Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Recenze: Desková hra Hádej kdo? prověří váš mozek

Redakce

Redakce

3. 5. 2010

Stolních her, ve kterých je hlavním úkolem hádání, existuje jak šafránu. O to těžší je objevit takovou, která dokáže oslovit široké spektrum hráčů od těch nejmenších až po letité dospěláky. Hádej kdo? by mohla být takovým adeptem. Nezklame naše očekávání?

Hádej kdo? - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Určitě znáte situaci, když přijdete domů a chcete všem povědět, koho jste při nákupech potkali, ale ejhle ono vám vypadlo jeho jméno. Co teď? Marně pátráte v paměti a nedokážete si vzpomenout, kdo rodinu pozdravoval a pozval vás v létě na chalupu na Vysočině. Jak snadno a rychle oblafnout vynechávající paměť? Můžete si zahrát hru Hádej kdo?

Hádej kdo? v roce 1979 vymyslel možná právě nějaký takový zapomnětlivý autor. Pod hrou jsou jako uvedeni dokonce dva izraelští designéři deskových her pocházející z rodiny Costerových. Dnes v ruce držíme přepracované vydání jejich klasické stolní hry.

Hádej kdo? - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po otevření krabice naleznete komponenty, které je doporučeno sestavit pod dohledem dospělé osoby. Možná se ptáte proč. Nejedná se o nijak složitou činnost, kompletace však přesto vyžaduje určitou zručnost a především přesnost, aby hra byla sestavena správně a mohla vám poskytnout ty správné zábavné chvíle.

Sestavovat budete dvě plastové hrací desky se čtyřiadvaceti okýnky, které jsou základními herními součástmi. Kromě nich a stručného návodu v krabici naleznete také dva oboustranné plány, pokryté portréty lidí a zvířat. Pro správnou identifikaci je pod každým obrázkem uvedeno jméno postavičky.

Plán je rozdělen na dvě části. V horní čtvrtině jsou zobrazeny menší podobizny tvorů, na zbývajícím prostoru se nacházejí tytéž obrázky, ale větších rozměrů. Poslední zmiňované budou uryty za vrátky okýnek.

Hádej kdo? - lidi, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Před začátkem každé hry si účastníci zvolí stranu plánu (zvířátka nebo lidi) a zasunou jej do drážek svého plastového okna. Desky obou soupeřů spojíte kolečky a vytvoříte z nich stojaté áčko. Herní princip je založen na hádání. Zajisté znáte hru, ve které myslíte na nějakou slavnou osobnost a ostatní se vás ptají na otázky s odpovědí ano/ne.

I zde si na začátku každý z hráčů vybere z horních dvou řad menších podobizen jednu postavu, na kterou posune ukazatel, aby měl v průběhu hry přehled, ale také, aby mohl dokázat svůj výběr soupeři na konci kola. Oba hráči otevřou všechna dvířka skrývající postavy/zvířátka a hra může začít.

Nyní je již pouze na důvtipu obou hráčů, jak vhodné otázky budou používat. Na konci kola se ukáže, kdo dokáže rychleji odhalit skrytou podobiznu. Ve hře se setkáte s typickými otázkami „Jsi žena?“, „Jsi černoch?“, ale také se specialitami „Má tvoje zvířátko růžový čumáček“ a podobně.

Hádej kdo? - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Partii hrajete obvykle na několik kol, k čemuž slouží ukazatel na straně každého plánu. Zde si každý ze soupeřů zaznamenává počet svých vítězství a ten, který dosáhne první určeného čísla, se stává vítězem a šampionem hádání.

Podvádění (chtěnému i nechtěnému) je zabráněno rozdílným seřazením postaviček na obou plánech, takže nemůžete uhodnout podle pohybu ruky soupeře, koho vybral.

