Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Cesta meče končí vzájemným pochopením Zářných a Matných

Olga Buriánková

Olga Buriánková

30. 12. 2014

Tuan-ťien zvaný Jednorožec patří mezi nejlepší bojovníky Kabírského emirátu. Přátelí se a Beseduje s těmi nejlepšími Zářnými. Jen málokterý se mu vyrovná. Jeho Nosiče zákeřně poranili a rovný Tuan-ťien ztratil vše, včetně rozumu. Tuan-ťien je meč. 

Cesta meče vede skrz přátelství, loajalitu a lásku. Zdroj: výřez knižní obálky.

Cesta meče vede skrz přátelství, loajalitu a lásku. Zdroj: výřez knižní obálky.

Pozoruhodný román Cesta meče svým zjevením na pultech knihkupectví zazářil mezi současnou urban fantasy a paranormálními romancemi zcela po právu. Nejen díky faktu, že se jedná o příběh z velmi originálního světa, ale také pro jeho strhující zpracování.

Přední autorská dvojice východoevropské literární fantastiky, Henry Lion Oldie, stvořila ve svém vrcholném díle hrdiny i realitu, jež potěší všechny milovníky klasické epické fantasy. Stejně tak nadchnou obdivovatele nezvyklých příběhů, vzešlých z východních mytologií i pečlivě vykreslených charakterů postav, které tvoří důstojnou protiváhu západní fantasy.

Henry Lion Oldie

Je autorskou dvojicí Dimitrij Jevgeněvič Gromov a Oleg Semjonovič Ladyženskij, narozenou roku 1963. První se živil se jako chemický inženýr, kolega  na pozici inscenátora v divadelním institutu Pelikán. Zde se potkali a zjistili, že mají stejné zájmy (bojová umění, mýty, poezii i psaní). Spojené úsilí završil úspěšný debut série fantasy novel Propast hladových očí (dále Šašky pohřbíváme za plotem) i román Cesta meče (odtud i Nechte je zemřít, Vezmu si sám). Z řecké mytologie vychází Hrdina musí být jen jeden či Odysseus, syn Laertův, z čínské Mesiáš čistí disk, z indické Černý šejdíř, z alternativní Evropy Písně Petra Sládka, z parodie cyklus Čistá fantasy či ze space opery trilogie Ekumena (celkem více než třicet románů a novel, desítky povídek).

Cesta meče vede k záchraně celého světa

Život v Kabírském emirátu plyne svěže při Besedách (bezpečných duelech demonstrujících bojové mistrovství), i poklidně (díky Zářným zde téměř nedochází ke zločinům). Zářnými jsou moudré zbraně s duší a Nosiči ti, kdo zbraně „ovládají“. Jedni i druzí berou své protějšky jen jako cenné bezduché nástroje. Také život Tuan-ťiena Jednorožce je vyplněný Besedami a disputacemi s ostrými kolegy. Do okamžiku, kdy Jednorožcovu Nosiči Čenovi useknou ruku. Díky přátelům a železné rukavici však jejich životy nekončí. Poprvé spolu promluví. Zjistí původ Matných i nebezpečí přicházejícího zpoza hranic. I fakt, že se málokdo může postavit krvavému konci světa. Vydají se za vraždícími útočníky a nezůstanou sami. Možná díky přátelům i zvítězí nad osudem.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

V hlavní roli chladný hrdina z ocele

Román Cesta meče již od prvních řádků nenechá čtenáře na pochybách, že jej čeká pozoruhodný a v mnohém i překvapivý příběh, s nímž se jen těžko nějaký může měřit. Nejprve zjišťuje, že hlavním hrdinou není člověk, ale skvělý kabírský meč. To může zaskočit nejednoho milovníka fantastiky, i když postavy žánrových vyprávění jsou někdy opravdu nekonvenční.

