Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Děsivá budoucnost odhalena v postapokalyptickém románu Čistý

Plastová panenka místo ruky, ptačí křídla šelestící pod tričkem nebo vlastní bratr přirostlý na zádech. I tak skončili ti, kterým se podařilo přežít Exploze. Svět je rozdrcený na prach a pouze v Dómu jsou lidé neposkvrnění. Říká se jim Čistí.

FOTO: Čistý obálka

Kniha Čistý poskytuje náhled do možné budoucnosti. Zdroj: obálka knihy

Čistý je první román fantasy trilogie autorky Julianny Baggotové. Na čtenáře čeká napětí, originální zápletka, skvělý a zajímavý příběh, dobrodružství, smutek, ztráta, ale také láska, přátelství a důvěra.

Kniha je natolik poutavá, se na ni hned po vydání vrhlo množství producentů, aby získali filmová práva. Fox 2000 aktuálně chystá filmovou verzi.

Julianna Baggotová

Je zaměstnaná na floridské univerzitě a jako spisovatelka se živí již posledních dvanáct let. Během nich již vydala téměř dvacet knih a vypadá to, že se svého zájmu jen tak nevzdá. Mezi její vydaná díla patří na příklad příběh Dům v Provenci (2012).  Prvního velkého úspěchu dosáhla již se svou první knihou Girl Talk (2000), která se stala národním bestsellerem. Píše mimo jiné pod pseudonymy Bridget Asherová a N. E. Bode. Momentálně se živí jako profesorka na Floridské univerzitě.

Civilizace doslova splynula s přírodou

Děj vyprávění se odehrává ve světě poznamenaném Explozemi. Ty před dekádou zabily většinu obyvatel planety a zanechaly po sobě jen ruiny a prach. Hrstka šťastlivců se katastrofě přesto vyhnula, když našla útočiště v Dómu.

To je jediné bezpečné místo, navržené tak, aby ustálo jakoukoli katastrofu. Zároveň se mimo Dóm najdou i další přeživší, kteří však následkem Explozí splynuli s věcmi, lidmi a zvířaty kolem sebe. Proto v okolním světě není jedinec, který by nebyl poznamenán jizvami a popáleninami.

Hlavní hrdinka Pressia přežívá se svým dědečkem v ruinách bývalého holičství. Při Explozích jí bylo pouhých šest let, nyní slaví šestnácté narozeniny. To ve zdejším světě ale znamená velké nebezpečí. Přijdou si pro ni a už ji nikdy nikdo neuvidí. Je proto nucena vzdát se svého útočiště a dát se na útěk, aby si zachránila život.

Na druhé straně se dokonce i v nedalekém Dómu najdou tací, kteří pochybují o vlastním bezpečí. Partridge si uvědomuje, že možná není všechno tak perfektní, jak jim ve škole vyprávěli. Tyto pochybnosti svedou obě postavy dohromady. Budou muset čelit minulosti, aby si zajistili lepší budoucnost.

Šarmantní postavy k dobrému příběhu patří

Tento dystopický příběh obsahuje pouze několik vědecko-fantastických prvků, které zůstávají v rozumných mezích a neškodí celkovému dojmu z knihy. Skupinka lidí se v příběhu semkne, aby se postavila tyranii, která způsobila konec světa. Čtenář bude jistojistě dotčen intenzivními emocemi a vytříbeným vkusem autorky.

FOTO: Čistý

Zdroj: knižní obálka.

Nebojácná, rázná, neochvějná, vždy jedná čestně. Přiznává si ale i své vlastní slabiny. Taková je Pressia. Možná se zdá až ideální. Ale v postapokalyptickm prostředí, působí spíše jako element vyvažující pochmurný kontext příběhu.

Každá kapitola má svého vypravěče. Vnitřní monology a vyprávění z pohledu jednotlivých postav jsou velice zdařilé. Postavy si každá po svém procházejí vývojem. Čtenář s nimi se všemi postupně soucítí, bojí se o ně a v jistých momentech je na ně i pyšný. S odstupem se však tento dystopický svět zdá černobílý.

Je tu dobro a zlo. Čtenář ani nezaváhá v určení, na jaké straně kdo stojí. Již od úplného začátku příběhu se na jedné straně tvoří skupinka „hodných“, kteří mají následně čelit „zlým“.  Jakoby náhodou v sobě postupně všichni nacházejí odhodlání a sílu jít za tím, co je správné.

Nový svět, nové vyprávění, nový čtenářský zážitek

Kniha Čistý vypráví příběh našeho světa v neurčité budoucnosti. Jedná se o postapokalyptické vyprávění, které je inspirováno stejnou měrou pohádkami, mýty a v jistém ohledu i sci-fi. Zároveň však z románu prýští inovace.

Výsledkem je dobrodružství v nevábném prostředí, kde jde o život a možná o mnohem víc. Baggotová skvělý příběh doplnila také vytříbeným literárním stylem, skvělým vyprávěním a jemně vykreslenými detaily.