Grafické ztvárnění hry je osobité, každý z portrétů má velké oči a zdůrazněné všechny důležité detaily tak, aby co nejlépe usnadňovaly hráčům tvorbu otázek. Poznávací prvky jsou rovnoměrně rozloženy, abyste nemohli odhalit soupeřova favorita příliš rychle. Zvířátka jsou různě barevná, s vyplazeným jazykem, malými oušky, zobákem či obojkem. U lidí najdete osoby s pokrývkou hlavy, s brýlemi, vousy či náušnicemi.

Hádej kdo? - zvířátka, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Při hraní nám připadala snadnější strana s lidskými tvářemi, kde partie končily výrazně rychleji, protože se snadněji vyřazují lidská pohlaví než druhy zvířat. Možná by se vám zdálo, že když budete hrát Hádej kdo? častěji, rychle se ohraje. Při duelu ovšem existuje neomezené množství kombinací a i otázky mohou být neustálé jiné, takže variabilita je zaručena na dlouhou dobu.

Na straně krabice můžete nalézt nenápadný nápis s odkazem na oficiální stránky firmy Hasbro. Pokud si sdělení pozorně přečtete, zjistíte, že vaše zábava nemusí skončit u základních dvou hracích plánů s lidmi a zvířaty, ale k dispozici ke stažení zdarma najdete také obrázky dinosaurů, Littlest Pet Shop nebo z nedávného hitu G. I. Joe. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o novinku z roku 2010, můžeme v brzké době očekávat další rozšiřující plánky.

V prodeji najdete také verzi na cesty, ale především zbrusu novou zajímavou elektronickou variantu.

Hádej kdo? - dokončená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Velkou výhodou hry je její rychlá příprava. Stačí jen vybrat sadu obrázků, které chcete hádat, secvaknout plastové rámy k sobě a můžete začít hádat. Neztrácíte tedy čas zbytečným přerovnáváním a chystáním komponent. Jednoduchá příprava je samozřejmě velkou výhodou, především pro netrpělivé děti. I proto tvůrci mohli určit spodní věkovou hranici již na šest let. Děti však musí být schopné přečíst jména postaviček, aby mohly na závěr kola hádat.

S přípravou dalšího kola také souvisí nutnost znovu otevřít všechna zavřená dvířka. Při jejich počtu a nutnosti zabývat se každými zvlášť byste nad touto činností strávili minimálně nějakou tu minutu. Jenže při přípravě Hádej kdo? stačí pouze prsty lehce přejet po výstupcích na dveřích a dveře se elegantně otevřou. Kromě toho to vypadá jako malé kouzlo, kterým můžete ohromit přihlížející.

Hádej kdo? - otevřená a zavřená dvířka, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Velkým přínosem hry je trénování logické dedukce. Děti se naučí správně tvořit otázky, na které lze odpovídat jen způsobem ano, ne. Hra naučí dětí také zaměřovat se na detaily, protože jedině tak mohou rychle vyhrát.

Hádej kdo? nás příjemně překvapilo svou zábavností i herním potenciálem a variabilitou partií. V provedení se snoubí jednoduchost s kvalitním ztvárněním a nic nebrání plnému zážitku z jednotlivých partií.

Hádej kdo? - vybrané zvířátko, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Není žádným překvapením, že hra nadchne díky své nenáročnosti především děti, které snadno a rychle proniknou do jejích tajů. Přesto můžeme Hádej kdo? vřele doporučit všem, kteří mají rádi hádanky.

Název hry: Hádej kdo?
Typ hry: desková, dětská
Výrobce: Hasbro
Distributor pro ČR: Hasbro
Cena: 349 Kč
Počet hráčů: 2
Hrací doba: 15-45 minut
Doporučený věk: od 6 let

Hodnocení: ***** (4,5 / 5)

Klady:
+ cena
+ rozšiřující plány ke stažení
+ jednoduchá pravidla
+ pěkné provedení

Zápory:
žádné jsme neobjevili

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Desková hra Hádej kdo? prověří váš mozek

Hide picture