Menu
FANZINE.cz
Nejnovější filmy v kinech (sci-fi, fantasy a horor)

Ready Player One – 10 největších rozdílů mezi knihou a filmem

Redakce

Redakce

23. 4. 2018

Upozornění – článek obsahuje zásadní SPOILERY k filmu a knize Ready Player One. Důrazně doporučujeme nečíst, pokud jste dílo ještě neviděli/nečetli.

Kinům aktuálně vládne virtuální realita OASIS, ve které řádí hrdinové Spielbergova nejnovějšího bijáku Ready Player One. Předlohou mu byla stejnojmenná kniha, a ačkoliv se její autor Ernest Cline podílel i na scénáři, mezi románem a jeho adaptací panuje celá řada rozdílů. Přinášíme vám desítku těch největších. Věděli jste, že samuraj Daito měl zemřít?

OASIS pro všechny

Ve filmu si Wade od samého začátku užívá OASIS naplno. Při prvním závodu sice musí sbírat mince z rozbitých aut, aby měl na benzín, ale jinak necítí nejmenší omezení. Naproti tomu v knize platí v OASIS poměrně přísná pravidla, a někdo tak chudý jako Wade nemá peníze ani na to, aby opustil Ludus, planetu, kde chodí do virtuální školy. O špičkovém fáru nemluvě.

Art3emis

Samantha Cooková alias Art3mis je jednou z nejdůležitějších postav. Odvážná gunterka poplete Wadeovi hlavu jak na stránkách knihy, tak na plátně. Zatímco v předloze se ale hrdinové tváří tvář setkávají až na samém konci, ve filmu se tak stane už zhruba uprostřed děje. Art3emis navíc není jen virtuální lovkyní Sixerů, ale vede odboj proti zlovolné IOI i v reálném světě.

Wadeův reálný život

Zatímco v knize je Wadeova teta dost nepříjemná osoba, ve filmu je k Wadeovi milejší. Po její smrti v románu opouští Wade Komíny a vydává se autobusem do Columbusu, kde žije sám v malém bytě. Ve filmu jsou ovšem Komíny už součást Columbusu a Wade se dostává rovnou k Art3mis. Realita je navíc v knize popsána jako ne zrovna příjemné místo a je z ní cítit, že lidstvo je na tom špatně. Tento dojem film, ve kterém toho z Columbusu vlastně moc nevidíme, úplně nenavozuje.

Pozměněná výzva

Úkoly, které musí gunteři splnit, aby získali tři Klíče, se od knihy podstatně liší. Ve filmu není prostor na dlouhé pátrání po drobných nápovědách a opakované hraní starých videoher, takže výzvy získávají podstatně akčnější charakter. Hraní stařičkého Joustu s lichem Acererakem se tak mění v adrenalinový závod s King Kongem a T-Rexem.

Horní pětka jako tým

Horní pětka neboli prvních pět hráčů na výsledkové tabuli se dává v knize dohromady jen pomalu. Přestože Wade se přátelí s Aechem a Daito zase s Shotem, všech pět včetně Art3mis začíná spolupracovat až s blížícím se finále. Ne tak ovšem ve filmu, kde už v jedné z prvních scén Aech bojuje po boku Daita a Shota a s objeveným prvním Klíčem vytvářejí prakticky ihned všichni jeho majitelé tým.

Ogden Morrow

Bývalý Hallidayův přítel a spolupracovník hraje v knize poměrně zásadní roli, když Horní pětce poskytne bezpečné útočiště, odkud mohou dohrát Hallidayovu výzvu. To se ve filmu nestane, a tak se finále odehrává za dramatických okolností v Aechově jedoucí dodávce. Morrow má odlišnou úlohu – prostřednictvím svého avatara, Kurátora, hrdiny sleduje při jejich honbě za Klíči, a také Wadeovi věnuje čtvrťák, který mu dá život navíc. Ten v knize Wade původně získal bezchybným zahráním legendárního Pac-Mana.

Zabiják I-R0k

I-R0k, v knize pouze otravný hráč, který se pokusí vydírat Wadea a Aeche, dostává na plátně znatelně víc prostoru. Ve filmu vystupuje jako virtuální žoldák v OASIS, který se nechává najímat Nolanem Sorrentem.

Daito žije

Daito, skutečným jménem Toshiro Yoshiaki, v knize umírá zavražděn IOI na rozkaz Nolana Sorrenta. Ve filmu je takového osudu ušetřen a dožívá se šťastného konce společně se svým „pokrevním bratrem“ Shotem.

Práce pro IOI

Ve filmu je Samantha zadržena agenty IOI, kteří ji přinutí pracovat ve svém „věrnostním centru“. Samantha toho využije, aby pronikla do řídícího centra a shodila štít, kterým IOI blokuje poslední úkol. V knize se ovšem nechává dobrovolně zajmout Wade, pro nějž to od začátku představuje součást propracovaného plánu, jak se štítu zbavit.

Roboti na planetě Doom

Za získání Nefritového klíče jsou všichni hráči v knize odměněni robotem dle vlastní volby, díky čemuž se závěrečná bitva těmito obry jen hemží. Ve filmu se ovšem objevují jen dva, Sorrentova Mechagodzilla a Daitův Gundham. Dojde ještě na Iron Gianta, toho si ovšem Aech ve snímku sám postavil.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ready Player One – 10 největších rozdílů mezi knihou a filmem

Hide picture