Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Deadlight je první pořádně atmosférická zombie plošinovka

Marek Jedinák

Marek Jedinák

30. 7. 2012

Zombie plošinovka Deadlight zabodovala na celé čáře. Velmi propracovaný a originální titul kombinující jak osvědčené prvky, tak inovativními elementy na pozadí klasického příběhu opět potvrdil, že tento žánr ještě nepatří do starého železa. Všechno to totiž zatraceně dobře funguje. Čtěte recenzi na GAMEZINE.cz!

Deadlight vyniká především silnou atmosférou, kterou výborně podkreslují také barvy zdroj: vydavatel hry

Lidstvo se ve druhé polovině osmdesátých let ocitlo tváří v tvář vlastnímu konci. Splnil se totiž tajný sen mnoha geeků a zombie apokalypsa skutečně vypukla.

Všechno nasvědčuje tomu, že v současnosti právě vrcholí mánie okolo zombie titulů, které se v posledních letech rozrostly jako houby po dešti. Doposud nikdo se však neodvážil aplikovat toto téma na jeden z nejstarších žánrů – plošinovku. Může takový princip vůbec fungovat?

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší zombie hry. Naučí vás přežít invazi nemrtvých

Nedávná plošinovka Limbo ukázala, že s atmosférou se pracovat dá. Tvůrci hry Deadlight si však vytyčili mnohem vyšší cíl. Pokusili se na hru aplikovat také příběh se silným pozadím, jako tomu například bylo v relativně nedávno vydané Válce světů. Atmosféru ve hře buduje především vyprávění hlavní postavy, prosťáčka z Kanady, který v americkém Seattlu pátrá po své rodině.

Nádech pulpu

Příběh je lemován mnoha animovanými cutscénami, podobně jako například v Resistance 3 či InFamous 2. Celá řada událostí se pak také odehrává na pozadí hry, které jinak působí dojmem prostoru a otevřeného světa, a to navzdory tomu, že se postavička může pohybovat jenom po horizontální a vertikální ose.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/deadlight/]

Postava umí vykonat spoustu úkonů, a samotná hra je tak poměrně variabilní.

Na několika místech hráče čekají také flashbacky. Představte si, že tahle plošinovka převzala od velkých herních blockbusterů všechna jejich pozitiva.

Zážitek maximálně umocňuje také velmi specifická grafika. Zničené město je propracované do nejmenších detailů a skrze drobné informace skládá dohromady obrovskou mozaiku lidského utrpení. Prostředí vypadá velice realisticky a uvěřitelně. Celá hra se povětšinou odehrává v potemnělém prostředí noci či deště, což ještě umocňuje úzkostlivou atmosféru zničeného Seattlu.

Odkaz G. A. Romera

Autorům Deadlightu se podařilo perfektním způsobem nakombinovat funkční elementy plošinovky a v mnohém připomíná dnes již kultovní plošinovky o mimozemšťanu Abeovi. Mistrným způsobem ji pak doplňuje o profláklé motivy charakteristické pro zombie horory G. A Romera.

Příběh se totiž odehrává na pozadí studené války, a celá řada nalezených zápisků či novinových článků zmiňuje možnost, že Apokalypsa souvisí se startem sovětské družice, či nehodě v Černobylu.

Velká většina motivů je tak čistě romerovská a jeho fanoušci ve hře najdou celou řadu nepřímých odkazů.

Hra totiž perfektně pracuje s informace a s pořadím, v jakém je hráči předkládá. Postupně tak lze nacházet stránky ze ztraceného zápisníku, podobně jako tomu bylo v případě Alana Wakea, jenž pak dokreslují mentální rovinu hlavní postavy.

Hráč má postupně k dispozici i palné zbraně, munice je však velmi omezená a není radno plýtvat. Mnohem lepší je tak využívat vlastního skillu a zombie přeskakovat, či lákat do pastí. Hra se snaží o variabilitu levelů, z čehož bohužel pramení určitá nevyváženost.  Zatímco některé jsou velice svižné a rytmické, některé jsou naopak zaměřeny spíše na kombinaci logiky a hbitých prstů.

Verdikt

Deadlight je velmi propracovanou hrou, která jednoznačně patří mezi jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby. Na rozdíl od plošinovek stylisticky zaměřených spíše na mladší publikum, dokáže tahle hra oslovit i starší populaci.

Jedná se o mistrnou kombinaci žánrových klasik a filmového přístupu, díky čemuž vzniká neopakovatelný zážitek. Hru lze považovat za jeden z nejkvalitnějších počinů poslední doby dostupný na Xbox Live. Tenhle titul dělá plošinovkám čest.

Hodnocení: 90 % (v kategorii stahovatelných plošinovek)

  • Klady: Atmosféra, stylizace, prostředí, příběh
  • Zápory: Repetetivnost, místy nudné úkoly

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Deadlight je první pořádně atmosférická zombie plošinovka

Hide picture