Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Čeká nás Noc až na věky. V knize od Hogana a del Tora

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

23. 9. 2012

Obálka komiksu Zhoubný kmenVyšel poslední díl trilogie Zhoubný kmen a s ním i roz(h)řešení pro celé lidstvo. Vampýři už obsadili celý svět a podrobili si lidi v každém jeho koutě. Znamená to tedy konec svobodné lidské rasy a začátek utlačování, „dojení“ a věčného strachu, nebo se poslední svobodní lidé vzepřou a porazí Mistra i jeho krvelačné plémě?

Vampýři už obsadili celý svět a podrobili si lidi v každém jeho koutě… Zdroj: výřez z komiksové obálky

V předchozích dvou dílech série Zhoubný kmen se na americký kontinent dostali a posléze se zde i rozmnožili vampýři – krevními červy přenášený virus, který k obrazu svému přemění člověka v bestii lačnící jen a pouze po lidské krvi. Tyto zrůdy obsadí Spojené státy a dále se nekontrolovatelně množí i přes snahu a odpor mnohých obyvatel. Nakonec ale celý svět podlehne a je řízen Mistrem a jeho rasou.

Čtěte také další články o knihách s upíry v hlavních rolích

Děj knihy Noc až navěky se odehrává dva roky po událostech knihy předchozí. Již dva roky vampýři ovládají lidstvo – slunce je téměř celý den schované za neprostupnou hradbou mraků zplodin z výbuchů sopek a atomových elektráren, po celém světě existují tábory, ve kterých dochází ke kontrolovanému rozmnožování a vykrvování lidí.

Lidé se musí podřizovat velmi striktním pravidlům a smířit se s tím, že téměř veškeré vymoženosti dnešní doby patří k minulosti. Mezi posledních pár lidí, kteří proti útlaku stále bojují, patří Efraim Goodweather, Nora Martinezová a Vasiliy Fet. A právě Fet se snaží z dávné knihy Occido Lumen vyčíst, jak zničit Mistra a všechny vampýry. Otázkou je, zda se jim to podaří.

Hogan a Toro vytvořili úchvatnou trilogii plnou akce a napětí. Vytvořili nový svět, ve kterém jsou lidé jen dojnicemi pro vyšší rasu. Po slabším druhém dílu série se příběh dostal ke svému vrcholu a kniha je tak nabitá strhujícími momenty, které v knize Pád chyběly. Noc až navěky rozhodně dostála slibu, který dal první díl série Nákaza.

Akce, akce, akce, ale kde je reakce?

Pro samou akci a spěch k závěru ale autoři poněkud ošidili popis světa za Mistrovy krutovlády. Ano, ulice jsou pusté, je zde jakýsi zákaz vycházení, lidé jsou jako zhypnotizovaní, mnoho z nich s upíry spolupracuje, je hlad, žádné slunce, vykrvovací tábory. Ale co dál, jak funguje společnost v této době – je poznamenáno, že lidé jezdí stále do práce, nefunguje internet ani mobilní telefony, benzín je nedostatková komodita stejně jako další, ale jak situace vypadá jako celek, to zde chybí.

České obálky série Zhoubný kmen

České obálky série Zhoubný kmen

Co se týká závěru knihy, není epický, ale to by působilo jen komicky. Není urychlený, ani přehnaně jednoduchý, ale přesně takový, jaký se k situaci v knize hodí. Přesto se dá říct, že ačkoliv se celou dobu autoři vyhýbali nadpřirozenu, nedokázali ho úplně vyhladit a na několika momentech (a i v závěru) se právě nadpřirozeno objeví. To pak lehce nekoresponduje se zbytkem knihy, kde se postavy i například Occido Lumen snaží vše logicky vysvětlit.

Jako tečka za celou sérií vyjde 14. listopadu první díl komiksu podle série Zhoubný kmen. Je tedy pořád nač se těšit.

Celkově však kniha působí velmi dobrým dojmem a je opravdu důstojným zakončením trilogie. Hogan i Toro předvedli, že mají fenomenální fantazii, dokáží si situaci, kterou vytváří na papíře, velmi dobře představit, přesto se však v jejich díle objevují momenty, které nejsou úplně realistické – ale o tom si každý musí udělat obrázek sám. Noc až navěky je rozhodně příjemným letním zpestřením a Zhoubný kmen určitě jednou z těch lepších upířích sérií.

Název originálu: The Night Eternal
Český název: Noc až navěky
Autor: Chuck Hogan a Guillermo del Toro
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Michal Kuba
Počet stran: 383
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 212 mm
Vydala: Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2012
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čeká nás Noc až na věky. V knize od Hogana a del Tora

Hide picture