Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Čas dluhů aneb jak červené prasátko radí ve světě financí

Jan Šuška

Jan Šuška

14. 10. 2013

 Kamil Kavka: Čas dluhůKniha Čas dluhů alias humorný průvodce uvede čtenáře do světa dluhů a podvodů. Kniha se může jevit jako lehce naučná, ale také jako propagandistická.

Komiks s nadhledem a humorem pojednává o životních situacích, které se mohou stát prakticky komukoliv z nás, kdo se zaplete a ztratí ve finančních produktech. V knize se hemží slova jako půjčka, hypotéka a lichvář.

Kamil Kavka
Jednatel společnosti M.A.B. Finance, v níž také zodpovídá za marketing. K šíření osvěty a tvorbě tohoto komiksu ho přivedla touha po zvýšení finanční gramotnosti naší země.

Ve všech příbězích v komiksu se pohybuje červené prasátko, co by rádce a většinou i oběť žíznivých konzumentů prahnoucí po okamžitém uspokojení. Na komiks a také nápad, s kterým přišli Kamil Kavka a Richard Svitalský, se dá nahlížet z několika úhlů.

V mnoha případech si komiks utahuje s hloupostí prostých lidí, kteří, ať už z osobních nebo jiných důvodů, bankám či lichvářům naletí. Komiks má potenciál průvodce, ale většinou se jeví jako propagační materiál, který naleznete v bankách či pojišťovnách.

Uvnitř komiksu naleznete spousty užitečných rad. Prasátko čtenářům poradí, jak si vést rodinný rozpočet, jak nenaletět lichvářům, a taky doporučí o co se nejvíce zajímat při výběru půjčky. Stále však svým detailním zkoumáním finančního trhu čtenáře prakticky nudí.

Snadná půjčka aneb za hloupost se platí

I když jsou v knize popsány situace, které by se neměly nikomu stát, jsou popsány s ironií, humorem a s vtipným přirovnáním. Například přirovnání pojištění s deštníkem, lichváře s hadem a dluhem s obří nenažranou mouchou, která si svého majitele vdá, jsou k popukání.

Kamil Kavka: Čas dluhů

Těžko by se ale nad komiksem zasmál člověk, který si třeba prošel podobnou zkušeností, jaká je popsána v komiksu. Komiks je spíše pro lidi, kteří nad půjčkou či hypotékou uvažují. Dá se říct, že v určitém směru poradí čtenáři a uvědoměle nabádá k tomu menšímu zlu.

Prasátko má dobrou duši, ale stále je napadrť. V knize humorně znázorňuje rádce či svědomí a při hlubším zkoumání se může zdát jako hrdina. Na obálce se však jeví jako strašpytel, který má z peněz, které se tváří jako lstivý úchyl, strach. Co má vůbec obrázek znázorňovat?

Nejlepší je se do podobných situací vůbec nedostat

Ilustrace od kreslíře Richarda Svitalského, který se zabývá kresbou hádanek, kvízů a vystřihovánek, mají svou pohádkovou atmosféru, která by se ujala v Mateřídoušce a podobně. Proporce a orientace jsou zobrazovány spíše dětsky a karikaturisticky.

Komiksový průvodce finanční gramotností lze doporučit čtenářům, kteří mají ve finančním bankovnictví mezeru a rádi by se o finančních produktech, jejich riziku a řešení dozvěděli více. Svou kresbou nijak nenadchne a svým obsahem může kdekoho uspat. Koneckonců nemá komiks nálepku průvodce pro nic za nic.

Český název: Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích
Scénář: Kamil Kavka, Richard Svitalský
Kresba: Richard Svitalský
Obálka: Richard Svitalský
Vazba: brožovaná
Rozměry: 230 x 160 mm
Počet stran: 104
Vydala: Mladá fronta, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čas dluhů aneb jak červené prasátko radí ve světě financí

Hide picture