Menu
FANZINE.cz
Hry

RECENZE: Battlefield Hardline se podobá spíše krimi seriálům, než videohře

Marek Jedinák

Marek Jedinák

15. 4. 2015

Jedna z nejpopulárnějších stříleček v režimu více hráčů přichází na PC i konzole v poněkud pozměněné verzi. Nejnovější díl série Battlefield s podtitulem Hardline mění válečná bojiště moderních armád za prostředí Miami, v jehož kulisách si to ve stylu CSka rozdají policisté a zločinci. Vyvedl se nový díl, nebo jde jenom o nepovedený datadisk? Čtěte recenzi na Fanzine.cz!

BFH_PoliceBarricade

Přestřelky policistů se zloději a bandity dávají vzpomenout na legendární Counterstrike. Zdroj: ea.com

Značka Battlefield dlouhodobě vyniká především atraktivním zasazením do prostředí vojenských konfliktů současných armád. Nejnovější přírůstek do série, Battlefield: Hardline však výrazným způsobem mění dosavadní strategii. Tento projekt distributora EA vyjímečně nezpracovalo švédské studio Dice, ale parta z Visceral Games, tvůrců atmosférického vesmírného hororu Dead Space.

Nová skupina se nebála experimentovat a výrazným způsobem změnila zaběhnutý rukopis série. Kulisy rozbořených měst nahradilo Miami plné života. Na první pohled by Battlefield málokdo zůstal. Jistě, rozsáhlý svět a říditelné dopravní prostředky poukazují na pomyslnou krevní spřízněnost se starými díly.

Vývojáři se zaměřily na hlavní nedostatky předchozích titulů. Všechny sice slibovaly nabouchaný příběh, ale většina slibů vyšla na prázdno. V případě Hardlinu je tomu jinak. Akční příběh komisaře Nicka Mendozy nabízí solidní emoce a v lecčems si nezadá s americkými bijáky či detektivními seriály těžkého kalibru. Od příběhu nelze očekávat nějakou filosofickou rovinu. Nový Battlefield je prostě jízda plná efektů, hlášek a neuvěřitelných konspirací.

Kriminálka v praxi

Filmové atmosféře přispívají také hlasy známých herců, jenž slušným způsobem budují atmosféru určité filmovosti.

Na rozdíl od předchozích dílů se výrazným způsobem změnil gameplay. Ten se čím dál tím více vzdaluje šabloně zaběhnuté ze série Call of Duty a stále více se blíží řadě Splinter Cell. Ačkoli to tak ze screenshotů nevypadá, těžiště hry spočívá v pomalém plížení. Jistě, hráč má sice možnost všem nepřátelům rozdat na potkání headshoty, ale herní systém odemykání nových zbraní motivuje k obezřetnému postupu hrou. Počet získaných v souboji  nepřáteli je tak zanedbatelný, že se hráči musí poohlédnout po alternativním zdroji zkušenostních bodů. Poněkud osvěžující, avšak lehce kontroverzní záležitostí je zatýkání nepřátel. Kombinací tlačítek lze přinutit padouchy, aby se vzdaly, a nasadit jim pouta.

bf_hardline_3

Přestřelky se odehrávají na nejrůznějších místech

Tím však celá záležitost končí a gansteři na základě tohoto úkonu vypadávají ze hry. Můžeme zde sice kritizovat nerealističnost, ale ta k tomuto typu akční hry patří.

Zásadní změnou je důraz kladený na ruční zbraně a revolvery. Pasáže s brokovnicí či útočnou puškou se ve hře vyskytují jako zpestření. Trestuhodné je však naložení s rozsáhlou mapou. Ačkoli herní engine umožňuje vykreslení velkolepých scenérií, autoři při realizaci kampaně pro jednoho hráče tuto výhodu zcela opomněli. Drtivá většina příběhová kampaně je i přes změnu prostředí zkostnatěle lineární. Během postupu hrou se za hráčovou postavou dokonce samy zavírají dveře, čímž dochází k zbytečně přílišnému omezení pohybu. Solidní tempo akce místy možná snad až narušují dialogy mezi postavami. Jejich úkolem j sice prohlubovat provázanost hráče s dějem, v mém případě však tento postup nezafungoval.

Frostbite 2 už netáhne

Jedna z hlavních výtek směřuje paradoxně ke grafice. Ta zůstala bez výrazných zlepšení a ve verzi pro PlayStation 4 už rozhodně neoslňuje tolik, jako tomu bylo v případě Battlefieldu 3, kdy celou herní komunity zachvátilo nebetyčné nadšení. Budovy na mě působily příliš krychlovitě a pasáže odehrávající se během slunných dní nedokázaly vytvořit vizuálně silnou atmosféru tak, jako se to vývojářům povedlo v námořní pasáži v Battlefieldu 4.

souboj v hale

V některých případech je nutné ochránit civilisty

Zamrzí také, že se nepodařilo zapracovat kooperativní režim. Jedinou motivací ke znovuopakování kampaně je sbírání dokumentů týkajících se zločinců. Nedovedu si ale představit, že by se sbírání těchto předmětům mělo stát seriózním důvodem k tomu, abych se k Battlefield: Hardline vracel.

Verdikt

Battlefield Hardline přináší na rozdíl od svého předchůdce neotřelý přístup ke kampani pro jednoho hráče. Ta je výrazně pomalejší, nabízí však srovnatelnou míru akce a napětí. Hráči si během ní vyzkouší nejrůznější typy nabušených vozidel a celou plejádu střelných zbraní odemykanou pomocí postupného levelování. Nový Battlefield je jistě konkurenceschopným titulem na poli současných FPS, jisté však je, že za několik měsíců upadne v zapomnění.

Hodnocení: 70 %

  • Klady: Seriálová atmosféra, prostředí, policejní gadgety
  • Zápory: Slabší grafika, příběh

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Battlefield Hardline se podobá spíše krimi seriálům, než videohře

Hide picture