Menu
FANZINE.cz

Recenze: Guillermo del Toro a Chuck Hogan se spojili, aby nás Nakazili

Redakce

Redakce

28. 5. 2010

Nákaza - del Toro, HoganZnámý režisér Guillermo del Toro, tvůrce fascinujícího filmu Faunův Labyrint a Chuck Hogan, autor Krále zlodějů, jež byl samotným Stephenem Kingem označen za jeden z nejlepších románů roku, se spojili, aby vytvořili vlastní vizi až příliš omílaného tématu. Podařilo se jim vytvořit něco jiného než další románek o krvesajných upírech?

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Na mezinárodním letišti JFK v New Yorku přistane Boeing 777 a krátce poté prostě chcípne. Po několika hodinách je z letadla vyneseno přes 200 mrtvých těl a pouze čtyři přeživší. Efraim Goodweather z týmu biologických hrozeb má přijít na to, proč došlo k takové katastrofě. Již první noc však všechny oběti vstanou a zamíří zpět do svých domovů. A to pouze s cílem nasytit se ze svých milovaných.

Na záložce obálky bohužel není nijak přesněji popsáno, jak se který z autorů na knize podílel, ale je nutné říct, že i přes velice časté neúspěchy při podobných pokusech, se kniha vydařila – a to přímo mistrovsky.

Nejsilnější stránkou příběhu je až hmatatelná atmosféra. Poměrně dlouhý popis mrtvého letadla úspěšně navozuje očekávání a tak trochu i strach. Autoři toho tak dosahují detailním popisem událostí, který se objevuje i dále v knize. Spíše než hororu se tak kniha podobá napínavému thrilleru, který budete číst jako děsivé svědectví blížící se katastrofy.

Nákaza - del Toro, Hogan

Dozajisté se za výhodu této knihy dá považovat neokoukaný příběh – nesetkáte se s romantickou vizí upířích milovníků, ale se současnou představou, která opravdu nahání husí kůži. Nenajdete tu žádné z klišé typicky amerických románů – žádní sliční zachránci, žádné ženské hrdinky, žádné výjimky v obětech. Příběh je tak dobře vykonstruovaný, že se vám dostane pod kůži a možná si i pořídíte UV lampu na ochranu.

I přes vysokou kvalitu knihy se i v Nákaze dá najít několik věcí, které nemusí být každému po chuti – v knize se objevuje poměrně hodně postav, většina z nich není nijak důležitá pro další děj, ale přesto je jim věnováno dost času, což může být značně matoucí. Zároveň je zde kapitola o zatmění slunce, kde je onen zdařilý popis až nudný a dalo by se říct zbytečný, protože opět – tato kapitola nemá pro další děj absolutně žádné využití.

Román přečtete jedním dechem, je to totiž jeden z těch, která vás nutí jít dál a dál, nehledě na čas. A končí otevřeně. To protože nás čekají další dva díly – Pád a Noc až navěky. Bohužel je jejich vydání v originále plánováno na konec letošního a polovinu příštího roku, což znamená, že my si ještě počkáme.

Z knihy čiší až filmová imaginace, která činí příběh děsivým a neskutečně napínavým, a tak je verdikt je jednoduchý – každý, komu se hnusí teenagerovské románky o upírech a jejich nevinných lidských láskách, si tuto knihu prostě musí přečíst. Nákazu můžeme doporučit příznivcům sci-fi, fantasy i knižního hororu.

Název originálu: The Strain
Český název: Nákaza
Autoři: Guillermo del Toro a Chuck Hogan
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Michal Kuba
Vazba: pevná
Rozměry: 150 x 210 mm
Počet stran: 431
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2010
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Guillermo del Toro a Chuck Hogan se spojili, aby nás Nakazili

Hide picture