Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Dívčí román Objetí uvede čtenáře do světa andělských bytostí

FOTO: EmbraceMladá hrdinka Violet Eden se dozvěděla tajemství, které se skrývá za její existencí. To pokazí její vztah s nejlepším kamarádem a platonickou láskou. Navíc se stane terčem útoků mocných nepřátel. Jak se vyrovná s nechtěným osudem?

FOTO: Embrace obálka

Americká verze obálky knihy Objetí (Embrace). Zdroj: Jessicashirvington.com

V románu Objetí se poprvé setkáváme s hlavní hrdinkou Violet. Je krásná, dynamická a odhodlaná. Autorka této tetralogie o Violet Eden, Jessica Shirvington, se věnuje psaní urban fantasy a romantických příběhů. Na svém kontě již má několik knih, z nichž u nás ta úplně první vyšla tři roky po svém zveřejnění v Austrálii.

Hlavním tématem ságy jsou andělé a jejich sváry, do jejichž středu nás okamžitě vtáhne příběh. Samozřejmě nechybí ani romantika a trocha napětí.

Jessica Shirvington

Narozena 15. dubna 1979 a žije s manželem a dvěma dcerami v Sydney. Jako spisovatelka si v roce 2012 vysloužila i každoroční ocenění Cosmopolitanu pro Zábavné a nebojácné ženy. Kniha Objetí (2010) byla jejím prvním vydaným dílem. V knihách se objevují i její vlastní životní zkušenosti včetně těch s osudovou láskou. Na Objetí navazují další čtyři díla, která u nás zatím nebyla publikována. V roce 2013 autorka napsala další novelu Between the Lives, kterou následoval román Disruption  (2014).

Nové druhy bytostí v hlavních rolích

Po upírech přišly již v knize Zavržený a v mnoha dalších, nové nesmrtelné bytosti. Samozřejmě jim zkrátka nikdo neodolá: andělé. Ze stejného námětu se rozhodla těžit i Jessica Shirvington. Přisoudila hrdince identitu Grigori – člověk, kterému byla předána andělská podstata. Violet se znenadání dozvěděla, čím je. A co víc, byla zrazena nejlepším kamarádem. Lincoln k ní totiž nebyl tak upřímný, jak se zdálo. Proto hledá dívka oporu jinde. Najde ji ve Fénixovi, který Violet postupně zasvěcuje do tajemství věčného boje mezi anděly temnoty a Grigori. Bohužel si sama neuvědomuje, že se řítí do velkého nebezpečí.

FOTO: Violet Eden Objetí

Stejný příběh jiným způsobem

  Postava Lincolna je ve Violetiných očích téměř zbožštěna i přes zlobu, kterou k němu hrdinka cítí. Tím se zaplétá do milostného trojúhelníku, který je pilířem celého příběhu. Právě proto si v něm budou libovat zejména slečny. Autorka svému dílu přisuzuje i jiné prvky, než jen ty romantické.

Naznačuje akci, napíná a do příběhu vkládá Violetiny psychologické monology. Uvádí čtenáře do vážné situace, která se zdá být nebezpečná pro celé lidstvo. Láska je tímto až na druhém místě a čtenářka může mít pocit, že vzala do ruky konečně něco nového, nejen další milostný román.

Posouvání děje působí nuceně

 Děj neprobíhá skrze dialogy, jak často bývá chybou dívčích románů, a přes jednoduchost se nedá zapřít jeho poutavost.  Zásluhou přirozeného a běžného vyjadřování je příběh čtivý a zdá se jako by ho někdo přímo vyprávěl. Nicméně Violet má tendenci k absurdním a nerealistickým reakcím, které působí jako nástroje pro násilné posouvání děje kupředu.

Autorka svým postavám vytyčila předem danou cestu, na kterou je tlačí i za cenu krkolomných dějových kliček. Následkem toho má čtenář problémy chápat vystupování postav. Autorka své dílo obzvláštňuje používáním velkolepých, dosud nevyřčených metafor. Ty však často způsobují spíše shovívavý úsměv.

Ne všichni budou spokojeni

 Kniha je nabitá rádoby dramatickými zvraty v životě Violet a hrůznými dilematy, která musí hrdinka řešit. I přes to se zdá, že nenaráží na jediný problém a vším jen lehce proplouvá. Děj je v mnoha částech příběhu předvídatelný. Čtenářkám chybí podněty, které by je přiměly ztotožnit se s hrdinkou. Violet ani ostatní postavy totiž nepůsobí skutečně. Jsou pouhými figurkami svého příběhu.

Nedostatek věrohodnosti tomuto dílu značně ubírá na kvalitě. V závěru se dá říci jen to, že kniha naprosto plní očekávání, pokud čtenářka ráda sáhne po milostném románu. Ocitne se mezi dvěma krasavci z nichž každý má své kouzlo, i když jen na papíře. Prvoplánová zápletka a sem tam primitivní milostné vzrušení jsou totiž věci, které čtenářky románu hledají.

Kniha neuspokojí vysoké nároky, není k tomu ani určená. Je však odpočinková a její četba navozuje příjemný bezstarostný pocit.  Druhý z pěti dílů ságy o Violet Eden s názvem Omámená mohou čtenářky očekávat v polovině května.

Autor: Jessica Shirvington, název knihy: Violet Eden – Objetí, rozměr knihy: 145 × 208 mm, forma: brož, nakladatel: Práh, počet stran: 300, cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dívčí román Objetí uvede čtenáře do světa andělských bytostí

Hide picture