Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Far Cry 3 otevřený svět prospívá. Je to čistokrevná akce

Martin Pevný

Martin Pevný

4. 12. 2012

Konec roku 2012 přinesl již třetí díl akční hry Far Cry, kterou snad už každý hrál nebo alespoň o ní slyšel. Fanoušci této úspěšné videohry můžou jásat, po čtyřech letech se konečně dočkali. Splnil Far Cry 3 očekávání, nebo zcela potopil celou sérii? Čtěte recenzi na GAMEZINE.cz!

video
play-sharp-fill

Mějte se na pozoru před krásami a záhadami tohoto neprobádaného ráje a přežijte, abyste vyzráli nad celou řadou bezcitných lidí bez naděje. Na to, abyste přežili, vám totiž pouhé štěstí stačit nebude.

První pohled

Příběh vás zavede do kůže samotáře Jasona Brodyho, který je v pasti na tajemném ostrově odříznutém od civilizace. Má u sebe jen fotoaparát, jejž používá k zachycení šíleností ve svém okolí.

Ráno po příjezdu na tropický ostrov se Jason probudí a zjistí, že jeho přítelkyně byla unesena a ostrov je obydlený psychotickými šílenci. Jason je sice normální chlap, který nikdy neprošel speciálním výcvikem, přesto umí o pár kousků víc než profesionální žoldák z Far Cry 2. V první řadě je na bojišti mnohem mrštnější a umí se dobře krýt před nepřátelskými kulkami.

Čtěte také: RECENZE: HALO 4 dokázalo nemožné. Série má poprvé dobrou grafiku

Za hranicemi civilizace se rozkládá jeden ostrov, kde neplatí žádné zákony, je to místo, kterému vévodí pirátství a lidská bída, a odkud je úniku pouze skrze drogy nebo kulku do hlavy. A přesně tady se ocitáte. Zůstali jste trčet tam, kde se nerozlišuje dobro od zla, na místě, které se řídí principy násilí. Odhalte krvavá tajemství tohoto ostrova a postavte se tváří v tvář nepříteli.

Brzy ale přijdete na to, že pokud chcete přežít, nebudete mít jinou možnost, než také sáhnout po nějaké zbrani a pro přežití a záchranu své přítelkyně začít chladnokrevně zabíjet.

Hratelnost

Je na Far Cry 3 jedna z nejdůležitějších věcí. Především jde o čistokrevnou střílečku v nesmírně otevřeném světe. Můžete hrát ve stylu tichého postupu a skrývání se, nebo si naopak cestu dál ostře prostřílet. Občas to ani jinak nejde. Taktika je samozřejmě zcela jen na vás.

FOTO: Far Cry 3

A do prdele! Zdroj: Ubisoft.com

Na začátku hry se učíte být lovcem a trávíte velkou část herní náplně pronásledováním zvěře v přírodě a sbíráním její kůže. Tyto zdroje pak můžete používat k různým upgradům. Ve skutečnosti trávíte více času lovením zvířat než dalšími misemi v single playeru. Je to pozoruhodný svět, který lze rozdělit do vražd, honiček nebo lovu zvěře, přičemž lov oplývá největší zábavou.

Boj je stále rychlý a poutavý, ale oponuje s menší šancí na příležitostný útok. Mapy jsou časem přeplněně a často matoucí, takže přechod na další cíl může být docela náročný.

Ráj měnící se v peklo

Příběh je z dalších hlavních výsad této hry, přímo v ní dominuje. Propracovaně a originálně. Scénář o nešťastné idylce Jasona Bordyho při cestě přes jižní Pacifik se svými dvěma bratry a skupinou nepřátel je vcelku zajímavý.

Jason s kamarády před odletem domů podstoupí seskok z letadla přes údajně neobydlený ostrov. Naneštěstí si neuvědomují skutečnost, že oblast je uprostřed brutální občanské války, jež proměnila tento kousek ráje v peklo. Vaas se svými žoldáky zajmou Jasona a jeho bratra Granta, kterým se nakonec z vězeňské klece podaří vymanit. Jak to dále dopadne, se dozvíte ve hře.

Verdikt

Far Cry 3 je ambiciózní, flexibilní a vzrušující čistokrevná střílečka v otevřeném světě uprostřed masivní džungle, která nabízí jednu z nejzajímavějších akcí letošního roku. Příběh je temný a i vzrušující boje jsou stejně nepředvídatelné. Po akční stránce se hra může pochlubit téměř bezchybným zpracováním.

Hra má přesto menší nedostatky, především v nelogičnosti děje příběhu, což s dalšími drobnějšími body připraví tento titul o zcela kladné hodnocení.

Hodnocení: 85 %

  • Klady: Krásné prostředí, kampaň, nepředvídatelné události a zvraty, otevřený svět, postavy
  • Zápory: Chvílemi nelogický děj příběhu, nešikovné řízení

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Far Cry 3 otevřený svět prospívá. Je to čistokrevná akce

Hide picture