Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Guinness world records je unikátní kniha, ale nově i desková hra

Petra Vlková

Petra Vlková

29. 3. 2013

Zápis v Guinessově knize rekordů patří k druhu prestiže. Kdo se jej přímo nesnaží dosáhnout, ten je alespoň trochu zvědavý na triumfy ostatních. Kdo by tedy neocenil všechna světová nej shrnutá v deskové hře.

Takto vypadají světové rekordy ve hře, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Takto vypadají světové rekordy ve hře, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Ne, že by kniha již přestala být dostatečnou studnicí moudrosti. Přesto platí stále a znova, že s dobrou hrou se informace vstřebávají lépe. Čím větší zábava, tím to jde do hlavy snadněji. Ačkoli zde neběží ani tak o důležitost dat, jako právě o pobavení spojené se světovými kuriozitami. A ty jsou pro deskovku rozhodně záživným tématem.

Tentokrát se v Guinnesově knize rekordů ani tak někdo neinspiroval, jako ji spíše oficiálně doplnil o hru. Obojí sice funguje samostatně a jedno neobsahuje druhé, nicméně o shodnosti a důvěryhodnosti dat zjevně netřeba pochybovat. Společnost Bonaparte, výrobce hry pro český trh, by k názvu Guinness world records nepřidala dodatek the official game jen tak pro nic za nic.

Na obalu deskovky nelze přehlédnout ještě název party game. To dostatečně upozorňuje na účel a zaměření hry, někdo by však mohl chtít diskutovat nad zařazením do této skupiny. Od party her si člověk zpravidla slibuje výbuchy smíchu, dostatečně uvolněnou zábavu, nadstandardní vtipnost a snad i trochu té praštěnosti. V tomto případě však jednoznačně dominují vědomostní prvky.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/deskova-hra-guiness-world-of-records/|width=660]

Hráče zde nečekají žádné speciální úkoly, žádná kreativní tvoření, žádná pantomima ani velké zvraty. Deskovku nedoprovází vtipné slogany či jiný veselý text. Obrázky sice nechybí, ale i ty častěji vyvolají údiv, nežli smích. Zkrátka, něco k tomu správnému puncu party hry chybí.

Ovšem pokud člověk nahlédne na hru jako společenskou, rodinnou a vědomostní, pak zde není na místě přílišná kritičnost. Naopak. Soutěživost a chvilku napětí dobře podporuje systém čtyř tipovacích karet s písmeny od A do D pro každého hráče, postup ve hře pak pěkně oživují zkratky s trochu odlišnými a přísnějšími pravidly.

Jinak se tu standardně pochoduje ze startu do cíle a vyhrává ten, kdo se jako první dotipuje na konec trasy. Kostku tentokrát hráči nepotřebují, vše najdou na celkem tři sta devadesáti šesti kartách. Krásně se na ně vejdou otázky, čtyři možnosti odpovědí (včetně té správné), číslo, o kolik polí se úspěšný hráč posunuje a buď přímo reálnou, nebo alespoň ilustrační fotografii. Za uznání stojí, že obrázky skutečných rekordů či jejich držitelů zjevně převažují. Díky nim je deskovka dostatečně názorná a v účastnících vzbuzuje větší zájem.

desková hra Guiness - World of Records

Systém a princip hry se velice rychle a snadno pochopí, příprava zabírá jen minimum času. Samozřejmostí jsou tudíž přednosti, jež uvítá každý nenáročný a příležitostný účastník. Stručný návod budí sympatie, ale konkrétnější by mohl být v kapitole konec hry. Hráči se sice dočtou, že mají dostat svou figurku na pole cíl, ale už se musí mezi sebou dohodnout, jestli budou čekat na číslo přesně korespondující se zbývajícím počtem polí.

Vedle barevných tipovacích karet patří do zbylé výbavy hráčů ještě zmiňované figurky. Ty zaslouží vyzdvihnout pro svůj neotřelý a stylový tvar otazníku, jenž hru zase o trošičku více zpestřuje.

Výplň krabice potěší svými praktickými přihrádkami a elegantním černým provedením, překvapí však svým nepoměrem vzhledem k obsahu. Na jednu rozkládací desku, pár figurek a kupu karet by bohatě postačovala i krabice menší, efektivněji řešená. Takto jde nejen o plýtvání místem, i co do uskladnění a převozu, ale budí to u neznalého člověka klamný dojem, že se ve značně velkém obalu musí skrývat něco víc, třebas nějaká menší Guinessova kniha rekordů.

desková hra Guiness - World of Records

Přes své nedostatky nespadá deskovka do špatných vědomostních her. Její téma se může pochlubit originalitou a systém inovací. Účastníci zde díky tipovacím kartám hrají všichni najednou, takže nikdo nemarní čas při čekání na tah soupeře, a vedle možnosti taktického volení zkratek si mohou jedinci přizpůsobit dobu hraní. Pokud situace nedovoluje delší partii, je zde možnost násobit počet polí, o něž se při správném tipu odpovědi posunují hráči vpřed.

Vyložené veselí hra Guinness world records pravděpodobně nezaručí. Směle se však může podepsat pod zajímavou vědomostní deskovku, již si člověk rád zkusí a zároveň nepromarní odpočinkový čas.

Název hry: Guinness world records, the official game
Typ hry: Desková, společenská, vědomostní, rodinná
Výrobce: Bonaparte – Martin Trik
Doporučená cena: 599 Kč
Počet hráčů: 2 – 5
Hrací doba: 20 – 90 min
Doporučený věk: 8 +

Hodnocení: **** (70 %)

Klady:
Zajímavá tematika
Velké množství otázek
Všechny karty obsahují fotografie
Všichni hráči hrají zároveň
Pěkné figurky
Dobrý a jednoduchý systém hry

Zápory:
Zbytečně velká krabice
Zařazení do party her (může zklamat očekávání)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Guinness world records je unikátní kniha, ale nově i desková hra

Hide picture