Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Recenze filmu Nezvratný osud 5. Čeho je moc, toho je nuda

FOTO: Nezvratny osud (2011)Oční operace, akupunktura, gymnastika, továrna na papír, jehlice na gril, letadlo. Marně hledáte logickou souvislost mezi těmito slovy? Smrt si totiž potrpí hlavně na efekt.

FOTO: Nezvratny osud (2011)

Význam mrkve pro zachování dobrého zraku získává zcela nový rozměr. Zdroj: distributor filmu

Horory se od sebe liší stejně jako komedie. Některé si zakládají na dobře budované atmosféře, jiné spoléhají na skvělou a překvapivou zápletku a další zase na efektně natočené scény. Avšak zatímco v komedii létají vzduchem vtipy, v hororu to bývají spíše části těl. Vtipu těžko nějak pomůže třetí rozměr, ale takové ucho, které z plátna vystřelí přímo na diváka, může být docela jízda. Nebo ne?

Hororovou sérii odstartoval film Nezvratný osud (2000), v němž se skupinka šťastlivců vyhnula smrti při havárii letadla. Stejný osud Smrt přichystala i hrdinům druhého dílu (2003). Partičku v Nezvratném osudu 3 (2006) potkalo neštěstí v neštěstí při návštěvě zábavního parku, resp. horské dráhy. Čtvrtá část (2009) využila prostředí automobilových závodů a zatím poslední pětka (2011) se přesunula na padající most.

Zaříznout nůž, vnitřnosti ven

Jak ví každý pravidelný divák odnože hororového žánru, slasher hororu, existují určitá pravidla. Nikdy neříkejte: „Hned se vrátím“, protože se nevrátíte. Žádný sex, drogy ani rock’n’roll. Pokud vraždění přežijete, budete hrát i v dalším díle. A když si vás Smrt náhodou vybere, koukejte aspoň umřít hodně zajímavým způsobem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nezvratny-osud-2011/]

Hororová série Nezvratný osud, jejíž pátý a zatím poslední díl přichází právě do kin, staví na poměrně originálním nápadu. Skupinka hlavních hrdinů, nejčastěji samozřejmě náctiletých či adolescentů, přežije katastrofu díky předtuše, která jednomu z nich tragédii předčasně odhalí. Smrt ale nemá ráda, když ji někdo obelstí, a vrací se, aby srovnala účet.

Protože se tato základní zápletka od prvního dílu, který měl premiéru před jedenácti lety, takřka nezměnila, tvůrci se snaží přicházet se stále bizarnějšími způsoby úmrtí postav. Berličkou se jim k tomu v posledních dvou částech (čtvrté a nynější páté) stal třetí rozměr. Ostatně Steven Quale, debutující režisér pětky, spolurežíroval s pionýrem 3D Jamesem Cameronem film pro IMAX (Tajemné hlubiny 3D).

Nová dimenze smrti

Namísto toho, aby byl divák prostřednictvím třetího rozměru vtahován do světa příběhu, je spíše atakován předměty, které na něj z plátna vylétají. Nezvratný osud tak nabral poněkud opačný směr ve srovnání s ostatními 3D filmy poslední doby. Logiku tento krok má, vzhledem k tomu, že slasheru jde zejména o efektní způsob smrti. Právě to se ovšem hororu příliš nedaří.

Pád mostu, který se odehraje v úvodních deseti minutách ve vidině hlavního hrdiny Sama (Nicholas D’Agosto), působí docela velkolepě. Až se divák začne těšit na něco skutečně nového. Poté se ale vše vrací do vyjetých kolejí. Úmrtí hlavních hrdinů jsou stejně jako v předchozích dílech kombinací lidské nedbalosti při údržbě elektronických zařízení, nepravděpodobné náhody a působení tajemné síly samotné Smrtky (zde bez kosy a rubáše).

Očima Terezy Janíkové: Horor nepatří mezi mé oblíbené žánry. A když už, tak dávám přednost atmosférickým lekačkám, u kterých se můžu příjemně bát, nebo krvavým béčkovým slasherům, u kterých se můžu neméně příjemně smát. Ale horory, kde se vraždí a terorizuje nejrůznějšími nechutnými způsoby, zrovna nemusím – nemají pro mě žádnou hodnotu, snad kromě bezúčelného šokingu. Do této třetí kategorie spadá i Nezvratný osud 5.

Ale přesto, že je to už popáté, nechybí tvůrcům fantazie pro důmyslné smrti hlavních hrdinů ani energie na budování napětí. Když se k tomu přidá slušná režie a slušní herci pronášející dialogy, které nehraničí s debilitou, máme tu slušnou hororovou zábavu pro nadcházející podzimní večery. Nezvratný osud 5 vám rozhodně nepřinese nic nového, na druhou stranu jím nic nezkazíte. To neplatí pro slabší povahy – ty nechť Smrťákovo řádění samozřejmě vynechají i tentokrát.

Hodnocení: 3***

Slabší povahy si možná pro příště rozmyslí ošetření pomocí akupunktury nebo zváží korekční laserovou operaci očí, ale ostatní se budou nudit. Až na jedinou výjimku (oko na silnici) ze snímku zcela zmizel vtip, s jakým byly v předchozích dílech ony smrtelné nehody inscenovány. Výsledkem je film mnohem vážnější, ale také mnohem nudnější.

FOTO: Nezvratny osud (2011)

Jediný patolog ví, jak se věci mají

Na vážnou strunu hraje také nápad tvůrců filmu zapojit do chování postav trochu psychologie. Základní otázka, kdo si zaslouží zemřít a kdo nikoli, rezonuje v postavě Petera (Miles Fisher), který chce Smrťáka obelstít vraždou jednoho z kamarádů. Ačkoli jeho chování opět není příliš promyšlené, je to aspoň drobná snaha o oživení již pětkrát viděného příběhu.

První nebo poslední?

Nezvratný osud si svoje největší překvapení nechává na konec, kdy divák znalý původní série zjišťuje, že jde ve skutečnosti o prequel prvního dílu. Jak si ale vysvětlit, že patolog a mentor v jedné osobě (Tony Todd) zná pravidla, podle kterých Smrt hraje? Tuto otázku bychom asi měli nechat koňovi, vzhledem k tomu, že slashery nikdy neoplývaly skálopevnou logikou děje.

Rekapitulace – nevypočitatelný zabiják likviduje naivní a nepoučené oběti rychlostí osm kusů za devadesát minut. Nemá tak velkou fantazii jako jeho kolegové z jiných hororových sérií a ani třetí rozměr mu moc nepomáhá. Celou bilanci vylepšuje dilema jednoho z hrdinů – zabij nebo budeš zabit. Konečný verdikt: doufejme, že příští scenárista přijde s něčím opravdu novým a že to nebude pouze další rozměr.

Nezvratný osud 5 (Final Destination 5)

Horor
USA, 2011, 92 minut

Režie: Steven Quale
Hrají: Nicholas D’Agosto, Emma Bell, Miles Fisher, Courtney B. Vance, Arlen Escarpeta, David Koechner, Tony Todd

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Nezvratný osud 5. Čeho je moc, toho je nuda

Hide picture