Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Recenze: Desková hra Tain. Vydejte se na lov!

Redakce

Redakce

11. 5. 2010

Skrýváte se v houští nedaleko pastviny. Dobytek klidně odfukuje a netuší, že jste tak blízko. Teď už jen správně odhadnout okamžik pro útok. Zažijte to napětí i vy!

Tain - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Jméno Tain označuje už mnoho století královské sídlo ve Skotsku a městečko kolem něj. V souladu s tímto názvem se i stejnojmenná hra Tain odehrává v téže zemi. Stanete se v ní vůdcem keltského klanu, který bojuje s ostatními rodinami o majetek a bohatství. Jedná se o druhou hru od Tomasze Z. Majkowského, která se nám dostává do ruky. I první z nich u nás distribuuje firma Fantasyobchod a jmenuje se Kazaam.

Krádež dobytka je hrdinským činem

Pod záštitou polské firmy Wolf Fang vyšla tato hra jako Majkovského první počin v roce 2007 (Kazaam následoval o rok později). Stejně jako zmíněná alchymistická hra, i Tain obsahuje zajímavý nápad i principy. Přenese vás do dob, kdy krádež dobytka bývala tradicí a velkým svátkem. Pokud to v klanu někdo dokázal, stal se velice váženým členem.

Tain - připravená hra - červený hráč, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

O grafické ztvárnění se znovu postarala nadaná autorka Agnieszka Bala. Již na krabici uvidíte dva lovce, jak zpoza stromu pozorují klidně se pasoucí dobytek. Právě ten bude hlavním předmětem vašeho zájmu ve hře. Po rozbalení krabice na vás sice žádné krávy nevykouknou, ale reprezentují je žluté dřevěné žetony. Druhá barva – červená – označuje šperky, které klan ukrývá v domě.

Hlavními součástmi krabice ale jsou čtyři plány domu a pastviny (dům a pastvina zabírají každý polovinu plánu) pro jednotlivé hráče, jedna neutrální pastvina s počítadlem kol, která přijde doprostřed stolu a také čtyři skládací zástěny k ukrývání nájezdnických plánů.

Tain - nájezd, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

K úplnosti výčtu zbývají už jen kartičky ve čtyřech barvách, reprezentující členy jednotlivých klanů. Najdete zde malého chlapce, válečníka, náčelníka a náčelníkovu dceru. Nejvíce naleznete kartiček, které zdobí obrázek vyplazeného jazyka. Jedná se o kartičky blafu, o kterých si budeme povídat později.

Na rozdíl od již několikrát zmiňovaného Kazaamu tentokrát krabice samotná slouží velmi dobře svému účelu a drážky mají správné rozměry na uložení jednotlivých komponent.

Kartičky za zástěny a hurá na lov

Příprava hry netrvá dlouho. Hráči si rozeberou zástěny, ukryjí za ně kartičky svých barev a do začátku dostanou na svoji pastvinu shodně pět krav a do domu tři šperky. Ukazatel kol se umístí na číslo jedna a účastník s nejčervenějšími vlasy (zapadá nejlépe do skotského ladění) začíná.

Tain - dům červeného klanu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Všechny hráčské plány obsahují několik dvojic rámečků pro umístění karet obránce a nájezdníka. Jedná se o tři dvojice pro pastvinu a dvě dvojice pro obrázek s interiérem domu. Většinu herního času strávíte pokládáním kartiček jednotlivých osob klanu na tato stanovená místa a budete tak útočit na cizí obydlí či pastvinu a zároveň se snažit ubránit to svoje.

Pochopitelně, jednotlivé postavy mají různé schopnosti a sílu. Všechny možné výsledky jsou nejen pečlivě rozepsány v pravidlech, ale především je naleznete přehledně rozkreslené na vnitřní straně hráčských zástěn, takže si je na začátku nemusíte složitě zapamatovávat.

Tain - nájezd - odkrytí karet, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Braňte, útočte, blafujte

Nejdříve všichni hráči na střídačku (po jedné kartičce) položí tolik postav, kolik uznají za vhodné, rubem vzhůru na jednotlivá místa. V druhé fázi se vyhodnotí výsledky.

