Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: 100 nábojů hořkých jako poslední stádium strychninových křečí

Jan Šuška

Jan Šuška

11. 12. 2013

Brian Azzarello - 100 NábojůMafiánské boje o nejlepší postavení ve hře nabývá na intenzitě. Všichni si jdou po krku, buď s automatickou pistolí nebo katanou. Důležité je, že se u toho čtenář dobře baví.

Válečný stav mezi Trustem a agentem Gravesem je v plném proudu. Slečna Dietrichová má tajnou schůzku se svou spojkou Branchem a panem Medicim. Lehce ji však vypátrá bývalý Minutman, který má v plánu najít tajemnou zlodějku obrazů.

Lono a jeho parta zabijáků zase strategicky likvidují stěžejní postavy. Objeví se i Spain, který se dostane do křížku s místním drogovým dealerem.

Brian Azzarello
Píše komiksy už od poloviny devadesátých let. Spolu s Eduardem Rissem vytvořil pro Vertigo oceňovanou sérii 100 nábojů. Za tu získali roku 2002 Harvey Award a v letech 2002 a 2004 Eisner Award.

Úžasné, fantastické dílo čtenáře dostane svou krutostí, erotikou a násilím. Nikdy toho není dost, a když si řeknete, že by to mohlo stačit, Brian Azzarello vás vždycky dokáže překvapit. Těžko říct, kde končí legrace a začíná vážná věc. Občas vám může připadat, že autor nemá žádné hranice mezi tím, co se dá skousnout, a co vám způsobí šok.

Jeho příběhy mají toxické účinky a kniha Smrt je mým řemeslem není žádnou výjimkou. Přes všechno zabíjení dokáže být ale autor vtipný a ironický. Sem tam se pořádně zasmějete, ať už žvýkajícímu Keksíkovi či situaci, kdy po Loopovi jede jeho máma.

Byl sjetej, úplně krystalicky! Ještě něco? Terry ti snědl psa.

Atraktivní může pro čtenáře taky být i fakt, s jakou precizností se mísí scénář s kresbou. Kresba Eduarda Rissa  působí jako ryze surová, dá se říct, že je nad věcí. Dokáže totiž z postav vytěžit to nejhorší, zřejmě jim vidí až do duše, která je většinou černější než noc.

Brian Azzarello - 100 Nábojů

Tím, že jde o gangsterku, dá se vypozorovat v jeho kresbě tajemná atmosféra, která má démonický nádech. V ní se skrývá velká krutost, ta síla, jež je nastíněná vždy v tom pravém úhlu pohledu.

U Nového Mexika najdou dívku. Dívku zvanou Echo Memoria.

Jeho kresba se vzdáleně podobá stylu Mika Mignoly, podobné rysy jdou nejlépe vidět na stránce dvě stě tři. Práce koloristky Patricie Mulvillové dodává komiksu zase pestrobarevnou škálu tmavších odstínů, jež navozují atmosféru, která je vždy v souladu s dějem.

Tato gangsterská série se může líbit čtenářům, kteří rádi noirovky podobného ražení. Fanouškům Briana Azzarella by tahle sbírka neměla chybět v knihovně. Nejen, že se s ní budou dobře bavit, budou si ji hýčkat.

Původní název: 100 Bullets 9: Strychnine Lives
Český název: 100 nábojů: Smrt je mým řemeslem
Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Eduardo Risso
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Eduardo Risso
Počet stran: 224
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: 100 nábojů hořkých jako poslední stádium strychninových křečí

Hide picture