2011

V nové Fantázii nechybí ani čerstvá rubrika věnující se fenoménu cosplay. Autorka článku Miyu opět vybírá z několika kostýmů a hodnotí je. To, že někteří fanové nad jejich vytvořením strávili řady hodin, je na většině pozitivně poznat.

Z menších rubrik nechybí tradiční Kovové disky, anime a manga ani komiks.

Douglasov Prevodca pre uterákonosičov

Literární sekce kromě dvojice povídek nabízí i tradiční článek o sérii, teorii od Miloše Ferka a kupu recenzí. Tou sérií je v tomto čísle trilogie v pěti dílech Stopařův průvodce Galaxií. Už se samotným názvem si člověk asociuje především humor, a přestože článek není nijak rozsáhlý, dosud váhající čtenáře zatahá za rukáv.

Miloš Ferko zahajuje v nejnovějším čísle další řadu svých teoretických článků, které tentokrát budou tematicky orientované. Jeho prvním tématem jsou překvapivě psi v literatuře. Počínaje Cervantesem a konče někde až u Juraje Červenáka prochází Ferko jednotlivé psí kotce, přičemž nezapomene ani na ty nejslavnější obývače jako Bílého Tesáka, Dášenku nebo Psa Baskervillského.

obálka Michael Marshall Smith: Není cesty zpět

V povídkové sekci si připomeneme Michaela Marshalla Smithe, kterému se Fantázia věnovala už v předchozím čísle. Tentokrát se blíže seznamujeme s jeho tvorbou prostřednictvím sci-fi povídky Vakcinátor, která dýchne dovolenkovou atmosférou Floridy. I tam se však dějí nadpřirozené věci, které si žádají objasnění. Smithovu kombinaci krimi žánru a sci-fi doplňuje domácí spisovatel Marek Kolcun s fantasy povídkou Vyhnanec z Lebbenu. Příběh trochu v duchu koniášovek Miroslava Žambocha sice nepřichází s ničím novým, pro mladého autora je to však doposud nejvýraznější úspěch a má šanci na sobě dál pracovat.

Fantázia vkročila do dalšího roku své existence trochu dvojsečně. Zmizela kupříkladu sekce Fotosession a články o figurkách obecně, které v anketě čtenářů získaly nejmenší podporu, na druhou stranu však byla nuceně navýšena i cena časopisu. Jeho podoba i obsah se zatím výrazněji nemění, takže konzervativní čtenáři rozhodně nemusejí váhat. Nový koncept teoretických textů Miloše Ferka by do budoucna mohl oslovit i širší čtenářské publikum.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prvú tohtoročnú Fantáziu zdobí jej obsah i kráska zo Sucker Punch

Hide picture