Menu
FANZINE.cz

R. Scott Bakker tvrdí, že v epické fantasy První přichází tma. A má pravdu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

29. 4. 2011

R. Scott Bakker: První přichází tma (perex)Fantasy trilogie kanadského autora R. Scotta Bakkera Princ ničeho sklidila po světě i u nás velké ovace. Žádnou cenu sice dosud nezískala, avšak nakročeno k tomu má více než slibně.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Ačkoli se to laikovi nemusí na první pohled zdát, fantastická literatura má mnoho různých úrovní: od nezamýšleného škváru přes akční oddechovky až k dílům skutečné umělecké kvality; hranice mezi nimi se občas velmi špatně rozpoznává. R. Scott Bakker představuje literaturu silně bichloidní – jeho knihy sice mají jen lehkých pět set stránek, ale vydání od nakladatelství Triton z nich dělá opravdu úctyhodné svazky. A to také souhlasí s obsahem. První přichází tma, úvodní díl trilogie Princ ničeho, je epická fantasy, okořeněná o prvky temných a brutálních fantastických příběhů, ale i útržky z filozofických traktátů či lekcí z příručky Jak se chovat ve společnosti.

Celý Momemn burácel. Ikurei Konfas pod obrovským Xatantiovým obloukem sesedl z koně. Stín ho zastudil. Na chvíli spočinul očima na vytesaných obrazech, sledoval zajatce a kořist na jednom panelu za druhým. Otočil se ke generálu Mertemovi, aby mu připomněl, že dokonce ani Xatantiovi se nepodařilo skylvendské kmeny zpacifikovat. Dokázal jsem, co žádný jiný člověk. Neznamená to, že jsem víc než člověk?

str. 164

… a takovými scénami je První přichází tma přímo nabito. Bakker se se čtenářem nepáře a (jak je u autorů rozsáhlých ság typické) hází ho do hluboké vody, aby se sám naučil plavat v enormním množství jmen a propracované historii fiktivního Trojmoří. Ústřední zápletka jeho vyprávění se soustředí na počátek svaté války monoteistického náboženství proti heretické polyteistické odnoži, která logicky drží dlouhá staletí ve své moci daleké svaté město, jež je třeba stůj co stůj osvobodit. V kapitolách úvodní knihy masivní trilogie se přesouvají armády z místa na místo jedním tahem pera; lidé umírají, lidé vítězí. Svatou válku chce přirozeně pro své účely využít její iniciátor Maithanet, nový šriáh nejsilnější církevní frakce, avšak do hry o výsledky tažení, které ještě ani nezapočalo, se přidává i světský císař, jemuž by bylo milé rozšířit hranice svého impéria. A možná má v zapeklité situaci prsty i teroristická organizace Konzult, po níž už není posledních tři sta let ani vidu, ani slechu.

Bylo to zpočátku velice zvláštní. Mnohokrát se ráno probudila, ležela a poslouchala odporné zvuky, jak kadí do jejího nočníku. Vždycky si zahrabala hlavu pod přikrývky a naléhala, aby vyhledal lékaře nebo kněze – byl to žert jen napůl, protože to opravdu bylo odporné. Jednou na něj vztekle zakřičela: „To, že každou noc prožíváš znovu Apokalypsu, Akko, ještě neznamená, že se o ni musíš ráno dělit!“ A on tomu začal říkat „ranní apokalypsa“.

str. 96

I takový je román První přichází tma. Rozsáhlý děj tu totiž paradoxně nehraje prim, R. Scott Bakker si zatím teprve připravuje množství figur na své šachovnici a postrkává dopředu šestici nesourodých hrdinů, jejichž psychologický profil si vyžádá mnoho stran retrospektiv. Jako nejvýraznější z nich se jeví nomádský náčelník Cnaiür, hrdý a zároveň pokořený, a jeho protiklad, zmiňovaný císař říše, v níž se valná většina knihy odehrává. Přední mužské protagonisty doplňuje snad nejsympatičtější postava knihy, čaroděj Achamian, důvěrně přezdívaný Akka. Právě on zastupuje v řadách hlavních charakterů postavu mága a zvěda, protože v Bakkerově světě mají tajemné síly, které ohýbají svět proti Boží vůli, své neotřesitelné místo. Autor představil čaroděje rozrůzněné do mnoha škol, všemi ovšem společnost pohrdá jako čímsi nečistým a kacířským. Achamianova frakce je navíc o to zvláštnější, že každou noc prožívá ve svých snech znovu a znovu dva tisíce let starou Apokalypsu vyvolanou proradným Konzultem. Účel těchto snů je jasný – motivovat čaroděje, aby zabránili Apokalypse nové.

R. Scott Bakker: První přichází tma (obálka)

Bakkerovo První přichází tma se v souhrnu složitého děje, perfektně charakterizovaných postav, filozofického podtextu a autorovy schopnosti střídat monstrózní bitevní scény s komorními dramaty jednotlivých hrdinů jeví veskrze pozitivně. Ani ono ale není dokonalé. Jakkoli talentovaný, autor je přece jen začátečník, a tak dělá chyby. Tedy vlastně jen jednu, ale podstatnou – občas je toho zkrátka na čtenáře moc. Epické výjevy trvají až příliš dlouho, věčné flashbacky rozhodí čtenářovo vnímání vnitřní chronologie, císařské intriky někdy působí tak složitě, že nepomůže ani Achamianova mapa vodítek a souvislostí.

I přes tato drobná zaškobrtnutí však první kniha R. Scotta Bakkera představuje velmi kvalitní potenciální přírůstek do čtenářovy domácí knihovny – už jen kvůli tomu, že před časem vyšel svazek číslo dvě s názvem Válečný prorok. Kanaďanovo dílo cílí sice na náročnější publikum, kterému nejsou cizí jména jako Steven Erikson, Glen Cook nebo Frank Herbert, ale svou fanouškovskou základnu si najít bezpochyby dokáže. Ostatně, podle vysokých čísel prodeje se mu to již podařilo.

Název originálu: The Darkness That Comes Before
Český název: První přichází tma
Autor: R. Scott Bakker
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: David Rankine
Počet stran: 498
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Triton, Praha 2009, dotisk 2011
Doporučená cena: 348 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

R. Scott Bakker tvrdí, že v epické fantasy První přichází tma. A má pravdu

Hide picture