Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Ghost Recon: Future Soldier představil vojáka 21. století

Marek Jedinák

Marek Jedinák

19. 6. 2012

Ghost Recon: Future Soldier se po dlouhém vyčkávání představil. Taktická střílečka lavírující na pomezí kultovní klasiky a moderních principů vybočuje z průměrné šedi především vybavením vojáka pro 21. století. Čtěte recenzi na TOPZINE.cz!

Hra bůhvíjak spektakulární grafikou rozhodně neoplývá. Zdroj: oficiální stránky hry

Série taktických válečných stříleček z pohledu třetí osoby se vrací v poněkud modernizovaném kabátku, kterým není pouze využití vizionářské high-tech výzbroje, ale také celá plejáda nových mechanismů. Stejně jako většina herních publisherů se i Ubisoft snaží přijít na recept, jak vytvořit tak úspěšný produkt, jakým je Call of Duty.

Z toho může pramenit lehké rozčarování zkušených příznivců série, jenž možná budou postrádat některé tradiční principy. Cílení na širší hráčské publikum je více než zjevné, především v dynamice jednotlivých úrovní. Hráč si v zásadě může vybrat mezi opatrným stealth postupem, nebo drsnou přestřelkou ve stylu Battlefield 3.

Snaha o vyšperkování akční roviny trpí podobně jako výše jmenovaný titul zásadní nemocí, nemastným neslaným příběhem.

Velmi podivná cesta tam a zpátky

Příznivci kampaně pro jednoho hráče si mohou přestat mnout ruce. Jednotlivé levely poměrně nápadité a za relativně laciný peníz lze alespoň virtuálně procestovat skutečně téměř polovinu světa, ale ve většině případů snad ani nikdo nepochopí, proč se tam daná mise vlastně koná.

Očima Zdeňka Krále

Ghost Recon zaujme hlavně futuristickým vybavením, jinak se o něm ani nedá říct, že by nějak vyčníval nad ostatními střílečkami. Příběh u podobných her snad ani není potřeba, spíš je škoda, že Future Soldier nepřináší nic moc nového.

Na druhou stranu, když neočekáváte hru tisíciletí, zklamaní nebudete. Grafika není extra supermoderní a fotorealistická, ale na rozdíl od posledních mětských Call of Duty zase není přeplácaná a nepřehledná. Když k dobrému vzhledu přihodíte parádní ovládání a hlavně fakt, že pokud vám plížení nejde, tak si cestu prostě prostřílíte, dostanete velmi dobrou hru, která zabaví a pobaví.

Hodnocení: 85 %

Příběh sám o sobě je tím nesčetněkrát zpracovaným tématem o ruských nacionalistech, kteří se snaží zbavit legální vlády, aby obnovili slávu kdysi obrovského impéria.

Ano, známe z Modern Warfare, ale také z posledního Ace Combat.

Obšlehnutý příběh by snad ani nevadil, mizerné je bohužel jeho podání. Postavy v týmu Ghost působí anonymně, jsou to v zásadě jen bezduší panáci plnící mise, za žádnou z postav není nic hlubšího, což ze hry činí suverénní střílečku.

Na druhou stranu je třeba připustit, že v těchto aspektech nabízí hra skutečně nadprůměrný zážitek. Z hlediska herních principů titul nejlépe odpovídá pel melu her Gears of War a Deus Ex. Výhodu pro občasné hráče představuje relativně snadné ovládání, které nabízí slušné množství funkcí souvisejících především s využíváním technologických gadgetů.

Vojáci se mohou během plížení automaticky téměř zneviditelnit, používají granáty, díky kterým mohou vidět přes zeď, a v kritických okamžicích vyfasují čtyřvrtulového špionážního drona á la Black Ops 2. Ten je nedocenitelným pomocníkem především během tajných misí, v nichž musí celá jednotka úzce spolupracovat.

Speciálním, snadno osvojitelným povelem lze koordinovaně zastřelit až čtyři nepřátele najednou, a to i ve spolupráci s počítačem ovládaným inteligencí.

Grafika odpovídá starším kouskům

Pochvala patří autorům za celkem nápadité prostředí, ať už se jedná o ulice plné prchajících civilistů, nebo africký tábor humanitární pomoci, jíž zneužívá lokální ozbrojená guerilla. Tematickou atraktivitu bohužel nepříliš zdárně doprovází slabší vizuální stránka hry, která na konzolích odpovídá spíše pár let starým kouskům, i přes určitý vizuální deficit je tak grafika stále koukatelná. Jen se hráči nesmí vyděsit úvodní scénky jízdu v automobilu, která vypadá vskutku tragicky.

Vhodně zvolena byla také zvuková kulisa, ať už se to týká samotného hudebního podkreslení či ozvučení zbraní. Ve verzi pro Xbox 360 je však pro dynamičtější zážitek nainstalovat příslušné soubory. Ty jej vylepší skutečně znatelně, čímž o krapet zvyšují zážitek ze hry.

Akční aspekty hry působí ve výsledku výtečným dojmem

Pochválit je třeba také možné upgradování zbraní. Každou z nich lze rozebrat skutečně do mrtě a vyměnit téměř každý šroubek. Nejdůležitější na tom je fakt, že každá změna skutečně ovlivní výslednou střebu, nejde tedy jen o kosmetické úpravy. V kombinací s možností zaměřovat v boji na delší vzdálenosti prostřednictvím hledí jde o akci, v níž skutečně záleží také na hráčově skillu.

Velmi zábavnou stránkou hry je multiplayer.

Sám o sobě sice příliš nevyniká z řady současných populárních her, vzhledem k důrazu na týmové aspekty hry má však velkou šanci vytvořit okolo sebe početnou komunitu každodenních pařanů, především pak těch, kterým vyhovuje koordinovaná klanová hra.

Verdikt

Future Soldier je nadprůměrná hra, která však nemá ambice mířit mezi klenoty herního nebe. Možná až příliš dramaticky opustila osvědčené herní mechanismy a vykročila do neznáma. Určitě to z ní nečiní méněcenný titul, nicméně fanoušci série mohou být lehce frustrováni.

Nováčci se naopak budou bavit u poměrně svižných a dynamicky zpracovaných misí, které svou atmosférou připomínají válečné bijáky. Minimálně u konzolových verzí však měli vývojáři zapracovat na grafice, která by jistě snesla celou řadu úprav.

Hodnocení: 80 %

Klady: Futuristické pojetí, volba vlastního stylu hry

Zápory: Absence hlubšího příběhu, slabší grafika, nevýrazné postavy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ghost Recon: Future Soldier představil vojáka 21. století

Hide picture