×
FANZINE.cz

Rakouští Turci obvinili LEGO z rasismu. Vadí jim podoba Jabbova paláce

LEGO Jabbův palácSpolečnost LEGO byla rakouskou tureckou komunitou obviněna z rasismu. Turkům vadí, že model Jabbova paláce se příliš podobá jedné z nejznámějších mešit v Istanbulu, svatostánku Hagia Sofia.

Problém nastal kvůli modelu Jabbova paláce. Zdroj: legostarwars.wikia.com
Problém nastal kvůli modelu Jabbova paláce. Zdroj: legostarwars.wikia.com

Turecká komunita v Rakousku vydala prohlášení vyzývající společnost LEGO k omluvě za urážku jejich náboženského a kulturního cítění. Hněv byl vyvolán kvůli modelu Jabbova paláce.

Rakouským Turkům vadí podoba stavebnice s istanbulskou mešitou Hagia Sofia. Model podle nich stavbu připomíná kvůli kopulovitému dómu a strážní věži. Hagia Sofia patří mezi nejznámější muslimské svatostánky. Jako modlitebna sloužila více než pět set let, než se v roce 1943 stala muzeem.

Na obtíž je také obyvatel paláce Jabba Hutt, postava z Lucasových Star Wars. „Terorista Jabba Hutt rád kouří vodní dýmku a zabíjí své oběti. Je jasné, že charakter ošklivého Jabby a celá scéna zavání rasovými předsudky a vulgárními narážkami proti Asiatům a Orientálcům,“ vyjádřil se jeden z rakouských Turků na stránkách společnosti LEGO poté, co jeho sestra koupila synovi kritizovaný model.

Turecké komunitě vadí podoba s mešitou Hagia Sofia. Zdroj: sxc.hu
Turecké komunitě vadí podoba s mešitou Hagia Sofia. Zdroj: sxc.hu

Kathrina Sasse, vedoucí oddělení pro styk s veřejností firmy LEGO, popřela jakoukoli spojitost mezi Jabbovým palácem a mešitami. „Výrobky LEGO Star Wars nezpodobňují žádné skutečné budovy, lidi, nebo zmíněnou mešitu,“ uvedla. „Litujeme, že výrobek způsobil špatnou interpretaci na straně turecké kulturní obce. Musíme ale poukázat na to, že model zobrazuje pouze fiktivní obsah ságy Star Wars.“Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..