Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Gears of War 3 nejsou pro dětičky. Přesto kandidují na hru roku

Marek Jedinák

Marek Jedinák

19. 9. 2011

!Xbox 360!Gears of War 3 jsou hrou pouze pro řádně otrlé hráče. Velkolepé zakončení příběhu o vymírajícím lidstvu zmítaného mnoha lety válek stojí za zahrání. Kvůli tomu stojí za to vlastnit Xbox 360. Čtěte recenzi na Topzine.cz!

Nechutná monstra obřích rozměrů se vrátila. A k nim přibyla celá plejáda dalších, ještě děsivějších Zdroj: distributor hry

Gears of War 3 jsou exkluzivní herní sérií pro konzoli Xbox 360. Propracovaný příběh s celou řadou dějových zvratů se uchýlil ke svému konci.

Krev a čest

Extrémně násilná hra, ve které lidstvo čelí více než dekádě vyčerpávajících válečných konfliktů vedených jednak mezi sebou samým, jednak s cizí podzemní entitou, se jednoznačně řadí mezi konzolové herní klenoty. Střílečka z pohledu třetí osoby nezklamala. Kvůli ní stojí za to mít doma herní konzoli.

Závěrečný díl trilogie prakticky přímo navazuje na předchozí část. Nováčci nebudou mít s pochopením děje žádný problém, intro je dostatečně srozumitelné a perfektně shrnuje dosavadní události. Třetí díl pro komplexní pochopení celé zápletky naprosto stěžejním, troufnu si říci, že i skalním hráčům teprve v tomto díle zapadnou poslední dílky do pomyslné skládanky jménem Gears of War.

Scénář využívá osvědčeného motivu z Hvězdných válek, komplikovaného vztahu otce a syna.

Nevěřte největším mýtům o hrách, že hrají jen kluci a rostou z nich vrazi!

Nové Gearsy zaujmou již na první pohled svým neotřelým grafickým zpracováním. Perfektní stylizace prostředí podtrhává apokalyptickou situaci lidstva, jehož počty byly zdecimovány pouze na minimum původních hodnot. Lidé žijí pouze jako psanci v ruinách kdysi slavných měst, jiní se rozhodli hledat štěstí na otevřeném moři.

Fantastický audiovizuál

Detail je jednou z nejsilnějších stránek hry. Hra světel, déšť a perfektní animace postav daly vzniknout jedné z nejlépe vypadajících her na konzoli od Microsoftu.

Scénář hry se podrobně věnuje jednotlivým postávám a vytváří tak iluzi skutečného společenství bratrů až do konce. Každý charakter za sebou má více či méně emotivní příběh. Mezi naprostou špičku patří perfektní, velmi osobité dialogy.

Grafický engine hry, Unreal engine, je prokazatelným důkazem toho, že mu i v konkurenci titulů jako například Crysis 2 ještě nedošel dech. Vývojáři z Epic Games z něj umí vytřískat maximum. To dokázali i u svého, zatím posledního titulu, Bulletstorm. Xbox tak konečně dokáže konkurovat letošní smršti exkluzivních titulů pro konzoli PlayStation 3.

Ve třetích Gearsech se bojuje na život a na smrt. Zajatci se neberou

Na rozdíl od předchozích dílů má ten poslední skutečně nejhustější atmosféru vytvářenou i těmi nejdrobnějšími prvky. Teprve teď hráči pochopí, v jak tragické situaci se zbytky lidstva nacházejí. Společnost je totiž velmi silně fragmentovaná a jednotlivé frakce k sobě mají spíš neutrální postoj, každý si hraje na svém vlastním písečku a bojuje o poslední zbytky surovin.

Celá kampaň je prosáklá závanem postapokalyptického žánru.

Apokalyptické vidění světa

Lidé žijící jako psanci v ruinách velkých měst nenávidí vojáky COG, zbytky vládní armády loajální předválečnému velení. Teprve potom, co hráč navštíví ruiny kdysi majestátních měst a uvidí torza lidí jako v antických Pompejích, pochopí, kde má tato averze původ.

Oproti ostatním titulům totiž Gearsy fantasticky balancují na hranici mezi akcí a nasáváním atmosféry. Problémem jinak výborné akce Uncharted 2 je to, že nedokázala najít optimální poměr mezi střílením a puzzly. V Gears of War 3 sice žádné hádanky nenajdete, ale i přesto dokáží nabídnout hráči alespoň kratičké epizody oddechu, během kterých se může věnovat hlubšímu vnímání a poznání herního univerza.

Během těchto krátkých epizod si zúčastnění hrdinové povídají a nepřímo tak hráči nastiňují bližší okolnosti děje.

