Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Dr. Proktor opět zasahuje. Jo Nesbø svou další knihou přepisuje dějiny

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

8. 12. 2012

Doktor Proktor a vana času, takový název nese druhý díl dětské knížní ságy od norského spisovatele Jo Nesbøho. První díl tohoto autora detektivek sklidil nečekané ohlasy, a tak se čtenář může opět setkat s Lízou, Bulíkem a samozřejmě i s potřeštěným doktorem Proktorem.

FOTO: Jo Nesbø, autor knihy Doktor Proktor a vana času

Jo Nesbø představuje třetí díl své ságy, Dr. Proktor a konec světa, možná. Zdroj: Youtube.com

Prach z profesorovy motorky se ještě ani pořádně neusadil a už je tu druhý díl. Ten začíná pár týdnů po konci předchozího, kdy potrhlý vynálezce vyrazil do Paříže najít svoji dávnou lásku Julietu. Místo toho ale jen další průšvih! A kdyby jenom jeden.

Utekl vám první díl? Přečtěte si recenzi na Doktora Proktora a prdící prášek

Líza s Bublíkem budou mít plné ruce práce, aby svého přítele dostali z maléru, a co je podstatnější, aby ho dostali zpět do té správné doby. Vana času svůj název totiž nenese jen tak pro srandu veverkám a buďte si jisti, že Harry Potter se svým obracečem času může jen tiše zelenat závistí.

Dětská (zatím) trilogie s doktorem Proktorem v hlavní roli je ověnčena řadou významných ocenění a slaví úspěchy po celém světě. Práva na vydání zakoupilo už 30 zemí. Očekávejte i pokračování Doktor Proktor a konec světa, možná, které by v Čechách mělo vyjít 20. února 2013. A pozor! Jo Nesbø potvrdil, že doktor Proktor k nám se svými šílenými nápady zavítá i počtvrté. Podle prvních zpráv pokračování ponese název Doktor Proktor a velká zlatá loupež.

Jo Nesbø opět vyložil své trumfy. Zcela neotřelé charaktery, bláznivý situační humor i děj, který by snad nikdo normální nevymyslel. A tentokrát i s přídavkem, protože druhý díl je téměř o polovinu delší oproti předchozí části. S přibývájícími stránkami však přibývají i nároky na čtenáře.

OBR: Ilustrace z knih Doktor Proktor a vana času

I takhle si autor představuje tu nefalšovanou Francii. Autor: Per Dybvig

Dr. Proktor a vana času už není tolik příběhem pro děti, jako tomu bylo u předchůdce. Zatímco u Prdícího prášku se čtenář mohl v klidu zavrtat do deky a proklouzávat stránkami, pokračování si už žádá zapojení, pozornost, znalosti historie a i nějaká ta fakta.

Samozřejmě, že by si knihu mohla přečíst i čistá tabula rasa, v takovém případě však narážky na Napoleonovo vítězství, upálení Johanky z Arku či zmínka o Gustavu Eiffelovi zřejmě přijdou vniveč. A uznejte, v takové případě by autor jistě zaplakal.

Není padouch jako padouch

OBR: Doktor Proktor a vana času - přebal knihyCo se týče charakterů, i zde Nesbo dokázal, že je mistrem svého řemesla. Větší počet postav, které přivedl na světlo svého příběhu, mu dovolil se více ponořit do fabulací a hraní si s povahami a vede se mu zdárně. Velká láska Julieta Margarínová, gangsterský klan Hrochů i pořádný padouch s rozpolcenou duší, ty všechny dokázal autor vtěstnat do Vany času.

A zatímco Dr. Proktor i Líza si zachovali své kouzlo, z Bublíka se autor rozhodl udělat mistra světa. A vítěze Tour de France. A Napoleona. A stavitele. A… zkrátka všechno. Jeho charakter nakonec dosahuje takové originality, že leze neskutečně na nervy. Snad to byl i záměr, výsledek však může čtenáři jeho putování po historii značně otrávit.

Zbytek příběhu už je typický Proktor. Slovní a dějové obraty jsou natolik stupidní, až jsou geniální, humor je hravý a tak neuvěřitelný, že si člověk řekne, kam na to ten Nesbø chodí. Takže pokud vás nadchl první díl, zacpěte si nos a ponořte se do Vany času.

Originální název: Doktor Proktors tidsbadekar
Český název: Doktor Proktor a van času
Autor: Jo Nesbø
Překlad: Jiří Vyorálek
Počet stran: 284
Obálka: Per Dybvig, podle originálu René Senko
Vazba: pevná vazba s přebalem
Rozměry: 145 × 210 mm
Vydalo: nakladatelství Jota, 2012
Doporučená cena: 348 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dr. Proktor opět zasahuje. Jo Nesbø svou další knihou přepisuje dějiny

Hide picture