FOTO: Pure

Zdroj: originální knižní obálka.

Zápletka, příběh i prostředí jsou tak originální a překvapivé, že trvá několik kapitol, než si na ně čtenář opravdu zvykne. Jakmile ale pochopí zákonitosti tohoto komplexního nového světa, už z něj nebude chtít odejít. Následně se z příběhu stává neustálá a pronikavá připomínka nenávratně zdecimovaného světa.

Autorka si dala záležet na propracování technických detailů příběhu, které se týkaly atomových bomb a dalších „báječných“ vynálezů i jejich následků. Dokázala poskytnout věrný náhled na svou vizi katastrofické budoucnosti.

V knize figuruje několik hlavních postav, z nichž každá postupně odhaluje svůj příběh. Jejich osudy se proplétají a vytvářejí skvělý dystopický thriller pro mladé, kde nechybí ani náznaky milostné zápletky. Na scéně se pak objevuje fascinující snoubení brutality, sarkastického humoru a silných dialogů.

Myslet globálně, jednat lokálně

Největší nevýhodou příběhu je nejspíše až přílišná uhlazenost zápletky. V románu se najde spousta momentů, při kterých jsou postavy ve správnou chvíli na správném místě, nebo vědí přesně, co mají dělat.

Některé části vyprávění do sebe zapadají až moc dobře na to, aby pak příběh vcelku zůstal uvěřitelný. Téměř všechny těžkosti a složité překážky, kterým postavy čelí, se záhadně vytratí ve stylu deus ex machina jen proto, aby mohl příběh pokračovat dál.

Čtenář, který má rád přehled o všem, co se na scéně děje, bude při četbě Čistého v sedmém nebi. Díky několikanásobnému vypravěči se totiž dozví nejen názory a náhledy téměř všech postav, ale také mu neunikne jediný detail týkající se událostí všude tam, kde se něco odehrává.

Všechny úhly pohledu jsou vyrovnané. Každá z postav má od všeho trošku a žádná nepostrádá tu správnou šťávu. Děj postupuje velice zvolna. Zrychluje tam, kde je potřeba, ale nežene čtenáře zbytečně moc dopředu.

Čistý, se svým pozvolným rozjezdem, se dá označit jako úvod do nového světa, seznámení s problémem, s postavami a s prostředím, které se budou s největší pravděpodobností rozvíjet nejvíce ve druhém dílu této trilogie. I přesto si však fanoušek akce na konci knihy přijde na své a čeká jej i pár opravdu nečekaných zvratů.

Velké poselství předané za chmurných podmínek

Celá atmosféra světa po velkých explozích, které po sobě zanechaly jen hromady ruin a zmrzačené lidi, je perfektně vykreslená. Nejedná se o knihu na zlepšení nálady, ani knihu do nepohody, protože tahle člověku opravdu náladu nespraví.

Příběh má ale něco, co v mnoha podobných knihách chybí. Tou magickou věcí je naděje. Přestože se okolo mladých lidí, kteří by v jiném čase a na jiném místě mohli být šťastní, odehrávají děsuplné věci, stále je tu světlo na konci tunelu v podobě naděje na lepší budoucnost.

Pro čtenáře může být začátek knihy krkolomný. Jakmile si ale zvykne na autorčin styl a její nový svět, bude jen lačnit po nových kapitolách. Nemá šanci předvídat jednotlivé části zápletky, i přesto, že je hlavní idea každému zřejmá. O to zajímavější ale příběh je.

Baggotová mimo jiné předkládá důležité poselství všem mladým lidem. Svět není opravdu ztracen, dokud v něm žije i jen hrstka lidí, kteří se snaží o to, aby byl lepší. A jejich snažení není marné, ať si říká, kdo chce, co chce.

Naděje a odhodlání jsou pro lidstvo důležité. Další zprávou je také myšlenka, že si musíme vážit toho, co máme. Neměli bychom zbytečně hledat něco lepšího, protože po cestě můžeme jednoduše ztratit i to málo, co jsme dosud měli.

Kniha je určená mladým lidem, ale kvalitním příběhem nepohrdne snad nikdo, kdo si chce na chvíli odpočinout nad příjemnou knížkou. Autorka svou imaginací úspěšně podává svědectví o tom, čeho je lidstvo schopné. S příběhem se ztotožní každý, kdo nepluje hlavou v oblacích a je si alespoň trochu vědom toho, jak špatně na tom svět ve skutečnosti je.

To vše se může zdát jako příliš složité. Díky sci-fi prvkům se ale na „velké otázky“ může čtenář stejně dobře vykašlat a „pouze“ si užívat děje a zajímavé akce. Kniha se rozhodně také zalíbí milovníkům dystopické fikce.

Název knihy: Čistý. Originální název: Pure. Autorka: Julianna Baggotová. Nakladatel: Nakladatelství JOTA, s.r.o., 2014. Počet stran: 476. Cena: 378 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Děsivá budoucnost odhalena v postapokalyptickém románu Čistý

Hide picture