Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Dopřejte si dávku pořádné Divočiny

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

4. 10. 2013

mikulas podprocky: divocina

Divočina nejen že dostála svému jménu a očekáváním, dokonce je předčila! Nápaditý, drastický a svižný komiks se s nikým a ničím nemazlí. Jeho autor ukazuje svět bez příkras a doslova v jeho základní divokosti.

O komiksu, kterému k vydání dopomohli sami čtenáři, jsme již informovali. Slovák Mikuláš Podprocký svůj projekt vystavil na internetovém serveru Startovač a nechal veřejnost, ať rozhodne sama, zda chce, aby byl komiks vydán v České republice.

Mikuláš Podporocký
Pracuje jako výtvarník ve společnosti pro vývoj her. Vytvářel koncepty nebo charaktery do her jako Mafia II nebo Top Spin 4. Divočina je jeho první autorský komiks, dělal jej asi dva a půl roku

Nakonec vybral dvakrát tolik peněz, než o kolik žádal: a nyní, když Divočinu držíme v rukou, se ukazuje, že přispět byla opravdu dobrá volba. Podprocký přichází se zajímavým námětem – pravda, ukázat zkažený svět v budoucnosti není zrovna novinkou. Ale jeho způsob, kterým ztvárňuje definitivní rozkol mezi člověkem a přírodou, je místy až mrazivě zarážlivý.

Lidé v honbě za lepší technologií stoupají výš a výš k nebesům, jsou neohleduplní a jakoby zapomněli na základní pudy a sepjetí s faunou a flórou. Na(ne)neštěstí se zrodilo něco, co jim má připomenout, že zdaleka nejsou páni tvorstva. Do probíhajícího, avšak latentního boje mezi lidmi a zvířaty, která jsou neméně inteligentní a mají vlastní zákony, přihází Netvor.

Komiks na první pohled upomíná k tématu ekologie, ale brzy se ukáže, že tato myšlenka není hlavní. Věci, které se v Divočině daly do pohybu, už žádné třídění odpadu nezachrání. Spíše než ekologie je hlavním tématem propast mezi nevrčícími a zvířaty – ale ta propast je jen zdánlivě hluboká a nepřekonatelná.

divocina obal

Stejně jako zvířata jsou lidé v komiksu ovládáni především základními pudy a jak se ukáže, velmi lehko mohou na svou lidskost zapomenout. A naproti tomu zvířata, která žijí v nejnižší vrstvě, dokážou (a především chtějí) svou existenci smysluplně naplnit, stejně jako jejich dvounozí nepřátelé. Tvorbou zákonů a pravidel se podobají člověku, avšak na rozdíl od něj si jsou své zvířecí stránky velmi dobře vědomi.

Jejich intriky a promyšlený plán, jak vyhrát nad člověkem, jenž zvolna naplňují, opravdu budí ve čtenáři nervozitu. Podprocký nemusí pohádkově bájit, stačí mu u obou skupin jen rozvinout vlastnosti, které v sobě (ač hluboko) mají. Netvor je pak vetřelcem, který nepatří ani do jedné skupiny, Nemesis, která slibuje finální rozhřešení tajné války.

Násilím a lehkými perverznostmi se nešetří, ale právě ty dělají komiks tak divoký. Autor si na nic nehraje, jen ukazuje, jak to všechno funguje a nic nevynechá. Občas se čtenář sice může trochu začervenat, ale v důsledku to není dominanta, kterou si zapamatuje.

Co si sám uděláš…

Komiks kreslil sám autor a je opravdu příběhu šitý na míru. Celou knihu vytvořil technikou alla prima, tedy spontánní kresbou bez větších příprav. Vizuálně je komiks přitažlivý, čte se jedním dechem. Temná, černobílá kresba navíc podporuje celkovou atmosférou, kterou kniha vyvolává. Šedé město, šedé prostory, šedý život uprostřed industriální metropole bez zeleně, jen s mrtvou přírodou kolem. Je taky vám úzko

Divočina představuje velmi zajímavý komiks a je důkazem, že i (téměř) tuzemští autoři mají hodně co nabídnout. Sci-fi kniha s neobvyklou kresbou a poutavým příběhem – chcete snad něco víc?

Vydejte se do mrtvé pustiny, kde panuje jediný zákon: silnější vyhrává. Rozhodně si budete svého místa na světě víc vážit a třeba budete milejší ke svým zvířecím mazlíčkům. Koneckonců, kdo ví? Jednou se vám to může vrátit.

Název: Divočina
Autor: Mikuláš Podprocký
Překlad: Michal Rybka
Obálka: Mikuláš Podprocký
Vydal: Argo, Praha 2013
Vazba: brožovaná
Počet stran: 200
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dopřejte si dávku pořádné Divočiny

Hide picture