Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Dead Rising 2: Off The Record je až moc okatá zombie vykrádačka

Marek Jedinák

Marek Jedinák

24. 10. 2011

Oproti minulému dílu totiž  nabízí jen okrajové změny. Ve své podstatě tak paradoxně vykrádá sám sebe. To však rozhodně neznamená, že by šlo o špatnou hru. Čtěte recenzi hry plné zombií Dead Rising 2: Off The Record na TOPZINE.cz.

Franku Westovi od prvního dílu pěkně narostlo bříško a začal si hodně věřit. Hláškuje o sto šest Zdroj: vydavatel hry

Dead Rising 2: Off The Record navazuje na tradici prvního vanilla Dead Risingu, který původně vyšel jako výhradní titul pro konzoli Xbox 360. Na rozdíl od konkurenčního Dead Islandu nejde o střílečku z pohledu vlastních očí, ale spíše o akční adventuru z pohledu třetí osoby. Hráči je k dispozici rozlehlý komplex kasín a zábavních multiplexů, ne nepodobný Las Vegas, ve kterém se může náležitě vyřádit.

Hrátky s časem a realitou

Děj hry se odehrává v paralelní realitě, takže incident ve Fortune city vypukne během přítomnosti reportéra Franka Westa. Jeho publicita vyčpěla a z sexbomby vymetající večírky se stal televizní povaleč v sepraných trenýrkách. Poslední šancí je vydělat vatu v nehumánní show vražděním zombií.

Pokračování s podtitulem Off The Record totiž ještě více staví na co nejkreativnějším zabíjení zombií, jak bylo zvykem již u klasické dvojky.

RECENZE: Batman: Arkham City je nejlepší komiksovou hrou všech dob!

Bohužel osobně jakožto dlouholetý fanoušek tohoto brandu nepovažuji za šťastné. Likvidace zombií prostřednictvím fantasmagorických vynálezů typu světelného meče vyrobeného z baterky nebo vysokofrekvenční pušky kombinované s kytarovým zesilovačem dosáhly svého vrcholu ve druhém díle.

Příchuť George Romera?

Přílišný nádech komična sérii zbytečně ponižuje a atmosféra nastavená pilotním dílem se rozplývá jako pára nad hrncem.

Ke kořenům se vrací snad ty dvě nejdůležitější věci, hlavní postava a příběh. Frank West přibral několik kilo, starou košili už snad ani nedopne, zestárnul a začal si věřit, jelikož neskutečným způsobem hláškuje. Oproti minulému Chucku Greenovi působí mnohem přesvědčivěji a méně pateticky. Může to působit jako protimluv v komparaci s názorem, že komediální linie celý projekt potápí, ale staronový hrdina jej naopak pozvedá. West má prostě a jednoduše charisma. Na rozdávání.

Nový Dead Rising chce kombinovat jak humornou, tak příběhovou stránku hry. Bohužel se mu však ani jednu nedaří vyšperkovat

Příběh je opět strašně cítit závanem japonské vývojářské školy charakteristické stylem her jako například Resident Evil nebo Metal Gear Solid. To se projevuje především v systému soubojů z bossy, který jede vesměs podle úplně stejného mustru jako původní výše zmíněný MGS.  Těmto principům pak podléhá více méně i hratelnost, která je však s předchozími díly identická.

Všechny questy podléhají přísnému časovému limitu a zůstal stejný i krkolomný systém ukládání hry skrze návštěvu veřejných toalet. Na druhou stranu je i celkem pohodlný, jelikož ho zachraňuje systém automatických checkpointů.

Paparazzi

Vrací se také možnost fotografování. Čím kvalitnější a zajímavější fotografie, tím víc za ně hráč dostane bodů. Příležitostí pro nasbírání extra kompozic je v celé hře požehnaně. Levelování postavy to však příliš nepomůže. Expy se shánějí mnohem snadněji, a proto je jich pro dosažení vyššího levelu nutné nasbírat o dost více.

