Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Cestu pomsty ozáří kniha Souhvězdí kata od Rafała Dębskiho

Redakce

Redakce

27. 11. 2013

FOTO: Výřez z obálky knihy Souhvězdí kata.Máte dost všemocných čarodějů, urostlých barbarů a vnadných zlodějek? Tak co takhle pro změnu příběh, který vypráví někdo trošku temnější, záhadnější a morbidnější? Jakub totiž není ničím jiným nežli katem, tedy někým, koho společnost vyvrhla a přeci jej ctí. A obává se jej. 

FOTO: Výřez z obálky knihy Souhvězdí kata.

Výřez z obálky knihy Souhvězdí kata.

Ale Jakub není jen tak ledasjaký mistr málodobrý. Je posledním absolventem slavné Akademie v polském Běsově, z níž vycházeli jen ti nejlepší popravčí, znalí více než pouhého stínání hlav a nenápaditého mučení. V běsovské škole se získávaly znalosti mnohem tajemnější a temnější, které z místních studentů činí žádané služebníky spravedlnosti.  Ale jak už to tak bývá, vše má svou cenu. Jakuba tak zastihneme na cestě, na jejímž počátku stojí vypálená Akademie a jejíž konec je v nedohlednu. Společnost mu dělají jen krysy, mor a duše jeho milé Barbory, pevně k němu připoutaná.

Jako žoldák před hradbami obléhaného Pskova, mezi ukrajinskými kozáky, na císařském dvoře i na venkovských cestách zjišťuje, jaké to je být ve společnosti lidí, pro něž smrt není jen řemeslo.  Touha po pomstě, která jej hnala nejdříve do učení k Mistru černé smrti a později po kraji s krysami v závěsu, postupně vyhasíná a nahrazuje ji něco jiného.

Rafał Dębski [čti Rafau Dembski] – narozen roku 1969 ve znamení Blíženců. Vzděláním a profesí psycholog, srdcem rytíř – společně se synem nacvičuje boj všemi druhy chladných zbraní. Knihy píše ve svém volném čase a někdy se sám diví, kolik už toho vyplodil (14 románů, 3 sbírky, desítky povídek).

Za Souhvězdí kata obdržel v roce 2008 cenu polského fandomu Nautilus a jde o jeho první knihu přeloženou do češtiny. Je tomu rád, protože miluje vše české, zejména kinematografii a jednou z jeho nejoblíbenějších hudebních skupin je jihlavské XIII. století. Je také velkým milovníkem piva, což je dokonale vidět na jeho stále atraktivnější siluetě.

Chytne a nepustí

Souhvězdí kata je tak trochu jiná kniha. Máte-li rádi přímou a jednoduchou akci, vraťte knížku zpátky do poličky. Pokud vás ale přitahují knihy trochu hloubavější, popadněte právě tuhle. A vezměte si volno, protože se velmi špatně odkládá. Už hrdina sám o sobě je velkým lákadlem, koneckonců, jak často máte možnost nahlédnout do mysli profesionálního popravčího?

obalka-souhvezdi-kata-fafael-debski

I v dobách, kdy tito nesměli sedávat u jednoho stolu s řádnými lidmi a kdy do kostelů vcházeli vlastním vchodem, byli pro společnost podivně přitažliví. Nejinak je tomu dnes, kdy jsme od těchto předsudků oproštěni.

To, že má vypravěč v hlavě ještě jinou osobu, dává okoukané ich-formě další rozměr a celé vyprávění ozvláštňuje vnitřními monology, které vlastně nejsou tak docela jednostranné. Zároveň výrazně oddělují současný děj od retrospektivních úseků. Mohlo by se zdát, že dvě postavy ve vedení budou působit zmatečně, ale není tomu tak. Barbora je jen umným rozšířením Jakubových myšlenek a nenásilně přidává další úhel pohledu na prožívané události.

Kdo čeká kouzla a krvavé rituály na každé stránce, bude zklamán. Až na drobné výjimky, svázané s hrdinovou postavou, je kniha více historicko-psychologickým počinem (ne, nenechte se prosím tímto odradit, to je POZITIVNÍ vlastnost). Daleko větší roli v příběhu i atmosféře hrají vztahy mezi vyděděncem a „slušnou“ společností, historické reálie a mýty. I nepříliš pozorný student literatury rozpozná známý příběh o muži s píšťalkou, kterého provázejí krysy.

Pro českého čtenáře nebude nezajímavé, že Jakub zavítá i do rudolfínské Prahy, projde se starou židovskou čtvrtí a nemine ani dvůr samotného císaře. Celkový dojem knihy více historické než fantasijní je ještě podpořen setkáním s postavami jako magistr Kelley či polský král Štěpán Báthory, jejichž jména jsou nám známa zase z dějepravy.

Neporazitelné hrdiny nemá nikdo rád

A teď ty méně chvályhodné stránky, kterých je naštěstí poskrovnu. Jakub je superhrdina, vedle kterého by Superman zbledl závistí. Všechno zvládne, všechno zná, a když náhodou ne, má štěstí. To mu přejete pár prvních stránek, ale po chvíli to přeci jen začne být trochu nudné a, v rozporu se snahou působit jako reálná kniha, trošku k neuvěření. Ale nakonec i na něj dojde. Druhou svou výtku adresuji k Barboře. Pokud jste mrtvý, notabene zavražděný, dá se vám nějaká ta nenávist ke světu odpustit. Ale čeho je moc… I věčné nenávistné štvaní milence vůči celému světu se časem okouká.

Tyto drobné vady na kráse však nebrání knihu označit za dobrou volbu. Svou stavbou i tématem se zařadí mezi ty, které si zapamatujete a které nezapadnou mezi sice milé, ale bezejmenné tucty přečtených příběhů.

Název originálu: Gwiazdozbiór Kata. Český název: Souhvězdí kata. Autor: Rafał Dębski. Překlad: Jan Kravčík. Počet stran: 352. Vydal: Gorgona, Praha 2012. Doporučená cena: 299 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Cestu pomsty ozáří kniha Souhvězdí kata od Rafała Dębskiho

Hide picture