Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: FIFA 2013 je trhákem podzimu. Podmaňuje si i odpůrce

Jan Perlík

Jan Perlík

26. 10. 2012

Po zahájení prodeje ji doprovází lámání rekordů v počtu předobjednávek, stažených demoverzí nebo celkového prodeje. Už před vydáním byla vysoce hodnocena. Byla tato očekávání a zásluhy oprávněné? Opravdu se hráči dočkali fantastického ročníku, nebo společnost EA pouze změnila soupisky a dresy? Čtěte recenzi na Gamezine.cz!

FOTO: FIFA13 recenze

Nový ročník je skutečným klenotem mezi sportovními hrami. Zaslouží si velké uznání. Jednoznačně trhák podzimu  Zdroj: EA Sports

V oblasti sportovních simulátorů je běžně zvykem, že vývojářský tým se zaměří pouze na aktualizaci soupisek, pozmění dresy a sem tam dodá nějakou menší novinku. Zpracování však zůstává stejné. I s touto obavou jsme zahájili hraní nového ročníku FIFA 2013, ačkoli byla hra vychvalována všude možně.

Hráč má od začátku chuť odhalit všechna zákoutí hry, která se skrývají pod všemožnými režimy. Krásně zpracované menu, které je doprovázeno pečlivě vybranou hudbou (nechybí Flo Rida, Bloc Party, Hadouken nebo Deadmau5 ), dává přehled, co daná rubrika a podrubrika nabízí.

V onu chvíli ani přesně netušíte, kudy se máte vydat, jelikož vše působí zajímavě a výběr prvotního režimu pro vyzkoušení hry je velice těžký.

Prvotní dojmy navnadí

Zápasy jsou doprovázeny předzápasovým kurzem dovedností. Pokud si hráč nechce vyzkoušet a natrénovat různé možnosti střelby, přihrávek, dlouhých centrů nebo proměňování penalt, hra ho postupně vybízí k absolvování daných dovednostních zkoušek. Seznamuje ho s možnostmi využívání kvalit hráče a zdokonaluje ho v jeho počínání při dosahování nejvyšších met.

video
play-sharp-fill

Videa přehrávaná před zápasem výrazně nabudí k lepším výkonům. Ačkoli hráči většinou tato videa přeskakují, jsou opravdu perfektně zpracovaná, jako byste očekávali zahájení zápasu živého vysílání Ligy mistrů. Emotivní videa po vyhrání trofeje vám pomohou vžít se do kůže hráčů. Neobvykle realistické momenty, doplněné neskrývajícími emocemi jsou skvělým zážitkem.

Nechybí ani kvalitní komentář, který z českého hlediska mají na svědomí Jaromír Bosák a Petr Svěcený. Nutno uznat, že v tom českém jsou občas hluchá místa, ale kvalitu jim odepřít nemůžeme.

Umělá inteligence hráčů neuvěřitelně pokročila. Nabíhají si do volných prostorů, pomáhají vykrýt volné pozice pro nebezpečné přihrávky od soupeře, vykrývají střely, do kterých skáčou se vší vervou.

Čtěte také: Vybrali jsme 5 her s nejlepším soubojovým systémem. Boj je výzva

Kvality hráčů jsou jasně dané, každý hráč podle svých dovedností také hraje. Zpracování a ovládání míče je posunuto více k reálným fyzickým možnostem, nechybí více druhů přihrávek, alternativ bránění, zadávání taktiky, provádění střelby a proměňování standardních situací.

Celková činnost hráče je motivována získáváním zkušenostních bodů a takzvaných FUP bodů, za které si hráč může otevřít různé položky. Hra také nabádá fanoušky, aby podporovali svůj klub v online soutěži.

Multiplayer hlavní zbraní

Multiplayer hraje neustále více než 180 tisíc hráčů.

Ke zpracování online hry a multiplayerových režimů nemám snad žádné výtky. Nechybí rychlý zápas, režim sezóny, Ultimate Team nebo hra ve stylu sám za sebe. Stanete se profesionálním fotbalistou, který se snaží zdokonalovat zápas od zápasu. K tomu vám dopomohou statistiky, které jsou sledovány a přidávají postavě dovednostní body.

S přáteli můžete vytvořit vlastní klub, ve kterém pak budete hrát a prosazovat se na světové online scéně. Proti hráčům z celého světa pak odehráváte zápasy a jste součástí turnajů.

Jako hráč, nebo jako trenér?

Musím vyzdvihnout perfektní provedení režimů kariéry, jak trenéra, tak i hráče. Při kariéře je menu přehledné a nabízí novinky a všemožné přehledy, přitom není přeplácané. Hráč má vše důležité po ruce a nemusí se zdržovat dlouhým hledáním daného předmětu.

Čtěte také: Assassin’s Creed III se v PS3 verzi pochlubí exkluzivním obsahem

Práce manažera je sledována médii. Neustále vám proto chodí nejnovější články o rozhovorech s médii, možnostmi různých přestupů, prognózy týmu v sezóně nebo zápase a pozápasových shrnutí. Nechybí ani rozhovory s hráči, kteří, pokud cítí šanci se prosadit, vás poprosí o nasazení v následujícím zápase.

Posilování týmu je také vylepšené. Při nabízení určité částky za hráče vám při podpisu bude asistovat majitel klubu a nadále vás doprovázet při postupu celého přestupu. V poslední den přestupového období se pomalu odečítají hodiny a máte tak jedinečnou možnost i na poslední chvíli posílit svůj tým, respektive ohromit fanoušky hráčem světového formátu.

Nic není dokonalé

Vždy se na něčem najde chyba. V ročníku FIFA 2013 se mi nelíbí grafické zpracování diváků, které vypadá jako před několika lety. Vývojáři se zaměřili na hráče, stadión a vše okolo, samotní diváci jsou však rozmazaní 2D panáci.

Celkové grafické zpracování je ovšem vynikající. Máte opravdu pocit, jako byste se dívali na zápas v televizi. Hráči se neskutečně podobají svým živým předlohám a rozdíl mezi hrou a skutečností tu je minimální.

Další výtkou jsou zranění. Pokud hráč je zraněn, neměl by v zápase pokračovat, ale zamířit na vyšetřovnu. Komentář sice upozorní na zranění hráče, který leží na zeleném trávníku, ale ten i přes zranění vstane a dál hraje. V tomhle ohledu hra zaostává za realističností.

Nepřehlédněte RECENZI: XCOM: Enemy Unknown předčí i blockbustery o mimozemšťanech

Verdikt

Vzrušující nádech fotbalového světa doprovázený skvělým myšlením hráčů, celou škálou možností, báječnou atmosférou na stadiónu, přehledném a krásně zpracovaném menu s velkým výběrem režimů, si oblíbí každý hráč sportovních simulátorů.

FIFA 2013 je po zásluze korunována všemožnými rekordy. Bez řečí je to nejlepší ročník série FIFA, který kdy spatřil světlo světa. Drobné výtky by se našly, smutné také je, že se každým rokem opakují, ale celkově jsme se hrou velmi spokojeni.

Hodnocení: 90 %

  • Klady: Fantastická atmosféra, umělá inteligence, kvalitně a přehledné zpracované menu, směs režimů, skvěle vybraná hudba, videa a animace
  • Zápory: Chybějící Gambrinus Liga, grafické zpracování diváků, malá pozornost ke zraněním

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: FIFA 2013 je trhákem podzimu. Podmaňuje si i odpůrce

Hide picture