Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Reálná hra Cryptex. Najděte poklad či zneškodněte bombu na vlastní kůži

Petra Vlková

Petra Vlková

20. 12. 2013

Určitě si mnoho z nás někdy představovalo sebe samého, jak dobývá klíče v soutěži Pevnost Boyard, nebo se třeba vidělo v roli Indiana Jonese. Nemusí však zůstat jen u menších či větších utopií. Hra Cryptex na Praze 5 takovou malou adventuru umožňuje na vlastní kůži.

Ani figurky, ani karty, ani kostky, žádná tlačítka, žádné žetony či hrací desky. Jediné, co člověk ke hře Cryptex potřebuje, je trochu času nazbyt, jednoho až čtyři další spoluhráče do partičky a tu správnou náladu na dobrodružství. Tady se nemanipuluje s věcmi pouze pomyslně a hráč se nehýbe jen v rámci obrazovky nebo papírového plánu. Zde člověk přímo vstupuje do děje a dostává jen hodinu času na vyřešení případu plného zapeklitých úkolů.

Vlastně si tak může hráč na živo ověřit, jak by uspěl co by detektiv, respektive do jaké míry disponuje kombinačními, deduktivními a dalšími rozumovými schopnostmi. Významnou roli zde má i náhoda, štěstí či fantazie, zkrátka přesně to, co ovlivňuje konečné výsledky i ve zcela reálných situacích. Nebezpečí úrazu či jiné úhony se tu člověk bát nemusí, jelikož fyzickou zdatnost Cryptex neprověřuje a o námaze se dá hovořit pouze co do myšlení.

Ve hře Cryptex musí hráči rozluštit mnoho kódů a najít hodně klíčů, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Ve hře Cryptex musí hráči rozluštit mnoho kódů a najít hodně klíčů, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Skutečně každý se tak může rázem ocitnout o století zpátky v opuštěném bytě bohatého podnikatele, jenž zde důmyslně ukryl svůj poklad, a nebo v mafiánské kanceláři, kde jeden z gangsterů umístil a aktivoval bombu. Co je v každé z těchto misí hlavním cílem, snad ani netřeba blíže popisovat.

Pro jednoho se to může zdát příliš složité, a pro jiného naopak triviální – dopátrat se těch správných kódů nebo najít ty správné klíče a skrýše. Záleží dosti na tom, jakých detailů si člověk všimne, a zdali bude věnovat svou pozornost těm správným předmětům. Najde se jich tu totiž skutečně mnoho a leckterý z nich slouží pouze ke zmatení a navedení na scestí. Všechny věci ovšem vkusně přispívají k vytvoření dobové a přesvědčivé atmosféry, a to včetně bomby, jež hráče neustále upozorňuje na svou přítomnost stylovým zvukem odpočítávání.

Některé předměty mohou být správným vodítkem a některé špatným...

Některé předměty mohou být správným vodítkem a některé špatným…

Prostorovou hru Cryptex, jež se nachází kousek od pražského Anděla, lze v tuto chvíli řadit mezi horké novinky, jelikož je návštěvníkům zpřístupněna cca dva měsíce. Nároční jedinci (respektive šťouralové) by mohli teoreticky očekávat něco víc, určitě lze však s větší objektivností říci, že zrovna málo toho hra skutečně nenabízí. Naopak může leckoho svým celkovým zpracováním překvapit. Čím více se na hru složí lidí, tím se stává cenově přijatelnější, a v takovém případě za ni dají návštěvníci zhruba tolik, co třeba za nějakou výstavu.

Bez klíče se do některé místnosti podívají hráči maximálně kukátkem

Bez klíče se do některé místnosti podívají hráči maximálně kukátkem

Více informací (včetně možnosti rezervace) je k dispozici na webové stránce cryptex.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reálná hra Cryptex. Najděte poklad či zneškodněte bombu na vlastní kůži

Hide picture