Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Daniel Fox spoutal Draka v řetězech, čtenáře tím však neudrží

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

7. 4. 2013

Série Knihy kamene a vody je netradiční trilogie z Tchaj-wanského prostředí. V zemi, kde kámen nefrit skrývá sílu a moc, zatímco voda poutá bájného draka, se odehrává milostný příběh i boj o holý život. A drak se stále snaží osvobodit.

FOTO: drak

Mysleli jste, že za tsunami může zemětřesení? Ne, to se zlobí drak. Zdroj: sxc.hu

První díl netypické trilogie zavádí čtenáře do nespecifikované doby Tchai-wanského císařství. Hlavní děj celé knihy se však dá shrnout velmi složitě, protože ve své podstatě neexistuje. Mnoho linií, které se vzájemně prolínají, nebo na sebe naopak vůbec nenavazují, přinášejí desítky postav a jejich životů, až si není čtenář příliš jistý, na koho se zaměřit.

Daniel Fox je pseudonym britského spisovatele, který v roce 2000 navštívil Taiwan a stal se touto zemí a kulturou posedlý. Své zážitky zpracoval do tří fantasy knih Drak v řetězech, Jade man’s skin a Hidden cities. Autor vydal již několik desítek novel a sbírek poezie, kvůli častým změnám pseudonymů však není jasné, co všechno patří do jeho ansámblu.

Největší pozornost je zaměřena na mladého vzdělance Hana, který je zajat a donucen se připojit k pirátské bandě krutého kapitána Li Tchuna. Jinou možností je jen smrt. Když se poté Han musí zúčastnit vyvraždění ostrova, kde se nachází mniši střežící bájného draka, netuší, co všechno tím způsobí.

Kniha nabízí i řadu dalších hrdinů včetně mladičkého kopáče nefritů, císaře na útěku a mladé rybářky Mej-feng, která se stane císařovou milenkou. Díky těmto dvěma zmíněným se do děje dostanou i prvky romantiky, zatímco ve zbylých částech se autor uchýlil k popisu bojů, revoluce a kruté smrti.

To vše za neustálé hrozby povstání bájného draka, který je poután v hlubinách oceánu a střežen mnichy na ostrově Výheň. Ve chvíli, kdy jsou však mniši pobiti krvelačnými piráty, se drak začíná vzpouzet a touží opustit své vězení a získat, co mu patří – celý svět.

OBR: České vydání Draka v řetěezch

Mapu s sebou

Drak v řetězech je velmi těžká kniha. Mnoho nepropojených linií a desítky vedlejších postav, které se vždy jen mihnou na okraji a opět zmizí, nutí čtenáře k neustálé ostražitosti. Pro Evropany netypická jména jako Tao, Yu Shan či Tchien také mnohdy splývají a zpočátku se čtenář ztrácí v tom, kdo je kdo.

Autor Daniel Fox si pro své čtenáře připravil netradiční kousek, ať už obsahem či formou. Dlouhé popisné pasáže, především krutých scén, občas sklouzává k popisnému mlýnku, který již řečené znovu opisuje a zpomaluje děj, stejně jako je tomu i u dialogů.

Ač většinou rozhovory působí jako hnací motor děje, zde jako by se z nich vytrácela aktivita. Hrdinové mezi sebou rozpravují o ničem, o věcech již řečených a nepřidávají k nim žádnou další hodnotu. Největší děj se proto odehrává právě v dlouhých popisech, které se často ještě navzájem prolínají s dalšími dějovými liniemi a mohou působit překomplikovaně.

Autor v řetězech

Co se týče obsahu, je Drak v řetězech rozhodně originální, nicméně až příliš překombinovaný. Množství vedlejších postav bez účelu, dlouhé pasáže popisující krutost doby a charaktery, které by měly uhranout a svou povinnost nesplní. Matky se chovají jako generálové, děti jako dospělí. Snaha o popis a autentičnost děj zpomaluje a nechává hlavní hrdiny se plácat kdesi v meziprostoru  dějin.

Drak v okovech má bezesporu originální myšlenku, její uchopení však značně pokulhává. Příběh se ztrácí v nánosech rozbředlé romantiky, ukázkách krutosti války a charakterním klišé, takže čtenář po několika desítkách stran raději knihu odloží a jen ti nejzatvrzelejší se k ní vrátí.

A nejspíš i budou odměněni, protože Drak v řetězech je jistě originálním kouskem. Jen kdyby autor ponechal pouze hlavní dějovou linii, to bychom mohli zažít originální knižní úkaz.

OBR: zahraniční přebaly knih

Zahraniční přebaly trilogie Knihy kamene a vody. Zdroj: danielfox.net

Název originálu: Dragon in Chains
Název: Drak v řetězech
Autor: Daniel Fox
Počet stran: 464
Rozměry: 107 × 174 mm
Vazba: brožovaná
Vydal: Talpress, 2012
Doporučená cena: 343 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Daniel Fox spoutal Draka v řetězech, čtenáře tím však neudrží

Hide picture