Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Drsná škola se vrací oblečená do nejlepšího kabátu na trhu

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

19. 4. 2013

To nejpreciznější vydání legendárního hitu Drsná škola udeřilo na české pulty. Tuzemská premiéra remastrované verze představuje futuristické sci-fi, jeho nekonečný destrukční potenciál a nebezpečnou kvalitu.

Po celém světě se prohání plno komiksů, které jsou ať už vizuálně nebo svým příběhem na hranici příčetnosti. Drsná škola v sobě spojuje obě tyto charakteristiky, ale s takovou grácií, které dosáhne i málokterý racionálně zdravý komiks.

Frank Miller
Narozen 27. Ledna roku 1957. Po zářné komiksové kariéře, jako autor klasik Sin City nebo 300 upadl ve veřejnou nemilost díky svému dílu Holy Terror. A i když se od něj odklonilo poměrně slušné stádo jeho fanoušků, je stále komiksovou legendou a zde nám připomíná proč.

Asi nikomu by příliš nevadilo, kdyby se probudil ve městě andělů, s krásnou ženou po svém boku a dvěma zdravými dětmi. Přesně tak tráví rána hlavní postava komiksu Nixon. Obyčejný chlap s obyčejnou prací, páchající masové vraždy a přežívající horší masakry než Rambo… počkat, cože?

V příběhu se nelze příliš hrabat, aby nebyl celý vyložen na stůl. Čtenář se dočká akce, masakrů, při kterých by Lobo zezelenal závistí, nebo i osvobozeneckých konspirací. Prozradím jen, že dnes už je téma komiksu trochu ohrané, ale jeho zpracování rozhodně ne.

Oči nemají chvíli klidu

A když je řeč o zpracování, stačí zmínit jedno jméno… Geof Darrow. Jeho ilustrace celého díla je prací maniaka. Každé, ale doslova každé okénko přecpal detaily. Hledat nové a nové, i když často s ničím nesouvisející pitominky by se dalo celý den, u dvoustránkových ilustrací spíše týden.

Velmi často skutečně ani nejde o dějovou linii nebo hlavní postavy. Neuvěřitelně spletité sítě kabelů, tisíce nábojnic a děr vykousaných ve zdi, sodomie, přelidněnost a špinavost celého města. To vše se nemálokdy nedostane jen na jednu jedinou stránku.

Za vše mluví několik skutečně vtipných inscenací, jako třeba obrovská dopravní nehoda, při které stádo čuníků vylétne střechou kamionu ven, nebo zobrazení mořských pan (a houfu trpaslíků) omývajících rozměrného korporačního šéfa.

Kam až to může svět dotáhnout

Původní komiks byl vydán roku 1992 a jak už je zvykem Franka Millera, má svoje společenské téma. Přímočarý děj ustupuje v poměrně strohých textech kresbě, která se zaměřuje na každý detail zobrazující násilí, sex, obrovský bordel a dezorganizaci velkoměsta v blízké budoucnosti.

Nastolenou myšlenkou je tedy hlavně (nesmíme zapomenout kdy byl komiks napsán) vize velkoměst a společnosti v nich v blízké budoucnosti. A našly by se určitě body, ve kterých se autor pravdě alespoň trochu přiblížil. Jmenujme alespoň řidičské zvyky v městské dopravě.

Určitě si Drsnou školu nenechte ujít

Drsná škola nabízí čtenáři pohled do budoucnosti ovládané korporacemi, budoucnosti, která je plná bezuzdného násilí, sexuální vulgarity a obecné anarchie. Svůj pohled doprovází detailní ilustrací a příběhem o krizi identity.

Jednotlivé postavy komiksu se ze svého pohledu chovají vlastně racionálně a není od věci se zamyslet, co vlastně mezi touto vizí a skutečnými událostmi stojí, protože její zlomky již do světa pronikly.

Původní název: Hard Boiled
Český název: Drsná škola
Scénář: Frank Miller
Kresba: Geof Darrow
Překlad: Václav Dort
Vazba: Vázaná
Rozměry: 254 x 326 mm
Počet stran: 128
Vydal: Martin Trojan-3-Jan/Comics Centrum, Praha 2013
Doporučená cena: 699 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Drsná škola se vrací oblečená do nejlepšího kabátu na trhu

Hide picture