Někdy jde o nadpřirozené bytosti, jindy třeba o zvířecí mazlíčky – vždyť na telepatickém psovi (Kroniky železného druida) či drakovi (Drakeni z Pernu) znalci fantasticky nespatřují nic zvláštního. Ve srovnání se všemi je ale hrdina coby meč nebo kopí stále nečekaný. I čtenáři zocelenému žánrem chvilku trvá, než se s ním ztotožní.

Neobvyklý úvod se však záhy vrací k běžnějšímu vyprávění. Slova se ujme Čen a čtenář zjišťuje, že v příběhu figurují také běžnější postavy. V úvodu může stejně ošemetně působit i záplava termínů, jmen a hodností, jež přehlednosti či vcítění se do postav příliš nepomáhá. Se stejným problémem se ale potýkají všechny neobvyklé světy, proto ani zde nemůže být brán jako negativní. A to je ohledně drobných výhrad vše.

I přes ně se čtenář, díky sugestivnímu vyprávění, propracovaným charakterům, ale také díky zmiňovanému detailnímu názvosloví i popisům, dokáže rychle a lehce ponořit do ubíhajícího děje. Navíc je kniha vybavena ilustrovanými vysvětlivkami, jež čtenáři pomohou zorientovat se mnohem snáze.

Na počátku stojí originalita, v závěru řemeslo

Po informačně nabitém úvodu se vyprávění rozjíždí pozvolna až k tragickému a nepochopitelnému Čenovu zranění, které všechny hlavní i vedlejší postavy z poklidného stereotypu okamžitě posune na další úroveň. Z palácových šampiónů jsou lenošící Ankor a Jednorožec „překovaní“ v hrdiny s životním posláním.

Nemotorní patriciové dle pravidel žánru získají na dlouhou a nebezpečnou cestu schopného průvodce v osobě Ankorova bývalého majordoma (i skutečného přítele) a jeho končíře. Čímž ovšem šťastná shledání končí jen na čas. Během dlouhé pouti za pomstou, vlastní identitou, odpověďmi na otázky kabírského univerza i dobra a zla se z lehkomyslných floutků stávají skuteční bojovníci.

Filozofie rozhodně umí i pobavit

Na první pohled je román Henry Lion Oldie přímočaré vyprávění o cestě dvou hlavních hrdinů za spravedlností. Je však mnohem více. Je světem nepodobným žádnému z početných fantasy realit. Blíží se muslimské Asii (emír, mnohoženství), zároveň se do vyprávění promítají detaily z jiných asijských říší (bojová umění, zbraně) i střípky středověké Evropy.

Vše je přirozeně spojené v monumentální, ale živou barevnou realitu a tvoří pozadí k příběhu vyzdvihujícího přátelství, odpovědnost, slitování i snahu konat dobro. Čtenář si může vychutnat poetickou linii, umocněnou tematickými ilustracemi, básněmi i mnohými filozofickými úvahami, jimiž se hlavní hrdinové průběžně zabývají (a jichž je právě jen tolik, kolik je třeba).

Milovníky žánru kromě živých zbraní nečeká prakticky žádná magie či nadpřirozeno, zato se dočkají realistického vyprávění i prostředí, které zabydleného skutečnými charaktery. Děj nabitý dramatickými událostmi, četnými souboji i přípravami na finální válečný střet, který změní celý zdejší svět, mnohým přinese i nečekané překvapení.

Cesta meče je opravdu skvělá, i když trochu netypická fantasy, jež potěší nejen každého fanouška žánru, ale i toho, kdo přijme skutečnost, že zbraně mají duši. A to přece není zase tak neuvěřitelná myšlenka.

Český název: Cesta meče. Název originálu: Puť meča. Autor: Henry Lion Oldie. Nakladatel: Stanislav Juhaňák – TRITON, 2014. Počet stran: 552. Doporučená cena: 389, e-shop Triton 272 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Cesta meče končí vzájemným pochopením Zářných a Matných

Hide picture