Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Footbal Manager 2013 je nejzábavnější způsob, jak šéfovat týmu

Jan Perlík

Jan Perlík

5. 11. 2012

Je tu další ročník nejúspěšnějšího manažera. Pokračování musí být minimálně tak úspěšné, jako předešlý titul, dokáže to FM 13? Ohromí, či zklame? Čím nás zaujme, a čím ne? Čtěte dále v recenzi na GAMEZINE.cz

Nejúspěšnější manažer přichází s novým ročníkem a laťku nasazuje hodně vysoko. Zdroj: Oficiální stránky hry

Sérii Football Manager má na svědomí společnost Sports Interactive a vydává ji Sega. Tenhle unikát mezi sportovními simulátory si oblíbili hráči po celém světě zejména kvůli reálnosti, kterou během těch let nabyl.

Momentálně hráči stráví více než desítky, možná i stovky hodin hraním během dalšího ročníku. Objevily se velké stránky fanoušků této hry, kam přidávají a upravují databáze, loga týmů, lig a pohárů,dresy týmů, pozadí či fotky hráčů. Tvoří deníky ze svých her a připravují tak pro ostatní hráče zajímavý doplněk.

Nepřehlédněte: RECENZE: Assassin’s Creed 3 naplnil očekávání. Je to prostě bomba

Pokračování velmi úspěšné série navazuje na předešlé úspěchy. Staví svůj další vývoj na základním jádru, který se velmi dobře ujal ve světovém herním průmyslu. Každý rok tak vývojový tým přemýšlí, jak zdokonalit a vylepšit celkovou hru. Přichází s dalšími stovkami vylepšení a přídavnými prvky, a letos tomu není jinak.

Režimy pro nenáročné, avšak cílevědomé hráče

Hlavními novinkami jsou bezesporu režimy s názvy Výzva a FM Classic. Výzva přináší čtyři zajímavé scénáře, které jsou vhodné jak z hlediska menší časové náročnosti, tak i předem zaměřeného cíle celé hry.

Počet scénářů se bude zajisté rozšiřovat. Hráči je snad budou moci doplňovat, a troufám si předvídat, že se objeví v dalších aktualizacích. Jeden z dalších scénářů je k dispozici k zakoupení, stojí  €1.59, tedy cca 40 Kč.

Nemusíte tedy mít strach, že byste si scénářů dosyta neužili. Velkou výhodou, kterou snad všichni uvítají, je, že si hráč sám volí klub, ve kterém bude následující scénář plnit. V základní nabídce jsou na výběr následující cíle:

  • Udržení se v lize,
  • epidemie zranění, která postihla A-tým. Je tak třeba splnit očekávání vedení i bez nich,
  • sezóna bez porážky,
  • s mladíky vyhrát nejvyšší titul.

FM Classic naproti tomu nabízí nenáročný režim. Pokud patříte mezi ty, kteří si s jednou sezónou nechtějí dávat práci celých 24 hodin, ale chtějí plynulejší a rychlejší průběh, tak vám tento mód vřele doporučuji. Podmínkou je, že si můžete načíst pouze tři státy, ve kterých můžete jako manažer působit.

Hráč není zahlcován všemožnými zprávami, rozhovory jsou kratší, hra je o dost rychlejší a čekání tím pádem nižší. V době, kdy čas tlačí většinu z nás, je FM Classic opravdu výborným nápadem.

Možností je také hrát kariéru online, což nabízí větší soutěživost mezi hráči, vyšší motivaci a obtížnost, kterou mohou někteří vyhledávat.

Ještě více reálnosti, ještě více pocitů pravého manažera

Již předešlé ročníky si zasloužily uznání od kritiků v oblasti reálnosti hry. Další díl se snaží opět přiblížit ke skutečnému fotbalu a zázemí fotbalového manažera. Začínající hráči, ale i opravdové manažerské legendy uvítají vylepšení tréninků a větší nápomoc od asistenta.

Nepřehlédněte: RECENZE: NFS Most Wanted originalitou neoplývá, závodníky ale potěší

Tréninky nejsou jen individuální, ale nově se nastavují i pro celé mužstvo na následujících 21 dnů. Ladí se intenzita a zaměření tréninků. Nechybí ani známá příprava před utkáním.

