Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Calvin a Hobbes neví, kam dřív skočit – odpočinkové čtení

Jan Šuška

Jan Šuška

5. 7. 2013

Bill Watterson: Jeden neví, kam dřív skočitPořádná dávka zábavy, mnoho filozofování a skvělých nápadů Williama Wattersona. Calvin s Hobbesem opět škádlí rodiče, třídní učitelku a spolužáky ve všech ročních obdobích a s notnou dávkou fantazie.

Sbírka obsahuje sebrané stripy z roku 1992 a scénář se mění zhruba v týdenním cyklu, tak, jak vycházely v novinách. Vždy se však čtenáři setkají s Calvinovým rozjímáním o životě a antropomorfním Hobbesem, kterého ostatní, vyjma Calvina, vidí jako plyšového tygra.

William Watterson
Americký umělec a autor kreslených stripů Calvin a Hobbes se narodil 5. 7. 1958. Jeho stripy vycházely pravidelně v novinách od roku 1985 do roku 1995, do té doby, než Watterson oznámil, že dosáhl všeho, čeho v tomto médiu mohl dosáhnout.

Zajímavé je, že autor dvojici pojmenoval podle francouzského reformačního teologa z šestnáctého století Johna Calvina a anglického politického filozofa Thomase Hobbese ze sedmnáctého století.

Promyšlené příběhy hrdinů zkoumají širokou problematiku od ekologie, školství, politiky a nedostatků veřejného mínění až po denní problémy malého chlapce. Kdo má odvahu na to mít doma takového poděse? Calvin se nezastaví před ničím, svá moudra hrne z úst jako nezastavitelný stroj. Jediné štěstí, že jeho slova jsou zábavná a k zamyšlení.

Vždy pozitivní Calvin má své kouzlo, které je podpořeno milým plyšovým tygrem, který plní roli dospělejšího, ale hravého kolegy.

Bijte rákoskou odporný lepkavý holky!

William Watterson používá v delších stripech fantastické příběhy. Ať už jde o mimozemšťany, porovnání Calvina s mravencem a létáním s Boeingem, meze se v nich nekladou. Ve většině případů chlapce staví do skutečných situací ze života, a tak se komiks jeví velmi kreativním.

Bill Watterson: Calvin a Hobbes - Jeden neví, kam dřív skočit

Pro porovnání s Garfieldem se Calvin a Hobbes zalíbí čtenářům, kteří ocení zajímavé podněty podané s milou nadsázkou. Na rozdíl od Garfielda, Calvin nemá otřepané hlášky, které ztrácejí význam. Jeho reálný svět je sice omezen na rodinu, školu a přátele, ale jeho vnitřní svět je mnohem bohatší. Autor však vytěžil ze svých nápadů maximum, o tom hovoří přes čtyřicet pět miliónu prodaných kopií.

Tajemství štěstí tkví v krátkozrakém ignorantském sobectví, říká Calvin

Kromě zajímavých nápadů si autor vyhrál i s tvořením vtipných básniček a slangu, které jsou skvěle přeloženy. Co ale komiksu ubírá na kvalitě je technické zpracování. Originální podklady totiž české nakladatelství nesehnalo, a tak celý komiks muselo naskenovat. To snižuje kvalitu a občas musíte lovit písmenka z šedavého pozadí.

Jinak komiks na kvalitě neztrácí. Kniha Calvina a Hobbese Jeden neví, kam dřív skočit je vtipný a zábavný komiks, který si tropí legrácky ze života. Šestiletý hrdina a jeho tygří kamarád tvoří skvělou dvojici a při čtení jejich dobrodružství strávíte krásné chvíle.

Původní název: The days are just packed
Český název: Calvin a Hobbes: Jeden neví, kam dřív skočit
Scénář, kresba, obálka: Bill Watterson
Překlad: Richard Podaný
Vazba: brožovaná
Rozměry: 193 x 225 mm
Počet stran: 136
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Calvin a Hobbes neví, kam dřív skočit – odpočinkové čtení

Hide picture