Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Banda vyloží karty a rozdá si to pěst na pěst i se superhrdiny

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

18. 3. 2013

Darick Robertson:Karty jsou rozdanyPeníze hýbou světem a to platí pro všechny, ať už mají barevný kostým nebo ne. Jen stateční superhrdinové létají kolem a zachraňují nevinné oběti. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nebyla by potřeba Banda, aby na ně dohlížela. A základní ponaučení? Nevěřte komiksům, děti!

Jak už to tak bývá, na začátku je postava zahalená tajemstvím. Řezník není zrovna učebnicový skautský vedoucí a když dává dohromady Bandu, čtenář si uvědomí, že tenhle komiks není tak úplně o dobru a zlu. Abyste dostali na kolena pořádnou svini, musíte na tu práci prostě najmout ještě větší.

A protože vrána k vráně sedá, když si na začátku komiksu rekrutuje svůj tým, nejde zrovna o společenské vzory. Dá dohromady dva trochu pošahané zabijáky, jednoho perfekcionistu, který se postará o každý detail a pak ještě pro jistotu týmové svědomí, aby to nezačalo a nekončilo masakrem.

Řezník, Francouz, Ženská, Mateřský mlíko a Hughík jsou prostě parta k pohledání.

Garth Ennis
Jeden z nejslavnějších komiksových scénáristů se narodil 16. ledna 1970 v Irsku. Mezi jeho nejznámější díla patří pecky jako Hitman, Punisher, Kazatel a v neposlední řadě Hellblazer. V komiksovém světě byl oceněn za dva z výše zmíněných titulů Eisnerovou cenou.

A jak už to Garth Ennis skutečně umí, předkládá nám další spekulativně kladnou postavu ze svého repertoáru. Řezník je hajzl. Ví přesně, kde se co šustne a nebojí se udělat cokoliv, aby dosáhl svého. Prostě další parchant, do kterého se zamilujete. Navíc má i roztomilé štěňátko.

obalka Darick Robertson:Banda:Karty jsou rozdany

Už z celé myšlenky komiksu by mohl mít čtenář dojem, že půjde o pořádnou řežbu. Koneckonců přihlédněme k tomu, kdo komiks napsal. Ale kniha má v sobě o hodně víc. Je to prostě takový sympatický Ennisův styl.

Jasně, nebojte se, že by si tam pořádně nerozbíjeli hubu, ale  vždycky se dozvíte, proč si to kdo zasloužil. Vlastně až poteče krev, budete se na to vysloveně těšit. A trochu násilí jen tak pro legraci taky neuškodí.

Tenhle komiks jde do party s Hellblazerem a Kazatelem. Dětem do rukou prostě nepatří. Humor je to výborný, dobře napsané a proto i v celkově temné atmosféře působí vtipy vtipně a nadneseně. Ale bez nadhledu prostě tvrdé rejpání do sexu, násilí a úchylností neskousnete. Tohle je vysloveně ta tvrdší a temnější Ennisova tvorba a komu se nelíbil třeba Kazatel,  ať se recenzovanému dílku raději vyhne.

Temný a temnější

Na druhou stranu příběh, přestože je násilí plný, netypicky protáhne děj skrz kapitalistický mlýnek. Všechno je byznys. Superhrdinové vlastně reprezentují sílu obrovských korporací v dnešním světě a parta se jim snaží říct, že si nemůžou dovolit zas tak úplně všechno. Trochu utopické téma, ale velice neotřele podané.

Provází nás velmi uvěřitelným světem, kde peníze a moc znamenají skutečně všechno a supráci se jenom vezou stejně jako každá jiná loutka.

Odtud pochází mnoho fiktivních paralel na skutečné události, které skutečně stojí za zamyšlení. Člověku  se místy zdá, že tenhle komiks je klidně o tom, jak to vlastně funguje v pořádně rozjetém ekonomickém modelu, a ne o superhrdinech. Doplňte to o občasný rasismus, homofobii, špetku nacionalismu a dostanete Bandu.

Trochu omáčky na závěr

I když tady podobná myšlenka už byla, v rámci českého komiksu působí zápletka velmi originálně, a to vytáhne hodnocení o příčku výše. Děj se často vyvíjí nečekaně a s mnoha pestrými odbočkami, hlášky padají jedna za druhou a nic nepůsobí jako pěst na oko.

Dobrá kresba, až tak prostě se dá ilustrace knihy shrnout. Solidních šest bodů z deseti. Celkově průměr, jen extra bod za skvělý repertoár grimas a výrazů, které jinak průměrné ztvárnění výborně zpestřují.

Pro fanoušky Ennise je to jasná povinnost, stejně tak i pro ty, kteří mají chuť vidět superhrdiny jako celek na špatné straně a tak musí docházet k redukci jejich populace. Inu třeba s králíky to není jiné.

Originální název: The Boys Volume 1
Český název: Banda: Karty jsou rozdaný
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Darick Robertson
Překlad: Darek Šmíd
Obálka: Darick Robertson
Počet stran: 152
Vazba: Brožovaná
Rozměry: 168x258mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: ****(80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Banda vyloží karty a rozdá si to pěst na pěst i se superhrdiny

Hide picture