Asistent podává během utkání všemožné informace a postřehy. Pokud hráči dělají něco špatně, nejsou sehraní, cítí nervozitu, nebo vás jednoduše soupeř přehrává, dostanete od asistenta zprávu. Zápas tak nemusí být ztracen, jelikož jste většími pány na hřišti, než si myslíte.

Pokyny a jednotlivé hráče máte na starost právě vy, takže když zareagujete na největší problém celého zápasu, může to ve finálovém výsledku znamenat obrat a toužené vítězství.

Zajímavé okořenění v podobě přestupů je zvláštním zpestřením. Jsou vyšperkovány posledním přestupovým dnem, který nabízí i tiskovou konferenci, otázky od novinářů během dne, a také časomíru udávající zbývající počet hodin do konce přestupového období.

Nepřehlédněte: The Legend of Zelda: slavná série vás baví už desítky let, 1. část

Dále přehled hráčů, kteří jednají s ostatními týmy o nových smlouvách a potencionálních přestupech. V případě televizního přenosu, který je již nějakou dobu i ve 3D provedení, je grafická podoba zase o něco lepší.

Nečekejte, že vysílání zápasu bude takové, jako byste hráli právě FIFA 13. Avšak k potřebě, kterou televizní přenos nabízí, to bohatě stačí a dokonce vypadá lépe než v předešlém ročníku.

Hráči se chovají a pohybují v mezích fyzických a reálných zákonů, což je jednoznačně plusem. Rozhovory před zápasem a během něj jsou těžší, hráč tak mnohdy neví, jak hráči zareagují. Pozitivní ohlas je dalším prvkem k možnému vítězství.

Při začleňování nových hráčů do mužstva se setkáte s nedorozuměním, s nesehraností i s neoblibou mezi hráči. Zlepšování týmové hry a celkových výsledků je o něco obtížnější, než tomu bylo v FM 12.

Samozřejmě záleží na typech a povahách hráčů, celkovému počtu nových přírůstků a také na tom, v jaké fázi sezóny se nové tváře zapojují do A-týmu.

Odemykatelná vylepšení vzbuzují pochyby a kritiku

Součástí FM 13 jsou i nově odemykatelná vylepšení, která jsou k dispozici za určitý poplatek. Některá se dají získat po dokončení určitého milníku ve hře. Ten, kdo čekat nechce, si ho může zakoupit ihned.

Je to další způsob, jakým se společnost Sports Interactive snaží navýšit zisk. Na každém hráči tak je, zda si vylepšení odemkne, či nikoliv. V případě, že by si otevřel ihned všechna možná vylepšení, zvýšil by tak svou útratu o neuvěřitelných více než 2.000 Kč.

Tohle vše má za následek jediné – snížení reálnosti hry, kvůli které si ji hráč kupuje. Nápad je to dobrý, ale autoři ho nedotáhli do kvalitního konce.

Verdikt

Nový ročník FM se zapíše tučně a červeným písmem do historie jakožto zdárný titul, který minimálně splnil očekávání. Hra nabízí nové možnosti, opět se přibližuje více k reálnému fotbalu a k jeho zázemí, je silně návykový a přináší nové zážitky.

Osobně bych uvítal v dalším ročníku dvě věci. Zejména licencované dresy, loga a názvy, aby hra vypadala ještě lépe. Přece jen hráč má příjemnější pocit, když vidí znak klubu, dres a tváře oblíbených hráčů. Dodává to hře sexappeal.

Nepřehlédněte: Představujeme herní novinky na listopad. Staňte se nejhledanějším

Druhým přáním jsou animace. Neuškodily by nějaké po získání poháru, zisku světového hráče nebo třeba při důležitých rozhovorech / tiskových konferencích.

FM 13 bezesporu nabízí hodiny pravé fotbalové zábavy a velkou škálu možností. Před vydáním se u fanoušků objevovala velká očekávání, která byla splněna na výbornou, i my jsme spokojeni. Zápory mají daleko menší váhu než plusy. Výsledné hodnocení je proto jasné.

Hodnocení: 85 %

Klady: Režimy Výzva a FM Classic, rozšířené rozhovory, více možností v tréninku, propracovanější přestupy, větší přehlednost, pomoc od asistenta, lepší grafická podoba 3D zápasů

Zápory: Nelicencované dresy, loga a některé názvy, návykovost, nedotažené odemykatelné vylepšení, bugy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Footbal Manager 2013 je nejzábavnější způsob, jak šéfovat týmu

Hide picture