Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Draci přece nejsou, hlásá náhrobek drakobijce i název nové knihy

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

14. 1. 2012

OBR: Výřez z přebalu knihu Draci přece nejsouDraci přece nejsou je další kniha od britského autora Philipa Reevea. Tentokrát zavede čtenáře do ledových hor, kde bude drakobijec Brock a jeho služebník Ansel pátrat po své další okřídlené kořisti, která terorizuje zdejší vesnice. Na lov se však vydal i někdo jiný.

Philip Reeves se čtenáře snaží přesvědčit, že draci prostě nejsou, Zdroj: wikipedia.org

Hlavní postavou knihy je vyhlášený drakobijec Brock, ačkoliv příběh vypráví němý chlapec Ansel. Toho si pán vybral, aby mu dělal společnost a sloužil jako páže. Chlapcův handicap je zde bodem k dobru, protože jinak by Ansel svým křikem mohl vyděsit loveného draka. A jak se Ansel brzy dozvídá, nemůže díky svým němým ústům vyzradit ani jedno strašlivé tajemství, které jeho pán skrývá. Tajemství, že žádní draci přeci nejsou!

Don Quijote po anglicku

Johannes Brock je drobný podvodníček, který se živí okrádáním důvěřivých hlupáků. Ti mu platí za zabíjení draků, díky nimž mizí ovce a ozývá se hučení v dalekých horách. Nikdy je však nikdo neviděl. Brock sám tyto historky podporuje, připepřuje zážitky z bojů s draky a velmi často se i chlubí svým dračím zubem, který nosí jako talisman okolo krku.

Přečtěte si: Kniha Čajový drak a kočičí démon vyvolává atmosféru Číny

Draky nazývá červy, čímž dává najevo svoji převahu nad nimi, protože je zašlápne stejně snadno jako ty červy. Ve svém ruksaku dokonce nosí nezvratný důkaz svých vítězství: lebku strašlivého konkondýla, ohromného plaza z oblasti Nilu, která svým tvarem připomíná draka. Hlavně díky tomu se mu vždy podaří vesničany přesvědčit, že skolil dalšího z těch ďábelských stvoření.

O to víc ho překvapí, když na jednoho takového neexistujícího draka narazí. Když mu sežere oba koně, je už poměrně těžké na ně nevěřit.

Druhá kolej pro hlavního hrdinu

Drakobijec Brock svým chováním občas připomíná známého Dona Quijota, spíše však svými eskapádami než bláznovstvím. HlavníOBR: Přebal knihy Draco přece nejsou postava knihy Draci přece nejsou to má v hlavě výborně srovnané. Ví, jak manipulovat s lidmi a vytěžit z nich co nejvíce. Zároveň se však nejedná o zbabělce, který by při prvním zjevení draka vzal do zaječích. Naopak se nažhaví do lovu, aby si konečně vysloužil řádná uznání a lovecké ostruhy. A když by nebyl drak, tak alespoň nějaký ten upírek by se hodil.

Malý Ansel je Brockovým pravým opakem. Venkovský chlapec stojí pevně nohama na zemi, jde mu hlavně o přežití, a nějaké ostruhy mu jsou ukradené. Často se čtenář dostává do jeho mysli, kde se dozvídá věci, které chlapec nemůže vyslovit nahlas. Komentuje lži svého pána a prožívá i určitou bezmocnost nad jeho činy. Až příliš jeho postava směřuje k nahazovačům, kterými jsou proslaveni Dr. Watson či Sancho Panza. Ani ti neměli příliš na vybranou nad konáním svých pánů. A tak se ani Ansel nemůže rozhodnout, zda mu je jeho život milejší než trofej z lovu draka.

Brána do světa fantazie

OBR: Brock a Ansel na své cestě

Kresba z knihy Draci přece nejsou Autor: Philip Reeve

Autorem knihy Draci přece nejsou je Philip Reeve, spisovatel dětské sci-fi a fantasy literatury. Kniha je tedy určená především mladším čtenářům. Jako v ostatních dílech, i zde vystupuje mladý hrdina, který prožívá svá dobrodružství. V příběhu se vyskytuje jen malé množství postav a poněkud přímočarý děj bez skrytých motivů.

Dětského čtenáře jistě přitáhne snadno čitelný styl, který je pro Reeveova díla tak typický. Za svoji knihu Here Lies Arthur, která vypráví artušovskou legendu, si autor dokonce vysloužil ocenění Carnegie Medal, prestižní britskou medaili udělovanou každoročně za dětskou literaturu už od roku 1936.

Draci přece nejsou jako dílo nepřekvapí. Už sám název mnohým napoví celý děj a v podstatě se čtenář ničeho víc nedočká. Dospělý nebo odrostlejší čtenář přečte tuto dvousetstránkovou knihu během jediného odpoledne, možná spíš během pár hodin, a děj ho zřejmě příliš nezaujme. Pro dítě však tato kniha může být odrazovým můstkem do světa fantasy literatury, plné draků a čarodějů. Příběh ukáže krásně vykreslený svět, snadno stravitelný a s trochou lehkého humoru. Pro začátečníky ve světě fantasy je tato kniha jako stvořená. Jediné, co si čtenář neodnese, je přesvědčení, že draci skutečně nejsou.

Název: Draci přece nejsou
Autor: Philip Reeve
Obálka: David Wyatt
Počet stran: 176
Rozměry: 200 x 130 mm
Vazba: vázaná
Vydal: Mladá fronta, Praha 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Draci přece nejsou, hlásá náhrobek drakobijce i název nové knihy

Hide picture