Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Fantasy kniha Můří deníky od Rachel Kleinové unudí k smrti

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

31. 10. 2012

Internátní studentka podezřívá nově příchozí dívku z upírství v knize Můří deníky od brooklynské autorky Rachel Kleinové. Zda je na tom všem špetka pravdy, nebo se jedná jenom o čistý výmysl bujné fantazie šestnáctileté dívky, která nemůže překousnout ztrátu své nejlepší kamarádky, se teprve ukáže.

Hororové dílo začíná nadějným příslibem něčeho nového. Výsledek je ovšem jiný. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Mladá dívka ztratila nedávno svého otce, její matka se s tím nedokázala smířit, a tak před časem poslala svou dceru do internátní školy. Po prázdninách strávených doma se hlavní hrdinka opět těší do školy, zejména na bydlení se svou nejlepší kamarádkou Lucy. Po příjezdu ale vypadá všechno úplně jinak – jak by si sama mohla představit ve svých nejhorších snech.

Zanedlouho po začátku školního roku do jejich ročníku nastoupí podivná nová spolužačka Ernessa, která si dokáže všechny omotat kolem prstu. Dívka nechápe, proč najednou na ni nemá Lucy čas a tráví všechen čas s novou studentkou. Proč je její kamarádka pořád bledší a bledší a nikdo neviděl Ernessu jíst? Je to ona, kdo stojí za všemi nešťastnými náhodami?

Přečtěte si další články věnované upíří tematice

Americká autorka Rachel Kleinová se zabývá nejen psaním, ale také překládáním. Její povídky byly uveřejněny v The Literary Review a The Chicago Review. První dílo vydané knižně bylo Můří deníky. Vyšly v roce 2002 v USA.

Zvrhlá posedlost kamarádkou

Hororové dílo začíná nadějným příslibem něčeho nového. Zasazení příběhu do internátní školy se spoustou životem nezkušených dívek nabízí nespočet možností jak zaujmout. Zajímavou myšlenkou je také psaní knihy ve formě deníku. Styl psaní, den po dni, umožňuje více se ztotožnit s celým dobrodružstvím. Bohužel očekávání se nesplní a všechno se točí ne kolem středu vesmíru, ale kolem Lucy. Její jméno vám hlavní hrdinka totálně vryje do paměti, její posedlost nejlepší kamarádkou začne být po dvaceti stránkách mírně iritující.

Můří deníky Rachel Kleinová (obálka knihy)

Kdo by čekal trochu romantiky, vtipu, napínavých okamžiků, bude zklamán. Dívka netouží po klucích, jediné, co chce, je vrátit vše do starých kolejí. Podrobně se řeší náhled do myšlení šestnáctileté dívky, která ztratila otce. Podezření o nové spolužačce Ernesse taky nepřináší příliš vzrušení, celé pátrání se postupně vynořuje a zase ztrácí v dalších sebelítostivých chvilkách životem zkoušené studentky.

Některé prvky v příběhu lze jen s obtížemi pochopit. Proč dívka nezavolá matce své kamarádky, proč neustále jenom stojí v pozadí? Pokud něco stojí za pozornost, tak to je citování z děl světových autorů, jako je třeba Nietzsche.

Můří deníky nejdou svým obsahem ani moc příkladem, objevuje se v nich kouření šestnáctiletých dívek, sexuální aféry se staršími muži, těhotenství studentek. Knihu nezachrání ani nápaditá obálka a dílo jen těžko vyvolá v čtenáři pocit touhy neodtrhnutí se od celého příběhu.

Název originálu: Moth Diaries
Český název: Můří deníky
Autor: Rachel Kleinová
Překlad: Markéta Demlová
Obálka: Vojtěch Kybal
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Rozměry: 133 x 207 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Fantasy kniha Můří deníky od Rachel Kleinové unudí k smrti

Hide picture