Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Dr. Proktor počtvrté, zachrání národní zlato i fotbalovou ligu

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

11. 1. 2014

Dr. Proktor a velká zlatá loupež Jo Nesbø počtvrté vstoupil do proktorských vod. A tentokrát se nejedná o nic menšího než národní zásoby zlata. Dr. Proktor, Bublík a Líza se vrací s dalším příběhem a tentokrát skutečně pro děti.

Jo Nesbø

Jo Nesbø nanávštěvě u Craiga Fergusona Zdroj: YouTube.com

Kniha o nejbezpečnější bance světa, o nejbohatším muži světa, o nejdražším fotbalovém hráči, o konci světa, o… ne, moment, to už tu bylo minule. Tentokrát je to jen o těch penězích.

Jo Nesbo (1960), je současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom. V roce 1997 odstartoval jeho dráhu román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje Harry Hole. Nesbo za ni obdržel cenu Skleněný klíč. Následovaly Švábi, Nemesis či Pentagram. Knihy byly přeloženy do více než 40 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa.

Co všechno je nejbohatší muž světa ochoten udělat, aby získal nejlepšího hráče? Kde se bere parmazán? A proč v národní bance leží pouze jediná zlatá cihlička? Na to vše odpoví Dr. Proktor, Bublík a Líza, když pro ně nechá poslat sám norský král.

Velká zlatá loupež - ilustraceDvakrát do stejné řeky

Jo Nesbø se opět pustil do řeky situačního humoru, absurdních situací a slovních hříček, které jsou tak typické pro jeho tři předchozí dětské knihy. V tomto díle se však autor opět skutečně vrací k dětskému příběhu.

Zatímco Konec světa už v připomínal spíše čtivo pro dospělé jedince, ve Velké loupeži zlata se autor opět vrací ke stylu psaní pro děti. Děj nevyžaduje přílišné znalosti dějin ani reálií, příběh je plný hravých hříček a absurdních náhod. Zkrátka vše, co má dětský příběh mít.

Na rozdíl od předchozích dílů je však záhodno znát předcházející knihy. Už od začátku perlí Bublík i všichni ostatní narážky na předchozí díly, na prdící prášek, letce Petra a spoustu dalších, ale tentokrát bez většího vysvětlování.

Zároveň autor přizpůsobil dětem i délku příběhu. Po rozsáhlém třetím díle se Nesbø vrátil k délce, která je vhodná pro mladší čtenáře. Okolní dějové linky byly osekány jako větvičky na vánočním stromečku, a tak děj pěkně plyne kupředu.

Počtvrté a dost?

Dr. Dr. Proktor a velká loupež zlataDr. Proktor a velká loupež zlata je čtvrtým pokračováním příběhů bláznivého profesora. Dal by se však řadit jako druhý nejlepší, co se týče příběhů pro děti. Bláznových vynálezů je už dostatek, autor se nezabývá zbytečnostmi, a tak se stránky odpočítávají jako vteřiny do konce utkání.

Zápletka je originální. I když je zřejmá, stejně jako u Popelky v níž je již od úvodních titulků jasné, že se vezmou. Tady se sice nikdo vdávat nebude, ale sláva to přeci jen bude velká. Vždyť jde o národní poklad a šampionát ve fotbale k tomu.

Český název: Dr. Proktor a Velká zlatá loupež. Autor: Jo Nesbø.  Nakladatelství: Jota, 2013. Počet stran: 212. Doporučená cena: 289.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dr. Proktor počtvrté, zachrání národní zlato i fotbalovou ligu

Hide picture