Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: F1 Race Stars kombinuje zábavné prvky se stereotypním závoděním

Jan Perlík

Jan Perlík

13. 11. 2012

O tomto titulu od společnosti Codemasters se moc nevědělo. Přichází tak s čistým štítem a bez velkého očekávání. Má ambice, kterými chce prorazit a získat si jak kritiky, tak i své fanoušky. Jedná se o hru zdůrazňující zábavnost na úkor simulace. Jak tento díl uspěl? Překvapil, nebo je pouze tzv. do počtu? Čtěte více na Gamezine.cz!

FOTO: F1 Race Stars

Motokáry ve stylu F1 okouzlí zábavností, kterou bohužel překrývá neustálá stereotypnost. Zdroj: oficiální stránky

F1 Race Stars rozšiřuje síť závodních her ve stylu kart racing. Ty jsou odlišné od těch tradičních tím, že během závodu nabízí účastníkům, neboli hráčům, různé předměty, kterými zneškodňují či zpomalují své protihráče.

V této oblasti je nejvíce známá série Mario Kart, na kterou nepřímo navazuje společnost Codemasters se svým titulem. F1 Race Stars nabízí zábavnou, vtipnou, avšak stereotypní závodní akci s reálnými účastníky Formulí F1.

V jednoduchosti je krása

Hra velice připomíná svým zpracováním již zmiňované Mario Kart. Není divu, hry v tomto žánru nemohou být úplně odlišné. Grafická podoba nikoho neurazí, samozřejmě ani nenadchne. To však není zapotřebí, od F1 Race Stars se to ani neočekává. Nemá to být graficky náročná hra.

Čtěte také: RECENZE: Footbal Manager 2013 je nejzábavnější způsob, jak šéfovat týmu

Závodní okruhy jsou velice pěkně zpracované. Prostředí je co se týče grafiky jednoduché a promyšlené. Říká se, že v jednoduchosti je krása, zde máme zdárný příklad. Stejným způsobem lze vystihnout celkovou hru. Má tak svůj půvab a kouzlo.

V režimech si lze vybrat mezi rychlou hrou, multiplayerem, typickým Time Trial a také kariérou. V té se postupně odemykají další závody. Svého jezdce si lze vybrat až z 28 různých závodníků ze 14 stájí motokár, inspirovaných těmi z F1.

Nechybí tak Lewis Hamilton ze stáje McLaren nebo Fernando Alonso od Ferrari. Okruhy jsou pojmenovány podle velkých cen F1, zpracování je samozřejmě odlišné. Kariéra mohla být propracovanější než jenom zvolení závodníka a okruhu závodu. Krátkým a zajímavým příběhem by si hra jistě získala více hráčů.

Různými způsoby k dosažení vítězství

Závody jsou ve třech různých typech. Prvním typem je klasické závodění, ve kterém jde o konečné umístění. V druhém případě je potřeba během závodů sbírat palivo v ikonkách, které vypadají jako benzínová pumpa.

Pokud se stane, že palivo ve voze dojde, značně se zpomalí, avšak nezastaví. Nakonec přichází typ eliminace, kdy závodníci postupně na posledním místě opouští závod. Zvítězí tedy ten, kdo zůstane až do poslední dvojice a bude rychlejší než jeho soupeř.

Závody jsou rozlišeny i na třídy. Na výběr je 1000 cc, 2000cc a 3000cc. Při každém závodu je možnost získávat různé předměty, které pomohou hráči dosáhnout toho nejlepšího umístění. Patří sem zneškodňování soupeře pomocí bubliny, které zůstávají za vozem, nebo se vystřelují vpřed do dálky.

Při zasažení zůstává vůz na nějaký moment v bublině a je tak zpomalen. Další možností je získání dočasného zrychlení, nebo zneškodnění pomocí balónků. Pokud závodník do nich narazí, znepříjemní mu výhled při závodění.

Čtěte také: RECENZE: Assassin’s Creed 3 naplnil očekávání. Je to prostě bomba

V průběhu závodu se mění i počasí. Pokud při bouřce zasáhne blesk do dráhy, nebo přímo hráčova vozu, je poškozený a je třeba ho v nejbližší době opravit. K tomu slouží opravné části okruhu, kterými účastník musí projet. Vyléčí tak svého závodního miláčka.

Hra má i svůj smysl pro humor a velice promyšlené části před závodem či při vyhlašování vítěze. Vše se však ztrácí ve stereotypnosti, jelikož se to prostě a jednoduše neustále opakuje. Nebylo by na škodu, kdyby myšlenka byla o něco více dotažená do konce. Hráčům by přinesla něco nového, co nikde jinde nenajdou.

Verdikt

F1 Race Stars má co nabídnout. Potěší reálnými závodníky a výrobci formulí, dále širokým výběrem závodů a svým provedením. Menší hráči se do hry mohou zamilovat, starší naopak dokáže překvapit.

V době, kdy je herní trh přesycen velkými tituly a hry podobného žánru nemají možnost se řádně prosadit, patří F1 Race Stars k těm průměrným hrám.

Je zajímavým zpestřením pro nudné večery a neodmyslitelně patří mezi párty hry v režimu multiplayeru. Hodiny vysedávání v motokáře F1 však nelze očekávat.

Hodnocení: 75 %

Klady: Reální závodníci, motokáry F1, velký výběr závodů, multiplayer, vtipné zpracování, poškozování vozů, jednoduchost

Zápory: Stereotypní, zpracování kariéry je moc jednoduché

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: F1 Race Stars kombinuje zábavné prvky se stereotypním závoděním

Hide picture