Výsledky jsou často poměrně jasné především u obrázků s vyplazeným jazykem. Tyto blafovací kartičky neslouží k ničemu jinému než ke zmatení soupeře, který může bránit zbytečné vchody do domu či na pastvinu s válečníky a na vaše opravdové nájezdníky mu už nemusí zbýt síly.

Po otočení kartiček se všechny vyplazené jazyky odstraní a hráči mohou vyhodnocovat samotné nájezdy. Pokud je nájezdníkem silnější postava, získává jeden kus dobytka nebo šperku a může si je umístit k sobě do domu.

Tain - zástěna, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Uneste náčelníkovu dceru!

Speciální roli v celé hře plní náčelníkova dcera, která nesmí vyjít z domácího plánu a může tedy bránit jen dům nebo pastvinu. Navíc pokud na ni zaútočí nepřítel válečníkem, dokáže sice ubránit svoje obydlí, ale je unesena do domu soupeřícího klanu.

Zajatcem nepřítele se může stát i chlapec, pokud zaútočí na dveře, které brání válečník. Pokud příště úspěšně zaútočíte na dům, v němž je držen, vysvobodíte jej na úkor zisku.

Tain - žlutý dům, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Použité kartičky z kola hráči odkládají rubem vzhůru před zástěnu tak, aby je měli ostatní na očích. Za zábranou zůstávají pouze nepoužité obrázky, které tvoří nabídku pro příští kolo. Až využijete i tyto, můžete si vzít zpět do úkrytu všechny použité postavy.

Nezmínili jsme se ještě o společné neutrální pastvině, na kterou se v každém kole mohou vydat pouze dva nájezdníci, platí zde tedy pravidlo: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Každý hráč sem může pouze jednoho svého válečníka nebo náčelníka. Dobytek získá buď náčelník (válečník utře nos) nebo oba válečníci v případě shody.

Tain - hrací plány, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Kdo jedenáct kravek má, ten vyhrává

Souboj o nejlepší klan může vyhrát ten, komu se na jeho pastvině jako prvnímu bude pást jedenáct kusů dobytka. Pokud to ani jeden ze soupeřů nestihne v průběhu sedmi kol, rozhodne výše majetku. Celý herní princip je tak jednoduchý, že stačí, aby si jeden hráč přečetl pravidla, a pak je rychle vysvětlil ostatním.

Jedná se o nenáročnou hru, která vyniká rychlým spádem a brzkým koncem. Strategie si zde příliš neužijete, můžete taktizovat pouze v tom, jaké kartičky si necháte do příštího kola. O všem ostatním rozhoduje štěstí a náhoda. Na druhou stranu zažijete příjemné napětí při odkrývání polí, které bráníte, a při vyhodnocování výsledků.

Tain - za zástěnou, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hra je sice hratelná již od dvou hráčů, ale to pravé napětí a nejistotu zažijete až ve vyšším počtu, ať už díky boji o neutrální pastvinu, tak díky větší variabilitě postav. Teprve pak nemáte vůbec jistotu kdo kým útočí a rychle ztratíte přehled o tom, které kartičky soupeřům zbývají. Oproti tomu hra ve dvou je spíše rychlou partií, která zábavností příliš nevyniká.

Tain představuje hru vhodnou na lehké zabavení návštěvy, když nechcete příliš přemýšlet a přitom si chcete užít napětí. Má originální námět, pěkné zpracování a nestojí nijak závratnou částku. Právě vzhledem k nízké ceně a poměrně variabilním jednotlivým hrám se jedná o zajímavou volbu.

Název hry: Tain
Typ hry: desková, oddychová
Výrobce: Wolf Fang
Distributor pro ČR: Fantasyobchod (fantasyobchod.cz)
Cena: 379 korun
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 30 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: **** (3,7 / 5)

Klady:
+ cena
+ nenáročnost
+ jednoduchá pravidla
+ krátká hrací doba
+ zajímavé téma

Zápory:
– velký vliv náhody
– slabší pro dva hráče

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Desková hra Tain. Vydejte se na lov!

Hide picture