Příběh je skoro jako přes kopírak obšlehnutý z předchozího dílu, na druhou stranu však jeho výprava funguje mnohem lépe. Jenže scenáristé tituly s přídomkem Off The Record to zvládli mnohem lépe. Fanoušci série se sice mohou spíše nudit, každopádně si přijdou na své v případě, že je zajímají bližší okolnosti událostí a otázek, které ještě nebyly zodpovězeny.

VIDEO: Uncharted 3 si zahrál i Harrison Ford. Svěřil se, že je to pecka!

Ty samé jsou vystaveny jiným situacím a lépe je propracován příběh hlavního záporáka přezdívaného T.K.

Nováčci však klidně mohou propadnout euforii, jelikož oproti předchozímu dílu nabízí pokračování v alternativní realitě právě mnohem lepší podání silně béčkového a okatého příběhu, což je nejdůležitější faktor úspěchu hry. Bohužel však zůstaly ty samé postavy přeživších návštěvníků, které je možné zachraňovat, dokonce jsou rozmístěny naprosto identicky jak z hlediska prostoru, tak času.

Uranus Zone na Fortunském stripu není žádný zázrak

Stejné zůstaly i postavy ze všeho nejzajímavější, bossové. Z hlediska herního prostředí přibyla nová lokace Uranus zone, takový zábavní lunapark se sci-fi tematikou.

Takovou drobnou kompenzací je sandbox mód. V něm si hráč může volně pobíhat prostředím a dělat si, co se mu zlíbí.

Už se netrháme

Z hlediska grafiky a zpracování došlo jen k minimálním změnám. Ve verzi pro Xbox 360 jsou o něco ostřejší textury a výtvarná stylizace je pochopitelně také identická. Japonci potvrdili svoje mistrné umění v prodeji jen lehce upravených produktů. Výrobek stačí přebarvit, zabalit do nové krabičky a prodávat jej jako žhavou novinku.

V České republice je díky distributorovi k dispozici za velmi sympatickou cenu, jelikož lze v běžné distribuční síti pořídit hru okolo tisícovky, což je u nových titulů takového jména zvykem.

Čtěte také: EA se snaží poškodit konkurenci. Selekcí recenzentů hry Battlefield 3!

Možná největší nebo dokonce jedinou výraznější změnou technického charakteru je optimalizace. Pamatujete si na jemné sekání předchozího dílu ve scénách, kde je více zombií na jednom místě? Tenhle neduh se konečně podařilo vychytat. Vyšší pošet snímků a celkovou plynulost nejen hry, ale i pohybu postavy pozná zkušený hráč opravdu už během prvních chvil.

Jen se nesmí nechat odradit úvodní scénou, ve které bojuje v aréně se stovkami zombií. Ta je z hlediska poklesu počtu snímků za sekundu možná paradoxně nejslabší částí hry a jakožto expozice spíše odrazuje než láká.

[youtube_660]k5fuQGAGWmk[/youtube_660]

Verdikt

Nový Dead Rising vychytává většinu nedostatků posledního dílu, a pakliže bychom její existenci a kvality posuzovali po vytržení z kontextu, je to skvělá hra. Bohužel se však od jednoduché dvojky liší příliš minimálně na to, aby mohla uspokojit příznivce celé herní značky. To, co bylo v prvním díle výjimečné, se postupně stává stereotypním a příliš ohraným, a to i přesto, že je to z hlediska žánru i kvalit opravdu parádní.

Kdyby takhle vypadala dvojka, jistě by dosáhla mnohem lepších prodejních výsledků. Takhle jde však pouze a jen o jakýsi datadisk, ve kterém se i při hlubším pohledu mění téměř pouze a jen hlavní postava. Svým způsobem to může být geniální tah. Staří fanoušci si hru tak  i tak koupí a nováčci zklamaní být nemohou, jelikož hra sama je silně nadprůměrná.

Hodnocení: 70 %, nováčci nechť si připočtou ještě 10 %

Klady: Frank West, sandbox mód, lepší zpracování příběhu, optimalizace

Zápory: Opravdu jen minimum změn a novinek, slabý hlavní motiv příběhu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dead Rising 2: Off The Record je až moc okatá zombie vykrádačka

Hide picture