Xbox 360 vs. PlayStation 3. Redakce Topzine.cz zvolila nejlepší herní konzoli!

Velmi efektivně jsou rozmístěny pasáže, kde má hráč možnost v klidu brouzdat zbytky lidských měst nebo si zastřílet v ponorce či jedoucímu náklaďáku.

Podobně jako Resistance 3 ubrala hra na svojí pompéznosti. Oproti dvojce je v ní mnohem méně kolosálních scén a obrovských monster. I sem zavanul současný trend zombií, jehož výsledkem je třeba skvěle hodnocený Dead Island.

Změny pouze k lepšímu

Řady změn doznali nepřátelé. Ti jsou ještě mnohem nebezpečnější než původní locusti. Na ty hráč během kampaně sice taky narazí, nicméně se stanou pouze drobným zpestřením jeho Lanceru, charakteristické zbraně vybavené řetězovou pilou. Příšery jsou skutečně propracované a svoji odporností se dají přirovnat k pekelnému Shadows of the Damned.

Bojový systém probíhá ve stejném duchu jako u předchozích dílů. Velkým překvapením je celkem nadprůměrně slušná umělá inteligence spolubojovníků. Občas se sice neefektivně rozmístí nebo hráče zapomenou oživit, ale jsou poměrně zdatnými střelci. Hráč tedy nemusí všechny protivníky likvidovat sám.

Gears of War jsou sice převážně o střílení, ale hráči dokážou poskytnout dost prostoru pro jiný druh zábavy

Násilí a brutality, jedny z hlavních deviz celé série, samozřejmě zůstaly. Hra prostě není pro dětičky, a krvavé scény se klidně mohou srovnávat s těmi největšími pikantnostmi z nového Warhammeru: Space Marine.

Musím konstatovat, že během hraní jsem si všimnul celkového zjednodušení a pro ostřílené hráče nemá smysl hrát na jinou než nejtěžší obtížnost. Vývojáři ji však dle mého názoru dovedli až do zbytečného extrému. Na druhou stranu si však férově zapaří i nováčci nebo příležitostní hráči.

RECENZE: NHL 12 přináší odporný reprezentační dres a Jágra ve Philadelphii!

Hra nabízí skvělou přidanou hodnotu, mimo jiné díky velmi povedenému multiplayeru. Kampaň patří mezi jedny z nejpropracovanějších a nejzábavnějších, což z této hry činí zcela jednoznačný must-have titul. Celkový dojem ze hry je silně pozitivní a tento titul by si tak klidně zasloužil titul hra roku, minimálně ve své kategorii.

Česká verze hry je vybavená českou lokalizací. V prvních recenzích se na překlad snesla vlna kritiky, nicméně já jej až za tak tragický nepovažuji, rozhodně není tak nepovedený jako v Mass Effect 2. Reálně vzato je v něm pouze několik nešťastně přeložených frází nebo názvů zbraní.

Herní prostředí je mnohem dynamičtější, mnohem dál zašli vývojáři v jeho zničitelnosti. Lavičky je možné rozstřílet a po vydatné palbě se odlamují kusy zdí. Fyzikální engine je bohužel trochu přitažený za vlasy. Stačí se třeba jen lehce otřít o nákupní vozíček, načež odletí velmi nepřirozeně daleko. Obdobné chybky se týkají i drobných předmětů jako například plechovek a jiného drobného harampádí.

Kované nerdy pak potěší to, že hra netrpí mesiášským komplexem. Nebudu příliš spoilerovat, ale vrátí se některé postavy, u kterých bychom to nepředpokládali, a všechny charaktery hru na rozdíl od amerických slaďáren nepřežijí.

Verdikt

Gears of War 3 nezklamaly. Nabízejí relativně rozsáhlou, velmi zábavnou a napínavou kampaň a rozpracovávají i ty největší příběhové detaily. Vývojářům se podařilo najít optimální hranici mezi akčními, adrenalinovými pasážemi a těmi, kde si hráč může alespoň na chvíli oddechnout. Fantastický audiovizuál jen podtrhává silně pozitivní dojmy ze hry.

Tento titul je ukázkou toho, jak by měla být zakončená populární série. Zcela jednoznačně jde o jednu z nejkvalitnějších a nejlepších her roku. Gearsy jsou tak argumentem pro koupi herní konzole.

Hodnocení: 90 %

Klady: Audiovizuální zpracování, atmosféra, spád, postavy a dialogy

Zápory: Menší bugy, moc toho není

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gears of War 3 nejsou pro dětičky. Přesto kandidují na hru roku

Hide picture