Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Americký upír zpomalil, ale krev téct nepřestane

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

11. 10. 2013

scott snyder:americky upirSbíhají se vám sliny na čerstvé a zubaté příběhy? Chcete pokračovat v krvavých toulkách historií? Už podruhé v tomto roce dostanou příznivci upírů na stříbrném podnose novou knihu plnou krve, bolesti, násilí a okouzlujícího, přesto trochu prohnilého Skinnera Sweeta.

Scott Snyder nemohl udělat více pro to, aby upoutal pozornost komiksových fanoušků: svezl se na upíří vlně, která frčí stabilně, ale v současnosti dosahuje nebývalých výšin. Avšak svůj příběh rozehrál jako drama, horor a akční černou komedii s břitkými dialogy a tvrdými chlapy, což mu zajistilo i čtenářskou část mužského pohlaví.

Scott Snyder
V roce 2006 napsal povídku Voodoo Heart, kterou velmi zaujal. Také zpracoval krátký příběh v sešitu X-Men: Nation X. Americký upír je jeho prvním samostatným scénářem.

Navíc dokázal ke své sérii přitáhnout mistra hororu – Stephena Kinga. Jaký komiks se může pyšnit tím, že se na něm King podílel? Typnete si? Moc jich není, Americký upír tak patří do úzké, vybrané společnosti. I přes vcelku jednoduchý příběh tak dokázal první díl zaujmout, hlavně díky skvělému, zábavnému a výstižnému vyprávění.

Ačkoli King na další knize nespolupracoval, série měla velmi slibně rozjetý začátek. Trochu smůla je, že druhý díl je celkově slabší. Pomalé tempo, celkově méně akce, ani dialogy nemají takovou sílu.

Na druhou stranu to, že Snyder zpomalil, není vůbec na škodu. Byla by přece škoda, kdyby hned na začátku vystřílel všechny svoje trumfy. I v druhém díle dopřeje čtenářům bažícím po krvi její dostatek, a nachystá si pár překvapujících či nervy drásajících momentů.  Navíc první díl, i když si ponechal konec otevřený, nesliboval vlastně nic konkrétného do budoucna.

upir obalka

Teď je vše jinak: Snyder mistrovsky rozjíždí několik nových příběhových linií, které se více či méně protínají. Setkáme se se starými přáteli jako Pearlem, Skinnerem nebo Hattie a získáme spoustu nových. Šerifa, který na vlastní kůži pozná, že příšery ve stínech nezmizí s koncem dětství. Vazaly Jitřenky, tedy něco, co vystupuje jako trochu sekta a zároveň jako lovci upírů. Nové i prastaré upíry, úplatné podnikatele a spoustu dalších postaviček z města hříchu, Las Vegas.

Snyder nám neposkytne nic víc, než jen krátký exkurz mezi všechny tyhle nebožáky. Jen lehce rozehraje svou novou hru, ze které je od začátku patrné, že dříve nebo později dojde ke kolizi všemožných skupin. Minulosti totiž nikdy utéct nemůžete a zranění, která si navzájem lidé i upíři způsobí, nezůstanou nepotrestána.

Příště uvidíte: upíři a válka

A to největší dráždění na konec: ukázka nebo chcete-li krátký prolog ke třetí knize na konci druhé. Jen pár panelů, které nám dokážou, že se máme opravdu na co těšit. Mezi dramatickým zakončením dvojky a naznačením příběhu třetí knihy totiž zeje na první pohled nekonečná propast, kterou Snyder nemůže překonat.

Kresba Rafaela Albuquerquea si drží svou předchozí úroveň. Temná, ostrá, ponurá a člověku je z ní trochu úzko. Nádherně ukazuje ničivost upírů i vyděšené oči lidí. Perfektní parťák k takovému příběhu.

Druhý díl lze charakterizovat jako klidnější výdech po divokých událostech předchozí knihy. Co do akce a dialogů je trochu slabší, ale není dobré Snydera podceňovat – své silné místo na poli komiksových scénářů si již vydobyl. Teď si jen připravuje hřiště na další hru, kde nás rozhodně čeká rychlejší tempo a (pokud to ještě jde) více krve.

Název v originálu: American vampire 2
Český název: Americký upír: kniha druhá
Scénář: Scott Snyder
Kresba: Rafael Albuquerque, Mateus Santolouco
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Rafael Albuquerque
Počet stran: 200
Vazba: Vázaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Americký upír zpomalil, ale krev téct nepřestane

Hide picture